Americká vláda začala používat umělou inteligenci (AI) k odhalování „myšlených zločinců“ na sociálních sítích. AI pak nahlašuje tyto osoby orgánům činných v trestním řízení k zatčení.
Americká celní a Pohraniční hlídka (CBP), pod záštitou ministerstva pro vnitřní bezpečnost (DHS), spolupracuje s technologickou firmou Fivecast na nasazení AI softwaru pro sledování sociálních médií, kde bude detekovat „problémové“ myšlenky a emoce uživatelů sociálních médií a následně je nahlašovat policii k případnému potrestání.
Na základě žádostí v souladu se zákonem o svobodě informací, nezávislé médium 404 odhalilo různé marketingové dokumenty Fivecastu, které popisují užitečnost jejich softwaru pro vymáhání práva:
„Americká celní a Pohraniční hlídka (CBP), která je součástí ministerstva pro vnitřní bezpečnost, koupila software v hodnotě milionů dolarů od společnosti, která používá umělou inteligenci k detekci „sentimentů a emocí“ v online příspěvcích, vyplívá z dokumentů…
Podle jednoho dokumentu od CBP zjistil deník 404, že používají technologii k analýze informací z otevřeného zdroje souvisejícími s příchozími a odchozími cestujícími, o kterých se agentura domnívá, že mohou ohrozit veřejnou bezpečnost, národní bezpečnost nebo legální obchod a cestování. V tomto případě specifická společnost s názvem Fivecast také nabízí rozpoznávání obličejů z obrázků a videí „s podporou AI“ a detekci „rizikových termínů a frází“ ve více jazycích.“
Pjmedia.com píše: Fivecast prohlašuje ve vztahu ke své AI, že jde o poslání jej „používat důvěryhodnými předními organizacemi v oblasti obrany, národní bezpečnosti, vymáhání práva, podnikové bezpečnosti a finančních zpravodajských organizací po celém světě“ a že „rozvine jedinečný sběr dat a analýzu za pomocí AI, což pomůže řešit nejsložitější zpravodajské výzvy.“ Tvrdí, že spolupracuje se zpravodajskými agenturami všech pěti zemí, které tvoří takzvanou alianci „Five Eyes“ – Spojené království, Spojené státy, Nový Zealand, Austrálie a Kanada.
Mezi mnoha hrozbami, o kterých Fivecast tvrdí, že je dokáže pomocí svého softwaru detekovat, jsou emoce uživatele sociálních sítí. Grafy obsažené v marketingových materiálech ukazují metriky týkající se různých emocí, jako je „smutek“, „strach“, „zlost“ a „znechucení“ na sociálních sítích v průběhu času. „Jeden graf ukazuje vrcholy hněvu a znechucení například v časovém rámci na začátku roku 2020,“ píše 404.
Ponecháme-li stranou logistické potíže umělé inteligence při posuzování lidských emocí, teoreticky by to vládě otevřelo dveře k tomu, aby sledovala a cenzurovala nejen podstatu řeči, ale také údajné emoce za touto řečí (což by v určitém okamžiku mohlo být u soudu přípustné k potrestání úmyslu/motivu obžalovaných). Dystopické použití této technologie, kterou ze zřejmých důvodů vlády po celém světě horlivě přijaly, připomíná film Minority report, kde jsou lidé zavíraní za své údajné „kriminální“ myšlenky.
Nezapomeňte také shlédnout zcela nové video Davida Formánka o lidech, kteří za „myšlenkové zločiny“ již byli zatčení policií:
Scifi a Orwellův román 1984 se stává realitou.
Překlad a redakční úprava: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz), Zdroj: thepeoplevoice.tv
Facebook komentáře