autor: Martin Kirschner.
Jste líní číst texty a online knihy na počítači? Nebo jste student a nechce se vám učit čtením skript? Od toho tu je na pomoc software s názvem Balabolka.
Balabolka je TTS (Text-To-Speech) program, který umožňuje čtení textů a jejich ukládání do různých audio formátů. Čili vložíte text a tento program vám ho přečte. Po přečtení máte možnost si text i uložit do audio souborů, jako jsou WAV, MP3, MP4, OGG nebo WMA.
Samozřejmě existují i jiné softwary, které převádějí texty na řeč, jako jsou Acapela, Speechtech, Epos a třeba také Google Translator, který považuji za nejhorší možný software na převod textu na řeč vzhledem k tomu, že je především určený k překladům.
Já mám však zkušenost s Balabolkou a proto jsem se rozhodl napsat recenzi o tomto softwaru a předložit čtenářům své zkušenosti.
Balabolku jsem si stáhnul před týdnem a hned jsem si jí zamiloval vzhledem k tomu, že převod textu na řeč u tohoto programu je velmi plynulý a srozumitelný. Skoro jako by vám ho četla živá osoba. Na rozdíl od živé osoby však můžete Balabolku použít na čtení textu kdykoliv a jak často chcete.
Program stejně, jako při reálné četbě textu, přizpůsobuje intonaci v závislosti na tom, jestli je na konci věty tečka, otazník, vykřičník a tím pádem vždy s jistotou víte, zda jde o větu tázací, rozkazovací či oznamovací.
Dále vynechává při čtení např. pomlčky, takže se vám nemůže stát, že ve větě kde je pomlčka (-) přečte ,,pomlčka“, nebo např. ,,závorka“ a tím pádem čte váš text bez přerušování.
Program se dá zdarma stáhnout třeba z webu Stahuj Centrum:zde , jako freeware. Jedná se však, ale o menší verzi tohoto programu a bez češtiny. Pokud byste chtěli originální verzi, která má cca 300 MB, tak si tento program musíte koupit od nějaké distribuční společnosti, která tento program prodává.
Jsou však tací, kteří nedodržují licenční podmínky a tento program stahují v plné verzi třeba z uložto.cz a jiných webů pro úschovu softwarů. Tuto možnost však nedoporučuji, protože se jedná o porušení licenčních podmínek společnosti, která program vytvořila.
Pokud se vám podaří si tento software pořídit v plné verzi a nainstalovat, tak si budete nejspíš muset doinstalovat češtinu. K dispozici jsou dva předčítači hlasy v češtině pojmenované jako Eliška cz a Zuzana cz. Já používám hlas Elišky, protože je to jediný hlas, který mám nainstalovaný a jsem s ním celkem spokojený.
Jakmile si spustíte program i s češtinou stačí jenom vložit text, zmáčknout zelené tlačítko číst hlas a už nezbývá nic jiného než poslouchat text, který vám Balabolka předčítá. Takže obsluha tohoto softwaru je vcelku jednoduchá a nemusíte být žádný softwarový guru, abyste s tímto programem mohli pracovat.
Ještě před tím než si pustíte text, bych vám doporučil, abyste si nastavit hodnoty hned nad textem, jako je míra rychlosti čtení textu, výška hlasu a hlasitost. Tyto všechny tři parametry jsou nastaveny na prostřední hodnotě. Rychlost a výška na nule a hlasitost na 50%, přičemž můžete tyto hodnoty zvyšovat, nebo zmenšovat. Já osobně mám rychlost čtení textu nastavenou na 2, protože 0 mi přijde příliš pomalá a výšku hlasu mám nastavenou na -5, protože mi vyhovuje, když mi Eliška předčítá text s menší výškou hlasu. Hlasitost si nejspíš každý musí nastavit individuálně.
Celkově mě Balabolka příjemně překvapila se svou schopností perfektně převádět texty na řeč, bez trhání hlasů a překlepů. Proto jí dávám hodnocení 90% z celkových 100%. Je pravda, že Balabolka je můj první software tohoto typu a možná kdybych vyzkoušel i jiné programy, které umí převádět texty na řeč, tak by se moje hodnocení patrně změnilo, nicméně když Balabolka funguje a jsem s ní spokojený, tak proč jí měnit za jiný software?
Facebook komentáře