Komentář Oddie: Na první pohled se může zdát, že virová situace u nás ustala, a že mnozí dokonce zcela zapomněli na řadu nesmyslných restrikcí, kterým naše společnost musela poslední roky čelit. Jedinou zemí, kde se však dle médií nákaza stále částečně drží je Čína. Ta po nedávných protestech začala postupně rozvolňovat opatření, což by mohlo vést k zámince pro rozšíření nákazy do jiných zemí.
Vzpomeneme-li si na situaci z přelomu roků 2019 a 2020, vir se objevil a rozšířil právě v Číně, která okamžitě zavedla přísná opatření včele s trasováním osob, karanténou a uzavřením hranic. Netrvalo dlouho a zmíněná opatření následoval i zbytek světa včetně ČR. Nedopusťme, aby zde nastalo to, o čem v listopadu promluvil tibetský podnikatel Xiao Wang pro deník The Epoch Times. Buďme připraveni a bojujme včas proti tomu, co způsobuje nastolení přísných omezení.
Tibetský byznysmen ostře zkritizoval Čínskou komunistickou stranu (ČKS) za její nesmyslná protikovidová opatření a tamní karanténní zařízení označil jako koncentrační tábory.
Komunistická strana Číny zavedla v Tibetu od začátku srpna velmi přísná opatření proti Covidu-19. Svědectví Xiao Wanga (pseudonym), obyvatele města Leshan v jihozápadní čínské provincii Sečuán, který jezdí podnikat do Lhasy, hlavního města Tibetu, odhaluje bezmoc a bezpráví páchané na obyvatelích Číny.
Při návštěvě Tibetu byl nucen podstoupit PCR test, jehož negativní výsledek se později ukázal být pozitivní, načež byl nucen strávit 25 dní v tibetském provizorním karanténním zařízení.
„Když si vzpomenu na to, co jsem během karantény zažil, nemohu se ubránit slzám. Mám toho tolik co říct, ale když o tom mluvím, ztrácím slova a přepadá mě strach,“ řekl Wang 9. listopadu čínskému vydání The Epoch Times.
OPATŘENÍ JSOU „ZMATEČNÁ“
Wang poprvé navštívil Tibet se svou ženou v březnu, kdy sem odjeli podnikat. Nečekali však, že zde zůstanou uvězněni kvůli vládou nařízenému lockdownu.
V interview zkritizoval místní opatření a označil je za nesmyslná. „Celému městu Lhasa vládne naprostý zmatek,“ uvedl.
Obecní správa města zavedla politiku masového testování, proto musel Wang hned po příjezdu podstoupit PCR test. Z jediného testu však obdržel dva rozdílné výsledky.
„Brzy ráno byl test negativní, ale později se ukázal být pozitivní. Jenže oba výsledky pocházely z toho stejného testovacího vzorku,“ uvedl Wang spolu s tím, že úřady následně rozhodly izolovat ho v karanténním zařízení.
„Před odjezdem jsem podstoupit ještě antigenní test, který vyšel negativně. Oni mě však i přes to poslali do karantény.“
„Vláda rozhodla, že jsem nakažený, ale já si myslím, že toto rozhodnutí bylo naprosto náhodné. Oni rozhodují, koho uzavřou do karantény a koho ne, dle své libosti,“ oznámil tuto šokující skutečnost Wang.
Během 25dní izolace od 16. září do 10. října, neprojevoval Wang žádné známky nakažení Covidem-19. Neobjevil se žádný z běžných symptomů a i výsledky CT hrudníku, které podstoupil, byly, podle Wanga, normální.
CESTA DO KARANTÉNNÍHO ZAŘÍZENÍ BYLA NÁROČNÁ
„Místo, kam nás přepravovali, bylo vzdáleno asi 10 mil, ale cesta autobusem trvala osm hodin,“ uvedl Wang. „Autobus byl nacpaný více než 50lidmi, mladými i starými. Cítil jsem bezmoc a hlubokou beznaděj.“
Dne 10. října byl Wang konečně propuštěn z karantény zpět domů. Cesta zpět však byla stejně náročná.
„Cestou zpět jsem musel pětkrát přestupovat. Autobus mě vzal na místo, kde jsem musel čekat, než zaregistrují mé informace, abych mohl pokračovat. Pak jsem nastoupil na další autobus, který mě dovezl na další místo, kde čekala další registrace a takhle pětkrát stále dokola než jsem se konečně dostal domů.“
KARANTÉNNÍ ZAŘÍZENÍ JSOU KONCENTRAČNÍ TÁBORY
Wang uvedl, že byl nejprve převezen do provizorního izolačního zařízení, které bylo zřízeno v kampusu university tibetské medicíny.
„Budovy akademie a kolejí byly plné stovek lidí a všichni spali namačkaní pohromadě. Jak někdo může tato místa nazývat provizorní izolační zařízení? Jsou to koncentrační tábory!“ řekl s odkazem na otřesné podmínky v těchto zařízeních.
Později byl převezen do jiného z izolačních zařízení, které jak řekl, nebylo o nic lepší než to první.
„Stovky tisíců lidí jsou uzavřeni v těchto budovách, což je naprosto nesmyslné. Navíc se jim dostává minimum zdravotní péče,“ uvedl Wang. „Lidé s teplotou nad 40°C nedostávají žádné léky a mladá dívka během mého pobytu v jednom z karanténních zařízení kvůli vysoké horečce zemřela.“
V provizorních karanténách mají lidé k dispozici pouze postel. Musí každé ráno podstupovat PCR test, a pokud se u někoho objeví příznaky, je mu řečeno, aby pil kohoutkovou vodu.
„Jediný lék, který je zde k dostání je Lianhuaqingwen, ale nikdo ho brát nechce.“
Lianhuaqingwen je tradiční čínskou medikací, o které ČKS tvrdí, že je účinná při boji s Covid-19. Produkt však nebyl Americkým úřadem pro kontrolu potravin a léčiv schválen.
Wang je nyní zpět ve svém rodném městě v provincii Sečuán. Po příjezdu musel opět strávit pár dní v karanténním zařízení ve městě Leshan, po kterém následovala nucená čtyřdenní domácí karanténa. Uvedl, že Lhasu se mu podařilo opustit jen díky tomu, že ve městě propukly protesty proti přísným proticovidovým opatřením.
Americká zpravodajská společnost VOA o těchto protestech informovala 28. října a označila je za velmi neobvyklé, vzhledem k tomu, že město Lhasa je silně kontrolováno policií.
Dne 8. srpna oznámila ČKS vypuknutí nákazy v Tibetu a 9. srpna kompletně uzavřela část Lhasy spolu s dalšími dvěma Tibetskými městy, přičemž nařídila hromadné testování všech místních. Lokální úřady oznámily postupné rozvolňování opatření od poloviny listopadu a na oficiálních stránkách Lhaského úřadu bylo zdůrazněno, že se nejedná o úplné zrušení opatření.
Oznámení také uvedlo, že ti co se nepodřídí nařízení nošení roušek nebo ti, kteří odmítnout podstoupit PCR test porušují zákon.
Podle Tibetského zdravotního výboru Lhasa oficiálně oznámila dva asymptomatické případy ke 12. listopadu. Nejvyšší regionální zdravotnický orgán uvedl, že v regionu jsou dvě vysoce rizikové oblasti, ale kupodivu neuvedl jména postižených měst. Obyvatelé těchto vysoce rizikových oblastí však mají přísně zakázáno opustit své domovy.
Komentář Oddie: Podle podobných informací, které jsou na zpravodajských webech k dispozici je zřejmé, že situace v Číně je alarmující. Jak se však bude dění vyvíjet je ve hvězdách. Jistý je jedině fakt, že společně máme situaci ve svých rukou a pokud začneme bojovat včas, nezkopírujeme model Číny, jako tomu bylo v březnu 2020.
Překlad: Oddie (www.vipnoviny.cz), Zdroj: theepochtimes.com
Facebook komentáře