Udržujte si vlasy na hlavě pomocí těchto tipů
Britský deník Daily Express zveřejnil před pěti lety studii japonského výrobce paruk Aderans, z níž vyplývá, že Češi jsou národem s nejplešatější populací na světě. Plešatostí u nás trpí každý druhý muž. Vypadávání vlasů, známé jako alopecie, je běžná porucha postihující také více než 80 milionů Američanů.
Jak tedy poznáte, že plešatíte více než je normální?
V průměru většina lidí ztrácí asi 100 pramenů vlasů denně. A s novými vlákny, které nahrazují ty ztracené, si většina z nás nevšimne rozdílu.
Pokud vám však doroste méně, nebo dokonce žádné pramínky vlasů a začnete si všímat ustupující vlasové linie nebo řídnoucích oblastí, můžete mít alopecii.
Dermatoložka Dr. Wilma Bergfeldová sdílela rady a způsoby, jak zastavit vypadávání vlasů, co to způsobuje a zda je možné to zvrátit.
Proč vám vypadávají vlasy
Než přejdeme k tipům jak předejít, nebo omezit vypadávaní vlasů, tak byste měli znát příčinu vašeho vypadávaní.
Můžete zaznamenávat zvýšené vypadávání vlasů, než obvykle, z těchto důvodů:
Genetika: Androgenetická alopecie postihuje až 80 % mužské populace. Jde o dědičný problém, který způsobuje mužský pohlavní hormon dihydrotestosteron. Ten smršťuje vlasové kořínky, které zmizí a vlas vypadne.
Stres: Přemíra stresu je spouštěčem vypadávání vlasů. Dr. Shu Tong zabývající se Tradiční čínskou medicínou říká: „Qi je energie, která pohání tělo a pochází z jídla, které jíme, a ze vzduchu, který dýcháme. Čchi a krev jsou nejprve dodávány do jiných tělesných orgánů a vlasy jsou posledním místem, kam se dostanou. Pokud je tedy oběh čchi a krve nedostatečný z důvodu stresu, vlasy mohou vypadávat nebo řídnout, stejně jako zešedivět.“
Hormonální změny: Jako je těhotenství nebo menopauza. „Důsledkem je změna hladiny hormonů, a to nejčastěji po menopauze. Naštěstí vypadávají vlasy různě, nevznikají tak velké holé plochy“, vysvětlují příčinu odborníci z Perfect Clinic, kteří se specializují na manuální transplantace vlasů.
Určité účesy: Nevhodné účesy mohou vlasy lámat a poškozovat.
Špatná péče o vlasy: Jako je fénování, obarvování, nevhodné ošetřující prostředky, trvalá nebo odbarvování.
Léky: Například chemoterapie je všeobecně známá jako příčina vypadávaní vlasů.
Zdravotní stav: Jako jsou plísňové infekce nebo onemocnění štítné žlázy.
Ve spolupráci s dermatologem můžete začít identifikovat, co by mohlo být příčinou vašeho vypadávání vlasů. Váš lékař se zeptá na váš zdravotní stav, vaše léky a vaši rodinnou anamnézu.
„Říkám pacientkám, aby sledovaly události, které jsou pro ně neobvyklé, například silná menstruace,“ říká Dr. Bergfeldová. „Takže když se vydáme hledat spouštěče vypadávaní, budeme mít nějakou nápovědu, která nám pomůže určit příčinu.“
Váš lékař se také podívá na další oblasti vašeho těla, jako je vaše obočí, řasy, podpaží, genitálie, nohy a paže, aby posoudil, zda dochází k vypadávání vlasů.
Mnohokrát je vypadávání vlasů indikátorem toho, že se děje něco vážnějšího.
„Ztráta vlasů, zejména vypadávaní, je jen známkou toho, že se s tělem něco děje,“ říká Dr. Bergfeldová. „Vlasový folikul je jednou ze tří nejrychlejších buněčných linií ve vašem těle. Cokoli, co ovlivňuje vaše tělo a vyvádí ho z rovnováhy, ovlivní tyto systémy. Takže vypadávání vlasů je indikátorem toho, že něco není v pořádku.“
Způsoby, jak zastavit vypadávání vlasů
Ztráta vlasů ovlivňuje nejen váš vzhled, ale může také způsobit emoční stres a ovlivnit vaši sebedůvěru. Existuje však několik věcí, které můžete udělat, abyste zastavili vypadávání vlasů.
Jezte extra bílkoviny
Možná nepřijímáte dostatek bílkovin každý den a to může ovlivnit váš růst vlasů.
Zejména pokud jste vegani nebo vegetariáni, možná budete muset zvýšit množství bílkovin, které konzumujete.
„Potřebujete 40 až 60 gramů bílkovin denně,“ říká Dr. Bergfeldová. „Můžete pít své bílkoviny, nemusíte je jíst v potravinách.“
Mezi další způsoby, jak dosáhnout denní potřeby bílkovin patří fazole a luštěniny, vejce nebo řecký jogurt.
Vezměte si vitamíny
Váš lékař může provést různé testy, aby zjistil, zda nemáte nedostatek vitamínů. Některé vitamíny a minerály, jako jsou vitamíny A, B, C, D, E, zinek a železo, mohou ovlivnit růst vlasů.
Dr. Bergfeldová zaznamenala úspěch s předepsáním doplňku biotinu forte se zinkem, který pomáhá udržovat zdravé vlasy, kůži a svalovou tkáň.
„Jsou moderní, zahrnující saw palmetto, vápník a selen,“ říká Dr. Bergfeldová. „Všechny jsou dobré. Stačí hledat takové, které pocházejí od renomované společnosti.“
Dodržujte středomořskou dietu
Jíst ovoce, zeleninu a bílkoviny – hlavní složky středomořské stravy – může být užitečné, zvláště ve srovnání s jinými trendovými dietami.
„Když budete držet tyto restriktivní diety, můžete zhubnout, ale je to pravděpodobně něco, co je neudržitelné,“ říká Dr. Bergfeldová. „A obvykle jim chybí něco, co vaše vlasové folikuly potřebují.“
Používejte volně prodejné léky na vypadávání vlasů
Možná jste slyšeli o minoxidilu, volně prodejném léku, který pomáhá předcházet vypadávání vlasů.
Je k dispozici jako roztok nebo pěna, která se aplikuje na pokožku hlavy. Tento lék byl schválen americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Na českém trhu se dá také sehnat.
„Uvažovali jsme o použití nízké dávky perorálního minoxidilu jako léčby,“ říká Dr. Bergfeldová. „Existuje několik studií, které dokazují, jak užitečné a bezpečné to je.“
Vyzkoušejte vlasovou transplantaci
Veškeré výše uvedené typy slouží především jako prevence vypadávaní vlasů, i když v omezené míře mohou obnovit části hlavy, kde vám vlasy vypadaly.
Pokud však trpíte androgenní alopecii, tak v tomto případě je nejlepším řešením vlasová transplantace. Princip této terapie spočívá v tom, že podobně jako u tulipánů se vlasové cibulky přesazují na postižená místa. Ty se časem uchytí a spustí růst vlasů, takže plešatá místa zmizí .
Dá se vypadávání vlasů zvrátit?
Ano i ne. Záleží na tom, jaký typ vypadávání vlasů zažíváte.
Některé typy, jako například jizevnatá alopecie, jsou trvalé, zatímco jiné, které mohou být způsobeny stresem nebo zdravotním stavem, jsou dočasné. Jakmile je příčina identifikována a odstraněna, vaše vlasy by měly začít znovu růst.
„Obecně řečeno, pokud zmizí spouštěč nebo cokoli co způsobilo poškození vlasového folikulu, pak se vlasy zotaví za čtyři až šesti měsíců, nebo jednoho roku,“ říká Dr. Bergfeldová.
Facebook komentáře