Prezident Joe Biden oznámil plány na pumpování mRNA vakcín do stovek milionů amerických kuřat, vyplývá ze zpráv.
Začátkem tohoto roku Bill Gates odhalil, že globalisté plánují vnutit neočkovaným osobám mRNA jeho zavedením do potravin.
Nyní to vypadá, že se Bidenův režim rozhodl realizovat nebezpečný plán a to zavést masivní vakcinaci proti ptačí chřipce pro všechna americká kuřata.
Dailymail.co.uk uvádí: Přibližně 60 milionů ptáků v USA a 200 milionů na celém světě bylo v minulém roce utraceno, aby se zabránilo šíření kmene H5N1, což od začátku roku 2022 zvýšilo ceny kuřat a vajec.
Existují obavy, že by virus mohl přejít na člověka, pokud začne nebezpečně mutovat, což by znamenalo, že míra infekce by byla nebetyčně vysoká. Zatím byl virus zjištěn u jiných savců, jako jsou norci, lachtani a lišky.
Představitelé Bílého domu řekli New York Times, že prezident Joe Biden je otevřený myšlence zavedení vakcíny proti ptačí chřipce pro drůbež v zemi. Není jasné, kolik drůbeže bude cílem – jen v Americe se ročně odchová přibližně 10 miliard kuřat výhradně na maso.
Obavy z propuknutí ptačí chřipky vyvrcholily minulý měsíc, kdy 11letá dívka v Kambodži zemřela na ptačí chřipku a její otec byl také pozitivně testován.
U obou bylo zjištěno, že mají starší variantu H5N1, která nebyla zodpovědná za současnou celosvětovou epidemii, a oba se domnívali, že byli infikováni ptákem.
Případy jsou ale upozorněním na nebezpečí zoonotických přenosů.
Očkování desítek milionů domestikované drůbeže v USA však může trvat roky a otevírá další obavy.
Experti se obávají, že zavedení očkování by mohlo ovlivnit obchod a dokonce ztížit určení, kteří ptáci byli infikováni.
USDA nezveřejnila podrobnosti o injekcích, které by použila při testování, i když jich je několik ve vývoji.
V Pirbrightově institutu ve Spojeném království vědci vyvíjejí vylepšený přípravek, který zahrnuje přidaný protein viru chřipky s markerem, který usnadňuje jeho zachycení antigenem prezentující buňky (APC).
To vytváří rychlejší a silnější imunitní reakce na kmen ptačí chřipky ve srovnání s inaktivovanou virovou vakcínou, která je současným standardem.
Vědci z University of Wisconsin’s School of Veterinary Medicine pracují na vakcíně proti ptačí chřipce, která využívá drobné částice, ještě menší než je šířka lidského vlasu, k zajištění imunity pomocí vysílání signálů podobných patogenům do buněk.
Pokud se aktualizovaná injekce ukáže jako účinná, otevřelo by to dveře schválení u USDA následované důkladnou vakcinační kampaní, která se bude snažit oslovit postižený komerční drůbežářský průmysl.
I přestože injekce za účelem odražení ptačí chřipky byly v minulosti používány, USDA dosud neschválilo žádnou definici toho, co je považováno za „vysoce patogenní“ ptačí chřipku.
Ptačí chřipka kategorie „nízká patogenita“ není u volně žijících ptáků neobvyklá a obvykle způsobuje jen málo nebo žádné příznaky infekce.
Již existuje injekce na drůbeží neštovice, neboli virovou infekci, která vede k lézím na kůži ptáků, které již dostává mnoho domestikované drůbeže.
Vakcíny proti chřipce jsou již také podávány ptákům v Číně, Egyptě, Mongolsku a Vietnamu – oblasti kde jsou kmeny viru endemické v populaci drůbeže.
Není však jasné, zda by tyto injekce byly účinné proti cirkulačnímu kmeni H5N1.
I kdyby tomu tak bylo, očkování domestikovaných ptáků v USA je úsilí, které může trvat roky. Každý rok se v Americe vyprodukuje téměř 10 miliard kuřat jen pro maso.
Tento údaj nezahrnuje krůty a jiné domestikované ptáky a kuřata produkované pro jiné účely.
Doktorka Carol Cardona, expertka na zdraví ptáků z University of Minnesota, řekla Times, že jednotlivá zařízení s více než 5 miliony ptáků by potřebovala více než dva roky, aby svou práci dokončila.
Někteří lídři v oboru jsou také proti zavedení vakcíny pro ptáky.
I když to může zachránit životy některých zvířat, otevírá to i dveře potenciálním problémům.
Pokud vakcína pouze brání ptákům v tom, aby pociťovali příznaky infekce, ale ne v přenosu samotného viru, mohlo by být pro zemědělce ještě těžší identifikovat postižená hejna.
To by způsobilo, že by se virus šířil ještě více, nebyl by lidmi detekován, a způsobilo by to větší škody jak v populaci drůbeže, tak také by se zvýšila pravděpodobnost, že virus přeskočí na člověka.
Zavedení vakcíny také otevírá dveře k omezením dovozu a vývozu ptáků na základě jejich stavu očkování.
„Ačkoliv zpočátku působilo očkování jako jednoduché řešení rozšířeného a problematického problému, není to ani řešením, ani jednoduché,“ řekl Tom Super, mluvčí National Chicken Council, pro Times.
Ačkoli kontrola cen kuřat a vajec je pro úředníky důležitá, jejich hlavní starostí je strach, že virus přeskočí na lidi.
Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus uvedl, že agentura stále považuje riziko ptačí chřipky pro člověka za nízké. „Nemůžeme ale předpokládat, že to tak zůstane, a musíme se připravit na jakoukoli změnu statusu quo,“ řekl začátkem tohoto měsíce.
U lidí bylo dosud zaznamenáno méně než 900 případů viru H5N1 a téměř všechny byly důsledkem přenosu ze zvířete na člověka.
K tomu dochází, když se virus, obvykle z ptačího trusu, slin nebo jiné tekutiny, dostane do úst, nosu, očí nebo otevřené rány.
Ve vzácných případech, jako během malé epidemie v Hongkongu v roce 1997, se virus rozšířil z člověka na člověka.
Zatímco se předpokládá, že virus neustále cirkuluje mezi volně žijícími ptáky, masivní nárůst případů mezi domestikovanými ptáky znepokojuje odborníky.
Protože domestikovaní ptáci jsou často v kontaktu s lidmi, riziko přenosu se značně zvyšuje.
Odborníci varují, že virus se přizpůsobuje způsobem, který mu umožňuje způsobit nákazu u jiných savců – což zvyšuje riziko, že by se mohl rozšířit mezi lidi.
V říjnu vypuknutí ptačí chřipky vyplenilo populaci 52 000 norků na farmě ve Španělsku.
Některá zvířátka byla původně nakažena konzumací masa ptáků, kteří zemřeli během infekce.
Objevily se také známky šíření chřipky z norka na norka, což je pro populaci savců neobvyklé a signalizuje to mutaci viru.
V Peru bylo v posledních týdnech zjištěno, že na ptačí chřipku zemřelo 716 lachtanů. Místní úředníci se obávají, že se virus rozšířil také mezi zvířata – která jsou také savci.
Neexistuje žádná léčba navržená speciálně pro lidi infikované ptačí chřipkou, natož H5N1. Ti, kteří onemocní, jsou léčeni běžnými antivirotiky, jako je Zanamivir a Peramivir.
V případě propuknutí epidemie mají USA zásoby vakcín určených k prevenci infekce H5N1.
Prodává se pod názvem Audenz a byl schválen v roce 2021 Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) pro osoby od šesti měsíců a starší. Jedná se o dvoudávkovou vakcínu.
Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz), Zdroj: newspunch.com
Facebook komentáře