Federální rezervní banka v New Yorku oznámila, že se spojí s globálními finančními giganty a zahájí 12-ti týdenní pilotní program digitálního dolaru.
Experiment newyorského Fedu zhodnotí, jak jsou banky schopny zpracovávat digitální dolarové tokeny v systému centrálních bank, a kvantifikovat jejich dopad s pomocí některých z největších finančních institucí na světě.
Citigroup, HSBC Holdings, Mastercard a Wells Fargo & Co. byly podle tiskového prohlášení z 15. listopadu mezi hlavními bankami, které se údajně účastnily procesu, který vedl New York Innovation Center (NYIC) jež je součástí Fedu.
Oznámení bylo učiněno krátce poté, co vyšla zpráva o skandálu FTX, která otřásla důvěrou spotřebitelů v digitální měny a blockchainové transakce.
„NYIC se těší na spolupráci se členy bankovní komunity s cílem pokročit ve výzkumu tokenizace aktiv a budoucnosti infrastruktur finančních trhů v USA, jak se peníze a bankovnictví vyvíjejí,“ řekl Per von Zelowitz, ředitel New York Innovation Center.
Zkoumání realizace digitálních měn centrální banky
Někteří analytici považují pilotní projekt za znamení, že klíčové finanční instituce stále důvěřují používání této technologie.
Kryptoměny a technologie blockchainu se po počáteční skepsi ze strany mainstreamových institucí staly v posledním desetiletí hlavním zájmem ve finančním světě.
Přestože soukromé kryptoměny a stablecoiny jsou v hlubokém poklesu od svého vrcholu před rokem, technologie za digitálními tokeny přilákala zájem jak soukromých finančních institucí, tak centrálních bank po celém světě.
Digitální měny centrální banky (CBDC) jsou formát digitálního tokenu nekrytých peněz vydávaných centrálními bankami a mohly by být vyměňovány mezi finančními institucemi za účelem zlepšení stávajících procesů zúčtování a vypořádání.
Oficiální přijetí digitálních dolarových tokenů Federálním rezervním systémem by mohlo zlepšit efektivitu a rychlost globálního finančního systému.
Michella Nealová, šéfka newyorské Markets Group a členka výkonného výboru, řekla agentuře Reuters, že použití digitálního dolaru centrální banky by mohlo urychlit dobu vypořádání na měnových trzích.
Mnoho centrálních bank po celém světě již oznámilo, že vyvíjejí nebo zvažují budoucí využití digitálních měn pro veřejnost, včetně vydávání vlastních CBDC.
Podle Atlantic Council nejméně 112 zemí, které představují více než 95 procent celosvětového HDP, zkoumá CBDC.
Tříměsíční projekt, který newyorský Fed nazývá síť regulovaného ručení neboli SRR, bude probíhat v testovacím prostředí pouze za použití simulovaných dat, uvedla agentura Reuters.
Program SRR bude simulovat digitální peníze představující vklady zákazníků bank a vypořádat je prostřednictvím simulovaných rezerv Fedu na sdílené distribuované účetní knize.
Účastníci na konci programu navrhnou další vylepšení, aby posoudili, jak by se používání digitální měny mohlo stát v budoucnu proveditelnou možností.
„[Projekt] bude také testovat proveditelnost návrhu programovatelných digitálních peněz, který je potenciálně rozšiřitelný na další digitální aktiva, a také pomůže navrhnout životaschopnost systému v rámci stávajících zákonů a předpisů,“ uvádí se v tiskové zprávě.
Fed se pohybuje vpřed s digitální měnou
Fed učinil první krok k legitimnímu zvážení použití CBDC v lednu poté, co zveřejnil diskusní příspěvek na toto téma a zahájil čtyřměsíční diskusní období, aby získal investice od veřejnosti.
Studie uvedla, že CBDC by mohlo zefektivnit mezinárodní transakce a dále udržet dominantní roli amerického dolaru jako světové rezervní měny a zabránit tomu, aby se konkurenční digitální měny staly populárnějšími.
Peking už roky pracuje na projektu digitálního juanu se záměrem donutit své občany, aby platili za zboží a služby bez fyzické měny, a integruje je do svého systému sociálního kreditního skóre.
„Těšíme se na jednání s veřejností, volenými zástupci a širokou škálou zúčastněných stran, když budeme zkoumat pozitiva a negativa digitální měny centrální banky ve Spojených státech,“ řekl po vydání dokumentu předseda Fedu Jerome Powell.
V minulosti Powell prohlásil, že byl „legitimně nerozhodnutý o tom, zda výhody u CBDC převažují nad nevýhodami nebo naopak“, ale že jeho „mysl je otevřená“ tomuto konceptu.
Řekl, že jakýkoli vývoj digitální měny ze strany Federálního rezervního systému by vyžadoval souhlas Kongresu a širokou podporu veřejnosti.
Newyorský Fed uvedl, že zjištění nového pilotního projektu budou zveřejněna po skončení 12-ti týdenního testu.
Uvedl také, že pilotní program neměl za cíl urychlit žádné konkrétní politické rozhodnutí nebo navrhnout, že Fed učiní zásadní rozhodnutí o tom, zda v blízké budoucnosti zavede digitální měnu centrální banky.
Ještě v září ministryně financí Janet Yellenová řekla, že Spojené státy musí být připraveny spustit CBDC, pokud to bude nutné.
„Právě teď jsou některé aspekty našeho současného platebního systému příliš pomalé nebo příliš drahé,“ řekla Yellenová.
CBDC a práva na ochranu osobních údajů
Mnoho kritiků se však obává, že digitální měna udržovaná ústředním orgánem by mohla vést ke ztrátě soukromí, podobně jako to plánuje Čínská komunistická strana (ČKS).
„Bez soukromí je blockchain dokonalým nástrojem pro finanční dohled bez záruky. Nedělejme si ze sebe legraci tím, že budeme předstírat opak,“ uvedl Paul Grewal, hlavní právní ředitel Coinbase, v tweetu minulý měsíc.
Digitální dolar by nebyl anonymní, připustil Powell, který implementaci takového systému zpochybnil, protože by mohl být zaveden pouze v případě, že by byl propojen se systémem digitálního ID.
„Snažili bychom se vyvážit ochranu soukromí a ověření identity, což je samozřejmě nutné provést i v dnešním tradičním bankovním systému,“ řekl, když se 27. září zúčastnil akce v Banque de France.
Vzhledem k tomu, že digitální ID by byla zřejmě připojena k finančním transakcím osoby, stejně jako k její aktivitě na sociálních sítích, mohly by je používat veřejné i soukromé organizace k odepření přístupu k určitým službám.
ČKS se pokouší integrovat svou digitální měnu se svým systémem sociálních kreditů, který může rozhodovat o tom, jaké finanční transakce budou poskytnuty občanům na základě jejich dodržování stranických pravidel.
Světové ekonomické fórum mezitím povzbuzuje vlády po celém světě, aby propojily digitální ID a digitální měny s dodržováním uhlíkové stopy, komentáři na sociálních sítích a dodržováním vakcín proti COVID-19, to vše ve jménu bezpečnosti.
Senátor Ted Cruz (Republikán Texas) spolu s dalšími dvěma republikánskými senátory v březnu představil návrh zákona, který zakazuje Federálnímu rezervnímu systému vydávat CBDC přímo jednotlivým Američanům kvůli obavám, že by mohly být použity jako finanční nástroj dohledu ze strany státu.
„Tento návrh zákona jde dlouhou cestou k zajištění toho, aby se velká vláda nepokoušela centralizovat a kontrolovat kryptoměnu, aby mohly Spojené Státy i nadále vzkvétat a prosperovat“ řekl Cruz.
Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz), Zdroj: theepochtimes.com
Facebook komentáře