Lidé odpradávna řešili problémy se zuby. Zubní náhrady neexistovaly a zuby se při jakémkoliv problému často trhaly. Později vznikly první zubní implantáty ze skutečných zubů jiných osob. Víme, že americký prezident George Washington měl náhradní zuby udělané ze zubů otroků, kteří je prodali, aby jako negramotní získali peníze.
V polovině 18. století vyšla propracovaná kniha Zubní chirurg neboli Ošetřování zubů napsáná francouzským chirurgem Pierrem Fauchardem. Tímto termínem se datuje vznik nového vědního oboru zvaného Stomatologie.
Problémy současné stomatologie
V dnešní době stomatologie pokročila a je možné plombovat kazem zasažené zuby, nebo nahrazovat zuby korunkami, implantáty, nebo takzvanými zubním mosty. Ani to však není dokonalé a bez komplikací.
Například vyšel článek o tom, že žena měla zaplatit 35 000 Kč za můstek, který ji však neseděl a nakonec se po úpravách odlepil. Žena odmítla zaplatit požadovanou částku, kterou měla splácet a zubař ji pohrozil, že ji dá k soudu.
Další je případ paní Judity, která v diskuzi napsala: „tak zítra jdu můstek vyndat ,jelikož mám pod ním zánět bulím bolestí a už snad do něj nepůjdu, psala jsem Vám že ho mám tenkrát. Hlavně ať máte rentgeny jestli tam nic není….7 tis fuč.“
Ani samotní zubaři příliš nevěří svým metodám, když si po sedmi letech nechávají obměňovat můstky, protože se obávají zánětu.
Pracovnice zubního oddělení Šárka napsala: „Pracuji na zubním 17 let. Sama mám můstek z metalokeramiky, už druhý na stejném místě, nechala jsem si ho měnit po 7 letech, pro jistotu, aby se náhodou zuby pod ním nezkazily.“
Ne však každý má dostatek finančních prostředků, času a nervů, aby každých sedm let řešil obnovování zubů z obav, že se zuby zkazí a dostane se do nich zánět. Mnoho řešení imlantátů, které vám mají nahradit zuby má negativní účinky. U zmiňovaného zubního můstku vám zubař musí obrousit boční zdravé zuby, což u těchto zubů může vyvolat trauma a další komplikace. Na webu zuby.cz píšou: „Obroušením kvůli zhotovení můstku je zub nenávratně poškozen.“
Místo řešení problému se tak dočkáte dalších problému v podobě bočních zničených zubů z kterých vám nakonec můstek budou muset sundat. Maximální doba výdrže zubního můstku je 15 – 20 let (za předpokladu, že vše bude bezproblémové). Pokud jste tedy mladí lidé, tak nepočítejte s tím, že vám toto řešení vydrží až do konce života.
Nové technologie
Odstranění genu
Nově však věda začíná dělat pokroky. Objevují se technologie, které vám umožní nechat vyrůst třetí zub. Japonští vědci totiž vyvinuli technologii, která ve vašem těle odstraní genom bránící růstu nových zubů: „Ve studiích – zatím tedy jen na zvířatech – popsali, že potlačení jednoho konkrétního genu, který rozhoduje o tom, že nám víc jak dvoje zuby nevyrostou, stačí jedna jediná protilátka. Hlavním padouchem je gen USAG-1. Molekulární inženýři z univerzit ve městech Kjótó a Fukui doufají, že po omezení funkčnosti tohoto genu bude možné zvýšit dostupnost růstových faktorů, které stimulují i vývoj nových zubů. Alespoň to se jim podařilo u hlodavců. U myší trpících vrozenou vadou charakterizovanou chybějícími řezáky se mezery mezi zuby zaplnily.“
V současné době se připravuje fáze testovaní léku na lidech: „A jakmile bude zajištěna jeho bezpečnost a účinnost, zaměříme se na léčbu dětí ve věku 2 až 6 let, které vykazují známky anodontie, uvedl Mainichi. Dr. Takahashi si představuje budoucnost, kde se medicína v oblasti opětovnému růstu zubů stane životaschopnou a třetí možností vedle zubních protéz a implantátů, kdy nabídne jednotlivcům šanci znovu získat své přirozené zuby.“
„Doufáme, že připravíme cestu pro klinické použití léku,“ poznamenal Takahashi.
Vědci však odhadují, že tato technologie by mohla být veřeně používána až v roce 2030.
Kmenové buňky
Pro přirozený růst zubů se připravuje terapice kmenových buněk, která vám podpoří růst třetího zubu. Princip funguje podobně jako v „zemědělství“. Představte si to tak, že se podobně jako semínko zasadí kmenová buňka do vaši dásně, kde byl vytržený druhý zub. Poté tato kmenová buňka spustí fyziologické procesy, které odstartují růst nového zubu. Vědci říkají, že nový zub by vám takto mohl dorust za neuvěřitelné dva měsíce!
Na rozdíl od první metody „odstranění genu“ tato metoda funguje opačně. Přidají vám gen, který podpoří růst nového zubu a finští vědci tento gen již objevili: „Přestože lidské zuby nemají schopnost nepřetržitého růstu, mechanismy, které kontrolují a regulují jejich vývoj, jsou podobné jako u myší,“ řekla Emma Juuri, spoluautorka studie. „Proto objev Sox2 jako markeru zubních kmenových buněk je důležitým krokem při vývoji kompletně bioinženýrsky vypěstovaného zubu. V budoucnosti bude zřejmě možné vypěstovat nové zuby z kmenových buněk, a tak nahradit zuby již ztracené.“
MedBed
Pak je tady utajovaná technologie MedBed, která dokáže pomocí frekvenčního záření napravit mnohé části těla včetně vyléčení rakoviny. Dokáže i spustit procesy růstu nového zubu?
Ve 12ti stránkovém dokumentu MedBed se píše: „Stomatologie. Všechny problémy se zuby budou opraveny. A zuby se zregenerují. V případě potřeby se také zuby narovnají.“
Kdy však bude technologie MedBed přístupna veřejnosti zatím není známo.
Závěr
Vypadá to, že si na tyto nové technologie budeme muset ještě dlouhá léta počkat. Mnohé z těchto technologii budou muset projit několika fázemi testování, než budou bezpečně aplikovány na širokou veřejnost.
Mimochodem, víte o tom, že u 0.5 – 4 % světové populace rostou třetí zuby zcela přirozeně? Odborně se tomu říká Hyperdoncie. Vědci to často spojují s nějakou genetickou, nebo zdravotní poruchou. Připouští však, že třetí zuby můžou růst u lidí bez jakýchkoliv komplikací. Proč věda pohlíží na růst třetího zubu tak negativně? Má v tom snad prsty stomatologický průmysl, který by díky „snadným řešením zubů“ přišel o své zisky?
Čas ukáže, zda nám budou v budoucnu přístupné technologie, které na bázi přírodních procesů obnoví naše zuby. Do té doby jsme odkázani na možnosti, které jsou nyní dostupné avšak nikoliv příliš dokonalé.
Poznámka: Tento článek není stomatologickým doporučením. Pokud máte problémy se svými zuby, tak se poraďte se svým odborným stomatologem.
Facebook komentáře