Před deseti lety byli vědci schopni objevit částici Higgsova bosonu a pomoci pochopit náš vesmír pomocí velkého hadronového urychlovače. Udělali to znovu v roce 2018 a odemkli tím nové poznatky o protonech.
Nyní, s novou řadou otázek, plánují tento měsíc restartovat urychlovač částic, aby možná lépe porozuměli vesmírným neznámým, jako je temná hmota.
„Toto je částice, která nám odpověděla na některé otázky a dala mnoho dalších,“ řekla NPR Dr. Sarah Demers, profesorka fyziky na Yaleově univerzitě.
Částice Higgsova bosonu byla poprvé pozorována, když vědci z Evropského centra pro jaderný výzkum (CERN) otáčeli a sráželi částice dohromady rychlostí blízkou rychlosti světla. Dokázali to pomocí největšího a nejvýkonnějšího urychlovače částic na světě – Velkého hadronového urychlovače.
Od roku 1964 fyzici teoretizovali, že tato částice existuje, ale nalezení důkazu trvalo téměř 50 let.
Vědci se domnívají, že Higgsovo pole vzniklo desetinu miliardtiny sekundy po velkém třesku a bez něj by nevznikly hvězdy, planety ani život.
Důkaz o existenci Higgsova bosonu byl významným milníkem v základní fyzice a Dr. François Englert a Dr. Peter Higgs získali Nobelovu cenu za fyziku. Navzdory vědeckému úspěchu není práce na pochopení toho, jak vesmír funguje, zdaleka u konce.
Urychlovač dokončil druhý experimentální běh v roce 2018, který poskytl nové poznatky o strukturách protonů a o tom, jak se Higgsův boson rozpadá.
A po více než třech letech údržby a upgradů se urychlovač znovu spustí v úterý – tentokrát ztrojnásobí data, zachová intenzivní paprsky déle a obecně umožní více studií.
„Musí toho tam být víc, protože nemůžeme vysvětlit tolik věcí, které jsou kolem nás,“ řekl Demers, který také v CERNu pracuje na třetím běhu. „Něco opravdu velkého chybí, a je to opravdu velké, bavíme se o 96 procentech vesmíru opravdu velkého.“
To, o čem Demers mluví, je temná hmota, což je neviditelná hmota, o které se předpokládá, že existuje z pozorování vesmíru, a temná energie, která pohání zrychlující se expanzi vesmíru. Doufá, že nadcházející běh přinese pohled do nepolapitelné, ale ohromující části našeho vesmíru.
V tiskové zprávě CERN napsal: „Nalezení odpovědí na tyto a další zajímavé otázky nejen prohloubí naše chápání vesmíru v nejmenším měřítku, ale může také pomoci odhalit některá z největších záhad vesmíru jako celku, jako je např. jak byl vesmír stvořen tak jak je a jaký by mohl být jeho konečný osud.“
Očekává se, že třetí běh bude pokračovat v příštích čtyřech letech a vědci již začínají pracovat na čtvrtém běhu, který má začít v roce 2030.
Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz), Zdroj: npr.org
Facebook komentáře