Autor: JENNIFER MARGULIS.
Betty Oare se loni dostala na titulky novin, když se se svým koněm Sidenote umístila na osmém místě v soutěži Adult Hunter Championship na Washington International Horse Show v Tyronu v Severní Karolíně.
Osmé místo se nemusí zdát jako velké vítězství. Ale Oare, která žije ve Warrentonu ve Virginii a každý den tráví dvě až tři hodiny jízdou na Sidenotovi, bylo 80 let. Soutěžila proti sportovcům dostatečně mladým na to, aby byli jejími vnoučaty.
Pokud vám to nestačí k tomu, abyste odložili dálkové ovládání a vstali z pohovky, pojďme to dál rozebrat.
Věk je jen rámec mysli
Pamatuji si, jak mi jeden přítel na vysoké škole řekl, že měl pocit, že přišel o život. Ve 22 letech se rozhodl, že už je starý.
„Je ti něco přes 20,“ protestoval jsem.
Max kajícně zavrtěl hlavou.
„Já vím,“ povzdechl si. „Jsem. Prostě. Tak. Starý.“
„Věk je jen číslo“ je často opakovaná fráze. Ale skutečná pravda je, že věk je jen rozpoložení mysli. Pokud se považujete za starého, budete se chovat staře. Vaše tělo bude bolet více a vy se nebudete účastnit věcí, o kterých si myslíte, že jste na ně „příliš staří“.
Ale pokud si uvědomíte, že vám vaše mysl lže, že ve věku, ve kterém jste, můžete dělat cokoli, co chcete, otevřete se novým zkušenostem, novým zájmům a novým vášním.
Takže i když jste v životě neušli ani míli, ještě není pozdě začít. A i když máte sníženou pohyblivost nebo jste nedávno prodělali onemocnění nebo operaci, stále se můžete být fit. Nezáleží na tom, jestli je vám 55 nebo 85, nejste příliš staří – a ještě není příliš pozdě.
Běh v 59, maraton v 90
Stačí se zeptat Steliose Prassase. Prassas se narodil v roce 1931 v Aténách. Loni byl jedním z asi 30 000 účastníků aténského maratonu. Vydal se stejnou cestou, kterou následoval Pheidippides, hlasatel, který přinesl zprávu o bitevním vítězství z Marathonu do Athén během perských válek v roce 490 př. nl. Prassasovi bylo 90 let.
Prassas řekl Greek Reporter, že má myšlení a kondici jako teenager. Poslouchá, co mu říká jeho tělo a srdce, řekl.
Vyrostl na fotbale naboso v ulicích velmi jinak vypadajících Atén. Maratony ale začal běhat až v 59 letech.
Cvičení, konzumace rostlinné, převážně vegetariánské stravy a pocit hlubokého uznání své ženě, to vše mu přináší radost.
„Ve chvíli, kdy jdu… cvičit,“ řekl Prassas Reportérovi, „cítím velkou lásku, která naplňuje mé srdce. Cítím tolik štěstí.“
Na kondici záleží
Všichni známe výhody cvičení: pohyb těla během dne vám v konečném důsledku dodá více energie, pomůže odvrátit nemoci způsobené životním stylem, včetně srdečních onemocnění, obezity a cukrovky v dospělosti.
V červnu 2020 tým vědců z Brazílie zjistil, že cvičení dokonce pomáhá posilovat imunitní systém, díky čemuž je tělo lépe schopno bojovat s COVID-19. Cvičení vás také ochrání před nechtěným přibíráním na váze, zvláště když cvičíte ráno, a také chrání před předčasnou smrtí.
Cvičením se také cítíte lépe. Zatímco cvičíte, vaše tělo produkuje endorfiny (hormony pro dobrý pocit) a endokanabinoidy (chemické posly na bázi lipidů). Tyto prospěšné neurotransmitery mohou pomoci zlepšit každý aspekt vaší nálady.
Cvičení je navíc zábava a všichni potřebujeme v životě více zábavy. Poskytuje vám také záminku jít ven, což má další výhodu v tom, že vaši pokožku vystavujete slunečnímu záření.
Cvičení má také sociální složku – zvláště pokud se věnujete aktivitám, jako je hraní „fotbalu při běhání“, účast v seniorském veslařském klubu nebo mírné skupinové fitness třídě. Cvičení může být dobrým způsobem, jak poznat nové lidi a získat nové přátele.
Co vás drží zpátky
Ano, je to pro vás dobré. Ano, díky tomu se budete cítit dobře. Tak proč vlastně necvičíte? Co vám brání vstát z pověstného gauče?
Možná, že některé z těchto výmluv jsou ty, které používáte, abyste zůstali stát na místě.
Blok: „Mám pocit, že v tom nebudu dobrý.“ Říkáte si, že se nemůžeš naučit basketbal (můj osobní favorit) v 65 letech, protože… v tom nebudete dobrý? Používáme výmluvy, jako je tato, abychom se zasekli.
Řešení: Vyhoďte ten negativní hlas. Nezáleží na tom, zda jste dalším Michaelem Jordanem, nebo nikdy nedáte jediný koš. Důležité je, že jste venku (nebo v tělocvičně) a skáčete si s míčem a střílíte obručemi.
Vhled: Klíčem k „úspěšnému“ cvičení vás, jako staršího dospělého je uvědomit si, že cvičení není vyjádřením vaší vlastní hodnoty. Není to něco, v čem musíte být „dobří“. Místo toho je to něco, co děláte pro vlastní vnitřní odměnu. Podpoří vaše zdraví a štěstí – ať už jste v tom „dobří“, nebo ne.
Blok: „Jsem příliš unavený.“ Ano, můžete se snadněji nadechnout. Ano, vaše tělo už možná není tak pružné nebo hbité jako kdysi. Ale pokud to Betty Oareové nebrání v jízdě na Sidenotovi nebo Steliosu Prassasovi v běhání maratonu, nemělo by vás to zastavit.
Řešení: Jděte svým vlastním tempem. Dělejte málo nebo dělejte hodně. Nepřehánějte to, ale nepoužívejte pocit únavy jako důvod, proč to nezkoušet.
Názor: Jakmile začnete, uvidíte, že cvičení vám skutečně dodá energii, tvrdí lékaři z Harvardské univerzity.
Blok: „Nemohu začít dělat ____, protože nejsem v dost dobré kondici.“ To je výmluva, kterou mnozí z nás používají k tomu, aby se neúčastnili sportů, které jsme kdysi milovali.
„Jakmile se vrátím do formy, budu znovu hrát tenis,“ řekl mi před lety jeden padesátiletý profesor. Jeho slova zněla absurdně.
Řešení: Abyste se dostali zpět do formy, musíte začít dělat cvičení, sport nebo činnost, kterou milujete, ne naopak. Opět dětské krůčky. Začněte pomalu. Věnujte pozornost svému tělu.
Vhled: Nedovolte, aby vám představa, že nejste ve formě, bránila dostat se do formy.
Na jídle také záleží
Fitness nad 55 let není jen o pohybu během dne, ale také o zdravém stravování. Je zde smyčka zpětné vazby: Čím více budete jíst potraviny, které optimalizují vaše zdraví, tím více energie budete mít na cvičení, trávit čas venku a zkoušet nové věci. Ale většina z nás jí SAD – standardní americkou dietu – i když víme, že to není nejlepší způsob, jak optimalizovat své zdraví.
To je místo, kde se musíme podívat na modré zóny, naše předky a asijské kultury, abychom napravili to, co je na našich stravovacích návycích porušeno. Lidé v modrých zónách žijí déle než lidé jinde, a to včetně japonské Okinawy. Když čtyři děti mého přítele chodily do školy v Japonsku, svačiny byly v sezóně vždy plnohodnotnými potravinami: například ředkvičky daikon nebo mandarinky Satsuma.
V Japonsku, které je považováno za jednu z nejzdravějších, ne-li za nejzdravější zemi na světě (japonská očekávaná délka života patří k nejvyšším, zatímco míra obezity k nejnižším), mají lidé také tendenci jíst střídměji, podobně jako si zvykli obyvatelé Západu. .
Hara Hachi Bu
Místo toho, aby se Japonci nepříjemně zasytili jídlem, snaží se praktikovat koncept zvaný „hara hachi bu“, což znamená jíst pouze do 80 procent sytosti.
Tento nápad pochází původně z Okinawy, japonského ostrova s úžasným počtem zdravých stoletých lidí.
Zkuste to. Zpočátku vám může na protest kručet v žaludku, ale jakmile si zvyknete jíst bez přejídání, pravděpodobně zjistíte, že vaše jídlo je chutnější a vaše jídla příjemnější.
Je také důležité vybírat čerstvé, sezónní, celé potraviny, kdykoli je to možné. SAD nebo SWD (Standard Western Diet) má často vysoký obsah silně zpracovaných rafinovaných obilovin (jako jsou bílé těstoviny, bagety a bílý chléb) a vysoký obsah rafinovaných cukrů. Tento výběr potravin způsobuje, že hladina cukru v našem krevním řečišti nejprve prudce stoupne a poté prudce klesne, což vede k ping-pongovému efektu, který zatěžuje naše nadledviny, negativně ovlivňuje naši náladu a předurčuje nás k cukrovce.
Namísto balených, vysoce zpracovaných potravin obsahujících velké množství cukru a nezdravých nepotravinářských aditiv, vybírejte čerstvou sezónní zeleninu a ovoce, luštěniny, ořechy, fermentovaná jídla, volně žijící ryby, přiměřené množství obilovin, maso z pastvin chované na trávě ( pokud jíte maso) a dopřávejte si pouze domácí sladkosti.
Začínáme
Jste připraveni. Chcete změnit své životní návyky a začít s fitness rutinou. Jste odhodláni se přes den více hýbat, vyhazovat nezdravé potraviny ve skříních a být aktivnější?
Tak co teď?
Přihlaste se do kurzu: Vaše místní centrum pro seniory nebo OLLI (Osher Lifelong Learning Institute) nabízí bezplatné nebo velmi dostupné kurzy pro starší dospělé. Přihlaste se k aktivitě, jako je pozorování ptáků nebo anglický country tanec, kde se naučíte nové dovednosti a přitom budete aktivní. Pěkné na tom je, že to děláte tímto způsobem a že vám to umožní dostat se do formy, aniž byste si to uvědomovali.
Vyzkoušejte různé aktivity: Může chvíli trvat, než najdete fitness aktivitu, která se vám nejvíce líbí. Možná objevíte nečekanou zálibu v běhání, nebo se možná stane vaše oblíbeně stacionární kolo. Pokud jste společenský člověk, vyzkoušejte pickeball. Pokud byste raději měli chladnou hlavu, než abyste si povídali s jinými lidmi, může být nejlepší volbou sólový sport, jako je běh na lyžích nebo turistika v lese.
Najděte si kamaráda: Buddy pro zodpovědnost nebo cvičení vám pomůže udržet tempo. Najděte si přítele nebo příbuzného, který má také nějaký cíl (který může, ale nemusí souviset s fitness), a nastavte si systém, kde se budete navzájem kontrolovat a sledovat svůj každodenní pokrok.
Pokud to nestačí k tomu, abyste se drželi úkolu, udělejte z toho hru s vyššími sázkami. Každý dáte peníze do prasátka. Kdokoli dosáhne svého týdenního cíle, dostane výhru za ten týden. Pokud oba neuspějete, dáte peníze své oblíbené charitě a zkusíte to znovu.
Cvičte ráno.: „Den, kdy cvičíš ráno, je den, kdy cvičíš“ je jedna z oblíbených perel moudrosti mého otce, kterému je 80 let. To je dobrý pohled na věc. Kromě toho může být cvičení ráno, před tím, než něco sníte, výhodnější než jindy během dne. Výzkum neustále prokazuje, že cvičení nalačno má nespočet zdravotních přínosů. Například jedna studie provedená vědci z University of Leuven v Belgii, která byla zveřejněna v Journal of Physiology, ukázala, že cvičením před snídaní se spaluje více tuku a reguluje se hladina inzulínu účinněji než cvičením po jídle.
Teď si zašněrujte ty tenisky a pusťte se do toho pomalého běhání.
Zdroj: theepochtimes.com
Facebook komentáře