Studie zjistily, že mnoho druhů rakoviny souvisí s obezitou. V dnešní době stále více lidí trpí obezitou. Pokud však budete dělat dvě věci, můžete snadno dosáhnout efektu prevence rakoviny a hubnutí.
Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) zvyšuje obezita riziko 13 typů rakoviny a tyto rakoviny představují 40 procent všech rakovin diagnostikovaných ve Spojených státech každý rok, včetně rakoviny prsu, tlustého střeva, rakoviny žaludku, rakoviny jater, rakoviny jícnu (adenokarcinom jícnu), rakoviny slinivky břišní, rakoviny ledvin, rakoviny vaječníků, rakoviny dělohy, rakoviny žlučníku, rakoviny štítné žlázy, meningeomy (typ rakoviny mozku) a mnohočetný myelom (druh rakoviny krve).
Zvýšené riziko
Ve srovnání s lidmi s normální hmotností se u lidí obézních nebo s nadváhou výrazně zvyšuje riziko několika druhů rakoviny:
Rakovina endometria: Riziko je sedmkrát vyšší u osob s těžkou obezitou a dvakrát až čtyřikrát vyšší u osob s obezitou nebo nadváhou.
Rakovina jícnu (adenokarcinom jícnu): Riziko je 4,8krát vyšší u těžce obézních lidí a 1,5 až 3krát vyšší u obézních lidí nebo lidí s nadváhou.
Rakovina žaludku (gastrointestinální nádory): Riziko je dvakrát vyšší u obézních lidí.
Rakovina jater: Riziko je dvakrát vyšší u obézních lidí nebo lidí s nadváhou.
Rakovina ledvin: Riziko je dvakrát vyšší u obézních lidí nebo lidí s nadváhou.
Rakovina slinivky břišní: riziko je 1,5krát vyšší u obézních lidí nebo lidí s nadváhou.
Kolorektální karcinom: Riziko je 1,3krát vyšší u obézních lidí nebo lidí s nadváhou.
Rakovina žlučníku: Riziko je 1,6krát vyšší u obézních lidí a 1,2krát vyšší u lidí s nadváhou.
Meningeom: Riziko je 1,5krát vyšší u obézních lidí a 1,2krát vyšší u lidí s nadváhou.
Rakovina prsu (po menopauze): Riziko je 1,2 až 1,4krát vyšší u obézních lidí nebo lidí s nadváhou.
Rakovina štítné žlázy: Riziko je 1,2 až 1,3krát vyšší u obézních lidí nebo lidí s nadváhou.
Mnohočetný myelom: Riziko je 1,1 až 1,2krát vyšší u obézních lidí nebo lidí s nadváhou.
Rakovina vaječníků: Riziko se zvyšuje 1,1krát při každém pětibodovém zvýšení indexu tělesné hmotnosti (ITH).
Od roku 2005 do roku 2014 se mezi Američany s novými rakovinami počet rakovin nesouvisejících s obezitou snížil o 13 procent. Výskyt nádorů souvisejících s obezitou se však zvýšil o 7 procent, s výjimkou kolorektálního karcinomu, který lze screeningem odhalit a předejít mu předem.
Nejčastějším typem rakoviny u obézních mužů je kolorektální karcinom. U žen je to rakovina prsu po menopauze.
Mezi výše uvedenými 13 typy rakoviny se více než 90 procent nových případů rakoviny vyskytuje u lidí ve věku 50 let nebo starších. Čím déle je člověk obézní nebo má nadváhu, tím větší je riziko rakoviny.
Obezita a rakovina: Společné příčiny
Dr. Chih Ying Liao, ředitel oddělení radiační terapie a integrativní onkologie v MOHW Taichung Hospital na Tchaj-wanu, poukázal na to, že obezita je pouze jedním z „projevů“ těchto problémů. Obezita souvisí se špatnými stravovacími návyky, životním stylem a metabolickými faktory, které samy o sobě mají riziko vzniku rakoviny.
Například častá konzumace smažených jídel, dezertů, grilovaného masa a dalších nezdravých jídel a nedostatek pohybu přispívají k obezitě a také rakovině. Po smažení, smažení na pánvi nebo grilování maso produkuje karcinogenní látky, jako jsou heterocyklické aminy a polycyklické aromatické uhlovodíky.
Zejména po upražení nebo úpravě jinými vysokoteplotními metodami vaření má červené maso tendenci produkovat Produkty pokročilé glykace (AGE), což má za následek chronický zánět a zvyšuje riziko rakoviny. Pokud se konzumuje příliš mnoho dezertů, cukr v nich se může vázat na molekuly bílkovin v těle a po sérii reakcí může také tvořit Konečné produkty glykace.
Dlouhodobý chronický zánět a metabolický syndrom související s obezitou, stejně jako vyšší než normální hladiny inzulínu a podobné-inzulínu způsobí růst faktorů rakovinných buněk.
V těle obvykle cirkulují rakovinné buňky. Když je tělo v dobré kondici, imunitní buňky mohou zabít rakovinné buňky. Když však dojde k oslabení metabolického systému a imunitního systému, bude velmi obtížné zabíjet rakovinné buňky. Obezita umožňuje, aby se rakovinné buňky snadněji a nepřetržitě množily.
Kromě toho studie provedená na Tchaj-wanu v roce 2017 potvrdila vztah mezi obezitou, adipocyty (tukové buňky) a rakovinou. Výzkumníci zjistili, že protein MCT2 na membráně buněk rakoviny prsu funguje jako brána a posílá metabolity, které jsou vyplivnuty adipocyty, do buněk rakoviny prsu jako živiny, čímž napomáhá růstu buněk rakoviny prsu.
Hubnutí může snížit riziko rakoviny
Definice obezity je pro každého jiná kvůli faktorům, jako je výška, svalová hmota, tvar těla a tak dále. Index tělesné hmotnosti (ITH) může být použit jako jeden základ pro určení, zda je někdo obézní, ale má také omezení, protože nezohledňuje svalovou hmotu nebo obvod pasu.
Pro většinu lidí je však ITH dobrým ukazatelem zdravé tělesné hmotnosti, protože je založen na hmotnosti a výšce.
Podle Liao, pokud má někdo ITH vyšší než 25, má nadváhu; vyšší než 27 je mírná obezita; a vyšší než 30 je střední obezita. Čím vyšší je ITH, tím silnější je rakovinotvorný faktor obezity, proto je třeba věnovat pozornost osobám s ITH vyšším než 27.
CDC rozděluje obezitu do tříd. Lidé s ITH od 30 do 35 jsou třídy 1, 35 až 40 jsou třídy 2 a 40 nebo vyšší jsou třídy 3, někdy kategorizováni jako „těžká“ obezita.
Dalším jednoduchým způsobem, jak zjistit obezitu, je měření obvodu pasu. To může také korelovat s rizikem rakoviny. Ženy s obvodem pasu 81,3 cm a více a muži s obvodem pasu 89 cm a více mají vyšší riziko vzniku rakoviny. Liao řekl, že čím delší je obvod pasu, tím závažnější je abdominální obezita a vyšší obsah viscerálního tuku, což znamená, že tělo je ve stavu chronického zánětu s abnormálními metabolickými problémy.
Obézní lidé proto potřebují zhubnout, aby se snížilo riziko rakoviny. Jak velkou váhu by však měli zhubnout, aby byli v bezpečí?
„Obézní lidé, kteří ztratí 5 procent své současné tělesné hmotnosti, sníží riziko rakoviny,“ řekl Liao.
Jinými slovy, 150kilový člověk, který zhubne 7,5 kila, bude mít statisticky relevantní pokles rizika rakoviny. Poukázal na to, že ačkoliv je ideální stav snížit váhu na hodnotu ITH 25 nebo méně, pro mnoho obézních lidí by to bylo obtížné a možná by to vzdali v půlce cesty.
Další metodou je udržovat obvod pasu menší než 80 cm u žen a 90 cm u mužů, aby se snížil viscerální tuk.
Protirakovinné metody hubnutí
Existují různé způsoby, jak zhubnout. Použití nesprávného způsobu nebo nevhodných způsobů hubnutí však způsobí, že tělo bude ještě více nezdravé.
Cvičení, vyvážená strava a konzumace velkého množství ovoce a zeleniny jsou podle Liao způsoby, které může každý využít k hubnutí. Co se týče stravy, doporučil středomořskou dietu a také méně sacharidů. Lidé mají tendenci jíst příliš mnoho sacharidů, zejména nadměrně zpracovaných sacharidů, které se nacházejí ve zpracovaných potravinách.
Středomořská strava se skládá z jídel na rostlinné bázi s vysoce kvalitními bílkovinami, celozrnnými výrobky a zdravými oleji.
Slovo „tuky“ může dietáře zneklidňovat, ale středomořská dieta se tukům nevyhýbá a zároveň má stejný účinek na hubnutí. Studie publikovaná v American Journal of Medicine zjistila, že středomořská dieta je účinnější než dieta s nízkým obsahem tuku. Lidé, kteří přijali středomořskou dietu, mohou zhubnout až 10 KG tělesné hmotnosti za jeden rok.
Další studie vedená po dobu pěti let s více než 32 000 účastníky, která byla provedena v Itálii, ukazuje, že dlouhodobé dodržování středomořské stravy bylo spojeno se sníženým rizikem abdominální obezity.
Středomořská dieta
Středomořská strava je již spojena se zdravou dlouhověkostí, což znamená, že vědci zjistili, že lidé, kteří tuto dietu dodržují, žijí déle a mají méně nemocí. Níže jsou uvedeny klíčové složky středomořské stravy.
Zelenina a ovoce
Tato dieta je založena na konzumaci velkého množství zeleniny s přiměřeným množstvím ovoce.
Zelenina a ovoce jsou bohaté na vlákninu, která dokáže absorbovat toxiny ve střevech a zpomalit vzestup hladiny cukru v krvi a rychlost vstřebávání glukózy v krvi. Když se vstřebávání krevního cukru zpomalí, sekrece inzulínu a inzulínu-podobných růstových faktorů se sníží.
Potraviny bohaté na vlákninu mohou také vyvážit a snížit příjem vstřebávání tuků a cholesterolu, takže je méně pravděpodobné, že tělo bude hromadit viscerální tuk nebo produkovat nadměrný cholesterol. Čím více vlákniny zkonzumujete, tím snáze se budete cítit nasyceni. Vláknina také podporuje střevní motilitu a pomáhá s pohybem střev.
Přehledová studie z roku 2018 v Nutrients ukazuje, že konzumace většího množství zeleniny byla spojena s nižší tělesnou hmotností a se zmenšeným obvodem pasu.
Konzumace vícebarevného ovoce a zeleniny také poskytuje přístup k široké škále živin, včetně fytochemikálií, které pomáhají tělu odolávat oxidaci a zlepšují chronický zánět.
Měli bychom konzumovat více zeleniny než ovoce kvůli vyššímu obsahu cukru v ovoci, který může narušit kontrolu hladiny cukru v krvi a způsobit přibírání na váze.
Vysoce kvalitní proteiny
Tato dieta zahrnuje konzumaci velkého množství luštěnin, mořských plodů, vajec, bílého masa a mléčných výrobků, jako je řecký jogurt.
Konzumace sójových bobů, černých fazolí, cizrny a dalších luštěnin, stejně jako produkty z fazolí, vám může pomoci zhubnout. Analýza publikovaná v American Journal of Clinical Nutrition shromáždila data z 21 klinických studií a dospěla k závěru, že přidání luštěnin do stravy může být prospěšnou strategií hubnutí – i když primárně neomezují kalorie – a může vést k mírnému úbytku hmotnosti.
Přijetí středomořské stravy ve formě červeného masa může také snížit váhu. Při vaření mořských plodů a bílého masa bychom se však měli vyvarovat také smažení na pánvi, grilování, smažení a dalších způsobů vaření při vysoké teplotě.
Celá zrna
Hnědá rýže, černá rýže, quinoa a oves jsou příklady zdravých celozrnných potravin, které lidé při této dietě jedí.
Podle Liao by lidé, kteří chtějí zhubnout, měli omezit příjem potravin s vysokým obsahem rafinovaných škrobů, jako je pečivo, bílý chléb a převařené těstoviny. Nahraďte tyto druhy základních potravin celozrnnými.
Ryby a rostlinné tuky
Ryby, olivový olej, avokádo, ořechy a semena jsou hlavními zdroji tuků ve středomořské stravě.
Tučné ryby, jako je losos, mají vysoký obsah omega 3 mastných kyselin, které jsou spojeny s několika zdravotními přínosy. A u všech těchto rostlinných tuků bylo prokázáno, že mají preventivní účinky proti rakovině. Při vaření s dobrými oleji, jako je olivový olej, můžete také přidat nějaké bylinky nebo koření pro zvýraznění chuti a redukovat množství použité soli.
Trénujte svaly, aby vylučovaly hormony bojující proti rakovině
Kromě úpravy našeho jídelníčku je důležitý i pohyb. Liao řekl, že je třeba vzít v úvahu jak aerobní cvičení, tak svalový trénink.
Zejména silový trénink na posílení svalů může snížit inzulínovou rezistenci, zvýšit bazální metabolismus a zlepšit metabolismus tuků. Svaly totiž mohou vylučovat více než 3000 druhů svalových hormonů. Svalové hormony mohou podporovat lipolýzu, což je proces, při kterém se tuky štěpí tak, aby jejich uloženou energii mohlo tělo využít. Zejména cvičení může podporovat lipolýzu viscerálního tuku a několik svalových hormonů má díky tomu potenciální protirakovinné účinky.
V roce 2021 studie zjistila, že svalové hormony mohou tlumit růst nádorů a dokonce pomáhají aktivně bojovat proti rakovinným buňkám. Dlouhodobé cvičení může v těle vytvořit prostředí tlumící rakovinu.
Konečně, během aerobního cvičení by srdeční frekvence měla dosáhnout alespoň 130 tepů za minutu, což znamená, že osoba bude lapat po dechu. Budete vědět, že jste dosáhli patřičné úrovně námahy, pokud stále můžete mluvit, ale zpívat je nemožné.
Jen tak lze efektivně spalovat kalorie a zlepšit metabolické problémy.
Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz), Zdroj: epochtimes.com
Facebook komentáře