Technologický podnikatel Elon Musk řekl novinářům v Norsku 29. srpna, že i přestože by se měly rozvíjet udržitelné zdroje energie, svět musí pokračovat v těžbě ropy a plynu, aby se udržela lidská civilizace.
Generální ředitel společnosti Tesla to řekl novinářům před konferencí Offshore Northern Shore (ONS) v norském Stavangeru, kde měl promluvit.
Poté, co Musk dorazil na místo konference, řekl novinářům, že přišel „ocenit podporu norského lidu pro elektrická vozidla“ a poděkoval jim za jejich „obrovskou podporu“.
Dodal, že na konferenci plánoval poskytnout „nápady na přechod k udržitelnému energetickému světu“, včetně možnosti rozšíření výroby větrných elektráren v Severním moři, vodní ploše mezi Spojeným královstvím a Norskem.
„V místech, kde je velmi větrno, může existovat potenciál pro obrovské množství větrné energie a v kombinaci se stacionárními bateriemi by to mohl být velmi silný udržitelný zdroj energie v zimě,“ řekl Musk.
„Potřebujeme ropu a plyn“
Byl dotázán, zda si myslí, že by se ropa a plyn měly nadále používat.
„Ve skutečnosti potřebujeme ještě krátkodobě využívat ropu a plyn, protože jinak se civilizace rozpadne,“ řekl Musk. „Aby civilizace mohla i nadále fungovat, potřebujeme ropu a plyn,“ dodal, že „každý rozumný člověk úsudkem by souhlasil.“
Nejen, že by se ropa a plyn měly nadále používat k udržení civilizace v chodu, ale Musk řekl, že další průzkum „je v tuto chvíli oprávněný“.
Využívání fosilních paliv by mělo pokračovat současně s pokračujícím úsilím o „urychlení rozvoje udržitelné energie,“ dodal.
Muskovy poznámky o pokračující potřebě fosilních paliv přicházejí v době, kdy ropný a plynárenský průmysl hledí do budoucnosti s obezřetností.
„Hlad po kapitálu“
Američtí producenti ropy a zemního plynu čelí zmenšující se zásobě kapitálu, nepřátelskému regulačnímu prostředí a nedostatku materiálů a pracovních sil, což dohromady představuje značné překážky proti výstavbě nových vrtů.
„Náš průmysl hladoví po kapitálu,“ řekl Anthony Gallegos, generální ředitel společnosti Independence Contract Drilling, v dřívějším rozhovoru pro The Epoch Times a poznamenal, že banky jsou stále méně ochotné poskytovat revolvingové úvěrové linky nebo úvěrová vybavení založených na aktivech (ABLF) ropného a plynárenského průmyslu.
„V současnosti je pravděpodobně o třetinu měně bank, které jsou ochotny poskytovat revolvingy a ABLF společnostem poskytujícím [ropu a plyn], ve srovnání s tím, co by bylo před šesti lety,“ řekl.
Banky a investoři omezují financování nových projektů s fosilními palivy, což je dáno jak ekonomickými, tak politickými faktory.
V souladu s hnutím ekologických, sociálních a vládních zásad (ESG) podepsalo více než 100 bank, které představují celkem 38 procent globálních bankovních aktiv, prohlášení o závazku U.N. Net-Zero Banking Alliance. V něm se zavazují, že převedou tok svých úvěrových portfolií, aby snížili emise skleníkových plynů a dosáhli čistých nulových emisí do roku 2050 nebo dříve. K iniciativě se připojilo několik amerických bank.
Kromě hnutí ESG prochází ropný a plynárenský průmysl také obdobím přehnaných investic do nových frakovacích projektů již deset let, přičemž mnoho investorů se nyní snaží zaujmout opatrnější přístup.
„Nemyslím si, že někdy uvidíte tok kapitálu do tohoto odvětví tak, jak tomu bylo v letech 2012 až 2014,“ řekl Gallegos.
„Investoři dali jasně najevo: ‚Nejsme tu, abychom financovali váš růst jen kvůli růstu; pokud vám máme dát peníze, budete muset prokázat cestu ke generování výnosů, kde jako investoři dostaneme něco zpět,“ řekl.
Kromě větší opatrnosti investorů je zde také nepřátelské regulační prostředí, přičemž The Heritage Foundation nedávno označila energetickou politiku Bidenovy administrativy za „radikální“ a „založenou na fikci proti fosilním palivům, která způsobuje zbytečné potíže a Američané za ní draze platí. “
Ceny benzínu za prezidenta Joea Bidena vyskočily na rekordní maxima, zatímco produkce ropy v USA během prvního roku jeho úřadu byla o 9 procent pod úrovní z roku 2019 a dokonce pod úrovní z roku 2020, kdy byl pandemický šok nejhorší.
Kevin Stocklin přispěl k této zprávě.
Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz), Zdroj: theepochtimes.com
Facebook komentáře