Nejčastěji se mluví o atopickém ekzému u nejmenších dětí. Sklony k atopii totiž mívají novorozenci a kojenci, batolata a malé děti, u kterých se objevuje suchá a začervenalá pokožka v místech ohybů končetin, na zápěstí nebo mezi prsty. Kůže šupinatí a svědí.
Rodiče dětí postižených atopickým ekzémem nebo také atopickou dermatitidou hovoří o noční můře, protože toto onemocnění ovlivňuje veškeré každodenní činnosti včetně koupání nebo spaní. Bohužel nemoc se postupem věku nevytrácí a může přetrvávat v různých formách do dospělosti, projevy se ale mohou pomocí správného režimu a péče zmírnit. Na co dbát při atopické dermatitidě v dospělém věku?
Šupiny, záněty a hrubá kůže
Jak se projevuje atopický ekzém v dospělosti na pokožce? Mezi nejčastější příznaky patří zarudnutí a šupinatění pokožky jako u malých dětí, k tomu se přidává svědění a zvýšená citlivost. Při škrábání nebo odstraňování šupinek ale může docházet ke vzniku zanícených ploch, do kterých se dostává infekce. Vzniklé pupínky mohou při zvýšeném pocení mokvat, následně se na kůži objevují strupy, které se později odlupují. Při změnách teplot, zvýšení fyzické aktivity nebo při zmíněném pocení pak pleť mění barvu. Proč vlastně k atopii dochází a proč je pokožka tolik citlivá?
Alergie, slunění i hormony
Čím je způsobený atopický ekzém u dospělých? Atopický ekzém je onemocnění, které může být způsobeno geneticky, k tomu vrozený sklon zvyšuje pravděpodobnost opakování atopie v průběhu celého života. K poškození pokožky pak dochází vlivem alergií včetně potravinových, mezi další zásadní faktory způsobující atopickou dermatitidu patří slunění a nadměrný pobyt na slunci, používání nešetrných kosmetických, čisticích a mycích výrobků. Neméně ovlivňuje stav pokožky stres a nadměrná fyzická zátěž, velkou roli hrají hormonální změny v době těhotenství a šestinedělí. Děti rodičů s atopickým ekzémem více inklinují k tomuto onemocnění, proto je třeba dbát na správnou péči od narození.
Léčba atopického ekzému
Při podezření na atopický ekzém se doporučuje návštěva dermatologa. Při akutních stavech a zanícení pokožky může lékař předepsat kortikoidní masti nebo medikamenty pro zaléčení akutních ložisek. Specialista může v koordinaci s alergologem navrhnout vhodnou terapii, aby nedocházelo ke zhoršení stavu. Tento postup je klíčový u nejmenších dětí, aby se předešlo kontaktu s nejhoršími alergeny. Lékaři mohou rovněž předepsat sedativní antihistaminika, protože děti bývají neklidné a podrážděné, hůře spí. Zásadní je ale kožním potížím předcházet vhodnou péčí.
Správná péče o pleť je klíčová
U dětí i dospělých je důležité ošetřování pokožky a omezení používání dráždivých kosmetických přípravků včetně mýdel nebo šamponů. Naopak se doporučuje používat hydratující výrobky řady Atoderm, zejména jemný čisticí a mycí gel a následně pokožku ošetřit krémem na atopický ekzém. Vybrat si lze rovněž krémy na ruce, vyživující balzám nebo péči na poškozené rty. Při zanícení pokožky se může aplikovat chladivý SOS sprej s okamžitým protisvědivým účinkem. V nabídce pro atopiky se objevují též speciální sprchové gely a oleje či sprchové krémy neobsahující dráždivé mýdlo.
Facebook komentáře