Autor: Martin Kirschner.
Zakladatel Cardana Charles Hotkinson řekl, že za pád kryptoměny Luny může masivní útok shortem ze strany firem Blackrock a Citadel securities. Tyto firmy si údajně půjčili 100 000 BTC od Geminy, kryptoměnové směnárny vlastněné dvojčaty Winklevossovými, aby mohli kryptoměnu Lunu shortovat. Díky shortu a poklesu BTC pak následně skoupili BTC ve slevě čímž splatili půjčku.
Charles Hotkinson k tomu na svém Twitterovém účtu řekl:
„Black Rock a Citadel si vypujčily 100 000 BTC od Gemini. Objevují se v jejich knize půjček. Směnili 25 000 BTC do UST. To vše bylo provedeno v tichosti očekávaní útoku. Když nadešel správný čas, zavolali Do Kwona z nadace Terra a řekli, že chtějí prodat hodně BTC za UST. Protože to byl velký obchod, řekli mu, že nechtějí hýbat trhem a zeptali se, jestli by nechtěl koupit jejich velkou část BTC se slevou za UST. Kwon skočil na návnadu, dal jim obrovský kus UST, čímž výrazně snížil likviditu. V tomto bodě Blackrock/Citadel vyhodili všechny UST a BTC způsobující masivní pohyb a spuštění kaskády nucených prodejů u obou aktiv. Prodej obou aktiv byl skutečným problémem v tom, že Blackrock/Citadel věděly, že Anchor drží hodně Luny jako ponziho schéma.“ Zdroj
Následně pak stačilo shortovat UST, což mělo za následek masivní vytváření nových coinů Luna, kdy vznikla hyperinflace a investoři přišli o své finanční prostředky.
Charles Hotkinson svůj příspěvek po pár dnech z Twitteru stáhnul. Zůstává otázkou zda z důvodu toho, že se mýlil, nebo pod právní nebo jinou pohrůžou těchto dvou společností.
Blackrock a Citadel securities označili takovou informaci za „konspirační teorii“.
Zástupce Citadel řekl Bloombergu, že společnost „neobchoduje se stablecoiny, včetně UST“.
Podobně mluvčí BlackRock Logan Koffler řekl Bloombergu, že „fámy, že BlackRock měl roli v kolapsu UST, jsou kategoricky nepravdivé. Ve skutečnosti BlackRock neobchoduje s UST.“
Společnost BlackRock je americká celosvětově operující investiční korporace a správce finančních fondů se sídlem v New Yorku. Vzhledem ke své finanční síle, velikosti a rozsahu svých finančních aktiv má společnost BlackRock přezdívku „největší stínová banka na světě“. Není proto divu, že kryptoměnovou komunitou se šíří teorie, že za tímto útokem stojí bankovní mafie, která si chce udržet finanční moc, aby:
1) Odradila lidi investovat do kryptoměn
2) Přiměla státy zavést regulace kryptoměn (některé státy skutečně již chtějí po pádu Terra/Luna zavádět regulace)
3) Finančně zbohatla a ožebračila malé a střední investory
Je proto možné a zcela reálné, že mocné finanční instituce se infiltrovaly do světa kryptoměn, které vnímají jako konkurenci a proto by investoři měli být opatrní do které kryptoměny investují, protože v budoucnu může svět kryptoměn čelit dalším útokům. Pokud kryptoměna nemá předem omezenou zásobu coinů, kterou nemůže překročit (podobně jako Bitcoin má maximální možný počet 21 miliónů coinů), tak může být hyperinflační a vysoce riziková.
Bude Tron následovat Lunu?
Abychom v jednoduchosti pochopili, proč kryptoměna Tron může následovat pád Luny, je potřeba si vysvětlit, že algoritmický stablecoin UST byl krytý Lunou. To znamená, že masivním shortem UST, začala Luna vytvářet ve velkém své coiny, čímž vznikla hyperinflace a investorům se znehodnotili jejich investice prakticky na nulu. Algoritmický stablecoin je sice více decentralizovaný a nemůže být regulovaný, na druhou stranu je z investičního hlediska nejrizikovější oproti centralizovaným stablecoinům jako je například USDT, USDC nebo BUSD.
Podobně jako Luna i kryptoměna Tron vynalezla svůj vlastní algoritmický stablecoin zvaný USDD, který je krytý Tronem. Mnozí krypto analytici se proto domnívají, že v případě masivního shortu (podobně jako u Luny) by kryptoměna Tron začala ve velkém vytvářet nové coiny, což by způsobilo hyperinflaci a znehodnocení coinu.
Je možné, že jsme svědky záměrného vytváření kryptoměn, které jsou z investičního hlediska velmi rizikové a které jsou nástrojem bank, jak na lidech uplatnit svou „černou finanční magii“ a udržet si moc. Koneckonců mají s tím víc než tisícileté zkušenosti.
Facebook komentáře