Antistresové omalovánky podporují naši tvořivost a pomáhají nám navrátit se do přítomného okamžiku v tomto hektickém světě. V tomto článku si řekneme něco o historii tohoto typu omalovánek a jak nám můžou pomoci jako terapeutická metoda odstranit negativní myšlenky a navrátit nás pro život v přítomném okamžiku.
Historie antistresových omalovánek
Ranou variací omalovánek pro dospělé by mohly být ilustrace ke dvěma svazkům velmi dlouhé popisné básně Poly-Olbion od Michaela Draytona, vydané v letech 1612 a 1622 (které byly v roce 2016 znovu vydány pro milovníky moderních omalovánek). Ilustracemi byly ryté mapy hrabství v Anglii a Walesu s fantastickými tvory, jako byli vodní draci.
Podle historičky umění Anne Louise Averyové, která přetisk upravila, „se stalo docela módou vlastnoručně si to vybarvovat“, napsal Guardian. Ačkoliv není zcela jisté, zda to byl jejich primární účel, tak aristokraté opravdu trávili čas vybarvováním svých map. Například specializovaný prodejce map Tim Bryars pro Wales Online řekl, že i když viděl ručně vybarvené kopie z té doby, „nikdy se nespokojil s myšlenkou, že si je lidé masově vybarvovali doma za deštivého nedělního odpoledne“.
Kolem roku 1962 se objevili takzvané adult coloring books (omalovánky pro dospělé), které se staly nastupujícím trendem a byly zkoumány v různých médiích. Výrazným příkladem je coloring book z roku 1962 od Morta Druckera s tématem prezidenta Johna F. Kennedyho.
V roce 2013 nabyly antistresové omalovánky pro dospělé popularity, protože lidé čím dál více hledali relaxaci a únik od stresu. Tyto omalovánky nebyly zaměřeny pouze na děti, ale byly navrženy tak, aby oslovily i dospělé. Měly komplexnější vzory a detaily, což mělo poskytovat uživatelům zábavu a relaxaci.
Účel antistresových omalovánek
Účelem antistresových omalovánek je soustředit se pár minut na něco jiného, než na pracovní nebo rodinné starosti a odreagovat se. Tento nástroj nám pomáhá zaměřit pozornost na přítomný okamžik a svým způsobem můžeme říct, že se jedná o formu meditace.
Antistresových omalovánek existuje několik druhů: mandaly, zvířata, květinové vzory, motivy z džungle, moře, nebo náměty slavných malířů jako jsou obrázky Alfonse Muchy. Množství je nepřeberné.
Existují také antistresové omalovánky, které mají u každé omalovánky napsané věty pro povzbuzení pozitivního myšlení a naladění na úspěch jako například „jsem milován“, nebo „plním si své sny“.
Dále si můžete vybrat omalovánky dle druhů náročnosti, kdy nejjednodušší mají velká políčka k vybarvení a nejtěžší mají malá políčka. Každou z těchto omalovánek si můžete vybarvit vlastně zvolenou barvou – doporučuji používat alespoň 24 barevných variací pastelek, což vám umožňuje popustit uzdu fantazii a tvořivosti. Každá vybarvená antistresová omalovánka je originál, když ji vybarví jiný člověk na základě svého vkusu, osobnosti, nebo momentalní nálady.
Obvykle kreslím antistresové omalovánky 2 x měsíčně po 2 – 3 hodinách. U toho si poslouchám rádio, na které běžně nemám čas, takže spojím dvě příjemné věci v jednom okamžiku. Takhle třeba vypadá Pták Ohnivák v mém podání nakreslený podle antistresové omalovánky:
I přestože to může vypadat dětinsky, tak antistresové omalovánky nás svým způsobem skutečně vracejí do dětství, kdy jsme byli zvyklí tvořit pro radost a neřešili jsme, kolik to vydělává a zda dané znalosti někdy uplatníme – zužitkujeme. Jsou však lidé, kteří své výtvory zarámují a jako obraz si je vystaví na stěnu, nebo použijí svou antistresovou omalovánku, jako obálku pro svou knihu.
Podle mě jsou antistresové omalovánky účinnou terapeutickou metodou pro ty, kteří chtějí v hektickém světě ztišit svou mysl a alespoň na malý moment žít pro přítomný okamžik.
Facebook komentáře