Některé potraviny a vitamíny se ukázaly jako zvláště účinné při léčbě ledvinových kamenů, zjistil výzkum.
Ledvinové kameny jsou známý stav zahrnující krystaly tvořící se v ledvinách, které postihují asi 12 procent celosvětové populace. Postihují lidi nejméně od roku 4000 před naším letopočtem a vynořují se jako nejčastější onemocnění močových cest.
Opakující se tvorba kamenů je spojována s řadou chronických onemocnění, včetně konečného selhání ledvin, srdečních onemocnění, cukrovkou a vysokého krevního tlaku. Ledvinové kameny byly dokonce považovány za systémové onemocnění spojené s metabolickým syndromem.
Tvorba kamenů je poměrně častá, s odhadovanou pětiletou mírou recidivy až 50 procent. Jeho převládaní v posledním půlstoletí stoupá, částečně kvůli změnám ve stravování a životním stylu.
Pokud vám hrozí nebo jste měli ledvinové kameny, možná vás bude zajímat výzkum přírodních prostředků. Zde jsou některé, které stojí za to vyzkoušet.
-
Voda
Studie již dříve naznačovaly, že denní příjem vody, který produkuje alespoň 2,5 litru moči každý den, může chránit před ledvinovými kameny.
Metaanalýza to posunula dále a potvrdila, že spotřeba vody byla spojena se sníženým rizikem ledvinových kamenů. Vědci poznamenali: „Zvýšený příjem vody může zvýšit objem moči, což zředí koncentraci moči, snížit super saturaci CaOx [oxalát vápenatý], snížit kyselinu v moči a odstranit sůl.
-
Citronová šťáva
Limonádová terapie zřejmě pomáhá rozpouštět ledvinové kameny a pomáhá pacientům s hypocitraturickou nefrolitiázou. V jedné studii byli čtyři muži a sedm žen léčeni limonádovou terapií v průměru 44,4 měsíce, zatímco kontrolní skupina se čtyřmi muži a sedmi ženami byla léčena citrátem draselným v průměru 42,5 měsíce.
Z 11 pacientů léčených limonádou mělo 10 zvýšenou hladinu citrátu v moči. Terapie se proto jeví jako rozumná alternativa pro pacienty, kteří nemohou tolerovat terapii první linie, poznamenali vědci.
Citrát, sůl přítomná v kyselině citronové, se váže na vápník a pomáhá blokovat tvorbu kamenů. Citrusové plody a šťávy jsou známými zdroji citrátu v potravě, přičemž citronová šťáva se zdá mít jeho nejvyšší koncentraci. V samostatné studii podávání citronové šťávy zvířatům inhibovalo zvýšené hladiny vápníku v ledvinách a prokázalo ochranný účinek proti urolitiáze (ledvinovým kamenům).
-
Omega-3 tuky
Aby otestovali výhody suplementace omega-3 mastných kyselin u některých látek tvořících kameny, vyhodnotili vědci účinky suplementace dvěma typy omega-3 – kyselinou eikosapentaenovou (EPA) a kyselinou dokosahexaenovou (DHA) – na močové rizikové faktory pro tvorbu vápníku oxalátu kameny.
Tým studoval 15 zdravých subjektů, které konzumovaly standardizovanou stravu po dobu pěti dnů a odebíraly denně 24hodinové vzorky moči. Během specifických intervenčních fází subjekty dostávaly 900 miligramů (mg) EPA a 600 mg DHA každý den.
Výsledky odhalily, že 30denní suplementace omega-3 účinně snížila vylučování oxalátů močí a riziko krystalů šťavelanu vápenatého, což slouží jako potenciální dlouhodobá intervence.
-
Pomerančový džus
Pomerančový džus může mít terapeutické účinky na riziko tvorby kamenů. Ve studii 13 dobrovolníků, složených z devíti zdravých jedinců a čtyř s kameny, dostávali během metabolické diety destilovanou vodu, pomerančový džus nebo limonádu. Vědci odebírali 24hodinové vzorky moči.
Zjištění ukázala, že pomerančový džus a limonáda měly srovnatelný obsah citrátů. První z nich však byla spojena s nižšími vypočtenými oxaláty vápenatými a kyselinou močovou.
„Tato krátkodobá studie naznačuje, že konzumace pomerančové šťávy by mohla vést k biochemické modifikaci rizikových faktorů kamene; jsou však zapotřebí další studie, které by zhodnotily jeho roli v dlouhodobé prevenci rekurentní nefrolitiázy,“ napsal tým.
-
Koňský gram
Koňský gram, známý jako Kulattha ve starověkém indickém wellness systému ájurvédy, se ukázal jako lepší než draslík při léčbě onemocnění kalcifikací ledvin. Tato bylina se od starověku používá na ledvinové kameny, kašel, astma a spoustu jiného, abychom jmenovali alespoň některé neduhy.
Studie hodnotila 47 pacientů s diagnózou kalciumoxalátových kamenů, z nichž 24 dostávalo koňský gram a 23 dostávalo po dobu šesti měsíců citrát draselný. Výsledky ukázaly, že koňský gram může snížit recidivu kalciumoxalátových kamenů, což přináší lepší výsledky než použití konvenčního citrátu draselného.
-
Vitamín E
Ve studii z roku 2004 vitamin E zmírnil oxidační stres spojený s tvorbou ledvinových kamenů u pacientů s tuberkulózou. Použití této živiny snížilo riziko tvorby kamenů u pacientů, kteří byli léčeni rutinním antituberkulotikem.
V první studii, která prokázala přínos na živém organismu, v tomto případě na potkanech, terapie vitaminem E zabránila ukládání krystalů šťavelanu vápenatého v ledvinách a zlepšením antioxidačního stavu v ledvinových tkáních.
-
Pupalkový olej
Výzkum v roce 1994 hodnotil různé oleje a jejich účinek na ledvinové kameny samců: beztukový olej, kokosový olej, rybí tuk a pupalkový olej.
Výsledky naznačují, že aktivita renální urokinázy u ledvinových kamenů vyvolaných infekcí může být obnovena dietou bohatou na pupalkový olej, což z ní činí relevantní pomoc v prevenci a léčbě.
-
Černé semeno
Nigella sativa, běžněji známá jako černé semínko, může pomoci léčit nebo zmenšit velikost ledvinových kamenů. Ve studii na 60 pacientech s ledvinovými kameny byli pacienti léčeni 500 mg tobolek černého semene nebo placebem dvakrát denně po dobu 10 týdnů.
Ve skupině s černými semeny 44,4 procent pacientů vylučovalo své kameny úplně, přičemž velikost kamenů zůstala nezměněna. Ve skupině s placebem 15,3 procenta udělalo totéž. Ve srovnání s placebem vykazovala černá semena výrazně větší pozitivní účinek při rozpouštění nebo zmenšení velikosti bolestivých kamenů.
Více o nejnovějších průlomech ve výzkumu ledvinových kamenů se můžete dozvědět v databázi GreenMedInfo.com.
Přeložil: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz)
Zdroj: theepochtimes.com
Facebook komentáře