NEW YORK – Čínský podnikatel Chen Quanhong měl jednu zprávu, kterou chtěl světu sdělit: „Tuidang“.
Je to čínská fráze – a znamená „vystoupit ze strany“.
Slova byla vyzdobena na žluté vlajce, kterou Chen zvedl 21. července na přehlídce ve Washingtonu, aby upozornil na nesčetné porušování lidských práv čínským komunistickým režimem.
Chen je nyní jedním ze 400 milionů Číňanů, kteří se zřekli svých vazeb s Čínskou komunistickou stranou (ČKS) a jejími přidruženými organizacemi.
V červnu učinil majitel firmy z provincie Šan-tung na východě Číny prohlášení, v němž formálně přerušil své vazby se stranou, když se účastnil téměř dvě desetiletí trvajícího lidového hnutí, které se snažilo odhalit historii komunistického režimu o podvodech a zabíjení a dát lidem příležitost odloučit se od této entity.
„V Číně jsem se nelišil od červa, na kterého šlapala autoritářská moc, a neodvážil jsem se ani trochu vyburcovat,“ řekl Chen pro The Epoch Times. „Teprve když jsem přišel do Ameriky, začal jsem se cítit jako člověk, protože konečně neexistuje žádný strach z komunistické strany.“
Washingtonský průvod byl první svého druhu, ke kterému se Chen za více než 50 let svého života připojil. Stalo se tak před významným milníkem pro hnutí Tuidang: 400 milionů lidí se vzdalo své stranické příslušnosti. Číslo se přes tuto úroveň přehouplo 3. srpna.
„400 milionů – toto číslo je větší než celá populace některých zemí,“ řekla Yi Rong, prezidentka Global Tuidang Center ve Flushingu, New York, pro The Epoch Times. „S tak velkou skupinou, která opustí ČKS a vyhýbá se jejím zločinům, to podnítí pozitivní změnu v čínské společnosti.“
Dodala, že jak se stále více lidí připojuje k hledání svobody, „nová Čína“ bez komunistické kontroly se zdá být stále blíže realitě.
Temné vzpomínky
Historie zabíjení Strany během její vlády v Číně zanechala generace zlomených a zjizvených rodin, včetně té Chenovy.
Chenově matce bylo asi 21 nebo 22 let, když ztratila matku během Velkého hladomoru, katastrofy způsobené člověkem v letech 1959 až 1961 v důsledku průmyslové politiky ČKS a tehdejšího vůdce Mao Ce-tunga, při níž zemřely desítky milionů lidí hladem.
Hnané hladem, Chenova babička a 17letá sestra jeho matky, vzaly asi půl pytle fazolí mungo z půdy, kterou režim kolektivizoval. Poté, co byl čin odhalen, úřady tyto dvě ženy veřejně odsoudily a zbily. Chenova babička, se zavázanýma očima a obklopená skupinou násilníků, kteří ji bili pěstmi a fackovali, zemřela asi o 10 dní později.
Temné vzpomínky, jako jsou tyto, buď převyprávěné Chenovou matkou po kouscích a kouscích v průběhu let, nebo nasbírané čtením historie, pomohly obchodníkovi vidět povahu Strany navzdory jejímu opakovanému tvrzení, že je „zachráncem lidu,“ řekl.
Hnutí Tuidang
Hnutí Tuidang začalo v roce 2004 a bylo podníceno vydáním knihy „Devět komentářů ke komunistické Straně“, která byla poprvé vydána čínským vydáním The Epoch Times a podrobně popisuje brutalitu a podvody páchané za totalitního režimu.
Od té doby se do Číny dostaly miliony výtisků této knihy. Mnozí, kteří pomáhali s distribucí těchto kopií, byli stoupenci Falun Gongu, duchovní disciplíny, kterou se režim za posledních 23 let snažil vyhladit celospolečenskou kampaní zatýkání, mučení a hanobení.
Falun Gong je meditační praxe sestávající ze souboru morálních přesvědčení soustředěných kolem principů pravdivosti, soucitu a snášenlivosti. Jeho obrovská popularita v Číně během 90. let – s až 100 miliony praktikujících do roku 1999 – byla považována za hrozbu uchopení moci autoritářské ČKS.
Jako majitel restaurace v Shandongu pan Chen jednou obdržel informační materiály o Falun Gongu od dvou přívrženců, kteří večeřeli v jeho podniku, kteří, jak si pamatoval, byli „neuvěřitelně mírumilovní a laskaví“.
Jejich vytrvalost navzdory neúprosnému státnímu pronásledování ho tehdy a znovu ve Flushingu v New Yorku v červenci ohromila, když narazil na informační stánek Falun Gongu, který povzbuzoval lidi, aby vystoupili ze strany a jejích přidružených organizací.
„Jen jsem si říkal: ‚Jaký druh lidí by zatkl ty, kteří usilují o pravdomluvnost, soucit a snášenlivost? Rozhodně to nejsou dobří lidé,“ řekl s odkazem na tři základní hodnoty Falun Gongu. Ve Flushing’s Global Tuidang Center mu dobrovolník daroval výtisk Devíti komentářů. Přečetl si to třikrát a věděl, že už nechce být spojen se Stranou.
Vymanit se z kontroly Strany
ČKS provozuje tři organizace pro různé věkové skupiny: Mladí pionýři pro děti ve věku 14 let a mladší; Komunistický svaz mládeže pro osoby ve věku od 14 do 28 let; a členství ve Straně.
Zatímco posledně jmenované dva nejsou povinné, členství ve Straně je stále považováno za nezbytnou referenci pro každého, kdo aspiruje na kariéru ve vládě nebo ve státních podnicích. V roce 2021 měla Čína podle státních údajů asi 110,4 milionu Mladých pionýrů, 73,7 milionu členů Komunistického svazu mládeže a 96,7 milionu členů ve Straně. To přispívá k celkovému počtu 280,8 milionu – jedné pětině čínské populace.
Číslo 400 milionů, zahrnuje každého kdo se vzdal své stranické příslušnosti, kdo byl jednou součástí strany nebo přidružených subjektů, včetně těch, kteří byli s přibývajícím věkem automaticky odhlášeni. Mnozí z pevninské Číny nebo ti se vztahy na ní se také rozhodli používat pseudonym ze strachu z odvety režimu.
Když se jednotlivec připojí k jakékoliv přidružené organizaci Strany, musí složit slib, že zasvětí svůj život Straně. Takový slib v podstatě zavazuje osobu k režimu, i když ji třeba věk automaticky vyřadí z mládežnických skupin, řekla Yi, prezidentka centra Tuidang.
Ke zrušení přísahy je podle ní potřeba formální prohlášení.
„Protože jsi dal svůj život Straně, už nejsi svobodný člověk. Nemůžeš ovládat svůj vlastní život,“ řekla Yi. „Z tohoto důvodu má komunistická Strana volnou ruku k vraždění Číňanů, vymývání mozků, klamání a pronásledování, jak se jí zlíbí.“
V současnosti centrum Tuidang eviduje podle odhadů asi 50 000 žádostí denně o vystoupení.
Změna postoje
Na Tchaj-wanu je asi 3000 dobrovolníků podporujících hnutí Tuidang. Podle jednoho koordinátora Bai Dexionga by asi každý měsíc 20 000 Číňanů z pevniny souhlasilo s tím, že se vzdají své Stranické příslušnosti poté, co je s nimi promluveno po telefonu nebo osobně.
Bai vylíčil nedávný případ muže z čínského Shandongu, který požádal o pomoc jedno z center Tuidang. Muž vypadal na 20 až 30 let. Označil se za bývalého nacionalistu, kterého by naštvala sebemenší kritika ČKS.
Jeho postoj se však změnil, když byl pozitivně testován na COVID-19 a úřady zapečetily dveře jeho bytu a zavřely ho dovnitř, čímž mu zakázaly základní činnosti, jako je nákup potravin. V době karantény přišel o práci. Svůj nový volný čas trávil na internetu a pomocí virtuální privátní sítě obcházel digitální cenzuru ČKS, hltavě četl o minulosti režimu a styděl se za svou dřívější nevědomost, hovořil Bai o dobrovolníkovi.
Režim si může za rostoucí odvolávaní ve hnutí Tuidang pouze sám, řekla Yi, když mluvila o drakonické politice lockdownů Pekingu, jako poslední ukázce neúcty k lidskému životu.
Globálně se také zdá, že se sentiment staví proti režimu. Petice organizovaná Globálním centrem Tuidang vyzývající k podpoře „ukončit ČKS“ shromáždila více než 2,5 milionu podpisů.
„Pryč s komunistickou stranou“
Hnutí také dělá stopu v pevninské Číně.
Zeng Hanxiao, 26letý muž z provincie S‘-čchuan v jihozápadní Číně, byl čtyři měsíce zadržován poté, co vyjádřil podporu disidentovi, který byl na seznamu hledaných Stranou.
V dubnu požádal o odchod z Mladých pionýrů poté, co se dozvěděl o hnutí Tuidang. „Tuidang je druh znovuzrození a vykoupení,“ řekl Zeng v The Epoch Times v době svého rozhodnutí a dodal, že jeho duše je nyní „čistá.“
Krátce poté byl Zeng znovu zadržen za vykřikování hesel jako „pryč s komunistickou stranou“ před generálním konzulátem USA v Guangzhou. Byl propuštěn na kauci 28. července poté, co byl policií zbit do hlavy a prožil dlouhotrvající samovazbu.
Po svém propuštění Zeng řekl, že byl povzbuzen, aby se dozvěděl o spádu hnutí Tuidang.
„Ukazuje to, kolik lidí se mnou stojí proti ČKS,“ řekl.
Zhong Yuan a Gu Xiaohua přispěli k této zprávě.
Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz), zdroj: theepochtimes.com
Facebook komentáře