Vysoké ceny energií a teplé vody jsou tématem, které dlouhodobě sleduji. Stále mi píšete a posíláte náhledy faktur, kdy energetické společnosti po vás chtějí zaplatit nehorázné přeplatky v řádech desetitisíců korun. Přitom města a velcí investoři, kteří nyní hledají alternativy, investují miliardy korun do fotovoltaických zdrojů energie. Ví tito velcí hráči něco, co vy nevíte?
Pravděpodobně ano, a proto vám v tomto článku řeknu, proč tito velcí hráči investují miliardy korun do fotovoltaiky, kam se dnes posunula tato technologie a dozvíte se spoustu dalších informací, jak můžete ušetřit na cenách elektrické energie.
Vysoké ceny elektrické energie a hledání alternativ
Rostoucí účty za energie motivují české domácnosti, firmy a města k hledání cenově dostupnějších a udržitelnějších alternativ. Fotovoltaická energie se ukazuje jako atraktivní volba díky své nezávislosti na drahých energetických společnostech a vysoké finanční úspoře.
Ředitelka společnosti Decci, Darina Merdassi, říká: „Vidím potenciál v komunitní energetice, kde prospěch z levné elektřiny mají konkrétní jednotlivci. Fotovoltaika by měla vyrábět energii tam, kde se spotřebovává. A pomalu se k tomu vracíme, lidé si instalují solární panely na své domy, sdílení sluneční energie ji rozšíří mezi širší okruh společnosti.“
Nové technologie, vysoká efektivita
Inovace ve fotovoltaických technologiích přinášejí revoluci v tom, jak mocně dokážeme využívat sluneční energii. Nové výkonnější panely a solární systémy produkují více elektrické energie než kdy dříve, což zvyšuje atraktivitu fotovoltaiky jako dlouhodobé investice.
Výroba solárních panelů již nyní následuje vývoj čipů. Jejich velikost zmenšuje, výkon zvětšuje a cena snižuje. Pro maximální efektivitu vědci plánují vyrábět oboustranný solární panely, takže solární panely by vyráběli elektřinu i z odrážejících se slunečních paprsků ze střechy budov.
Martin Ledinský z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR říká: „Potřebujeme minimalizovat plochu, čehož dosáhneme také přesunem kontaktů z přední strany článku na zadní.“
Ledinský za budoucnost fotovoltaiky považuje nové technologie z monokrystalického křemíku. Tuto technologii začínají do svých výrobních procesů aplikovat velké instalační firmy.
Rostoucí investice a jejich dopady
České domácnosti investují do solárních panelů, aby snížily své účty za elektřinu a získaly nezávislost na tradičních energetických dodavatelích. Firmy staví solární elektrárny na svých střechách, což nejenže snižuje provozní náklady, ale také pomáhá snižovat jejich ekologický otisk. Města investují do solárních projektů jako součást své strategie pro boj s klimatickou změnou, ale také pro snížení nákladů za elektrickou energii.
Například město Prachatice plánuje na dvou svých budovách na přelomu září a října tohoto roku vybudovat solární panely. K podpisu smlouvy o realizaci projektu má dojít v květnu.
„Dokončení vlastní realizace FVE na dvou městských budovách je plánováno na přelomu září a října. Na projekt získalo město Prachatice dotaci z modernizačního fondu SFŽP, kdy maximální výše činí až 1,29 milionu korun,“ říká asistentka vedení města Jana Hulešová.
Cech akumulace a fotovoltaiky informuje, že v roce 2023 Češi investovali do malých fotovoltaických zařízení přes 37 miliard korun, do větších instalací pak dalších více než 7 miliard korun. Ještě v roce 2019 přitom činil souhrn investičních nákladů podle výpočtů cechu kolem 0,9 miliardy korun.
Podle informačního portálu O ENERGETICE bude narůstat zájem o fotovoltaická zařízení: „Další nárůst instalací experti očekávají i v následujících letech. Podle Solární asociace je například velký potenciál na střechách firem, které jsou dnes ještě do velké míry nepokryté. Další vlnu staveb asociace očekává také u domácností a zejména pak velkých solárních parků. Za jisté považuje pokračování solárního boomu i obchodní ředitel společnosti Bidli energie Jan Kakos. Jako jeden z trendů vidí například využití chytrých technologií.“
Budoucnost fotovoltaiky v České republice
Díky rostoucí poptávce a inovacím v oblasti fotovoltaiky se očekává další rapidní růst investic do této oblasti v České republice. To má potenciál posunout zemi blíže k finanční udržitelnosti a ekologičtější energetické budoucnosti.
Dokonce i Nejvyšší správní soud uznal, že ochrana klimatu a ekonomické udržitelnosti jsou větším „veřejným zájmem“, než „památková péče“. Poukazuji tím na případ, kdy muž z Plzeňska si chtěl nainstalovat solární panely na svůj dům, který spadá pod vesnickou památkovou zónu. Památkáři mu to zamítli. Nicméně muž se obrátil na soud s tím, že instalace solárních panelů je ve veřejném zájmu o „ochraně klimatu, ovzduší a obecně životního prostředí“. Soud dal muži za pravdu a nařídil památkařům přehodnotit toto rozhodnutí.
„Orgány památkové péče nemohu na veřejný zájem na památkové ochraně nahlížet izolovaně, nýbrž jej musí vnímat a poměřovat v kontextu jiných právem hájených hodnot, přičemž zájem na výrobě energie z obnovitelných zdrojů a tím realizovaná vyšší míra ochrany životního prostředí jedním z takových veřejných zájmů je,“ konstatovali soudci.
Z tohoto usnesení soudu vyplívá a vytváří to právní precedens, že ochrana životního prostředí je přednější před estetickým vzhledem památek, čímž můžeme do budoucna očekávat rozšíření fotovoltaických panelů i na budovách spadajících pod památkovou zónu.
Závěr
Fotovoltaická energie představuje nejen ekonomicky výhodnou možnost pro české domácnosti, firmy a města, ale také klíčový krok směrem k čistější a udržitelnější energetické produkci. Zároveň snižuje náklady za energie a dává mnoha těmto subjektům finanční nezávislost na tradičních energetických společnostech. Rostoucí investice do fotovoltaiky signalizují pozitivní směr, kterým se Česká republika ubírá v oblasti energetiky a představují větší finanční nezávislost pro budoucí generace.
Pokud si plánujete nechat instalovat solární panely, ať už důvodů ekologie, nebo finanční nezávislosti, tak doporučuji vybírat mezi dodavateli, kteří mají Certifikát spolehlivého dodavatele. Ten se uděluje firmám a podnikatelům, kteří pravidelně získávají kladná hodnocení na portále Poptávej.cz. Získané hodnocení je zárukou kvality služeb. Tento certifikát má například společnost BIOMAC ENERGY, která kromě fotovoltaických panelů zajišťuje také instalaci klimatizace a mnohá tepelná čepadla.
Facebook komentáře