Internet je místem, které už dávno není tak bezpečné, jak tomu bylo v minulosti. Dnes na různé viry či malware můžeme narazit kdekoliv. Pokud hacker „namíchá“ útok, jako dobrý recept na kimchi, tak na nás může udeřit leckde.
Nejčastěji se vyskytují formy útoků hackerů, se kterými se můžete setkat:
Phishingové útoky
S pojmem Phishing jste se pravděpodobně už setkali víckrát. Co to vlastně je? Phishing v překladu znamená rybaření. Jedná se o typ útoku, při kterém útočník rozešle podvodnou kampaň velkému množství lidí a následně čeká, kdo se chytí. Proto se tento typ útoku jmenuje Phishing. Nejčastěji jde o různé podvodné e-maily, které už na první pohled zní moc skvěle na to, aby byly pravdivé. Může jít například o zprávy, ve kterých jste něco zdědili po příbuzné z Ameriky.
Smishing
Jedná se o další pojem, který byl pro mnohé dlouho neznámý. Ačkoli pravděpodobně nevíte, co znamená, tak pravděpodobně jste se s ním už setkali. V tomto případě jde o podvodné SMS zprávy. Častokrát tyto zprávy jsou například, že vám nebyl doručen balíček z pošty a aby vám mohl být doručen, musíte zaplatit malý poplatek. Ve skutečnosti však poplatek zaplatíte na účet útočníka. Obecně jde o typ zpráv, který vás nutí rychle reagovat.
Útoky prostřednictvím sociálních sítí
Sociální sítě jsou fenoménem a v důsledku toho, jsou zajímavé i pro hackery. Častokrát se můžeme setkat se soutěžemi, které nás nutí k různým interakcím. Následně, když něco vyhrajeme, tak nás přesměrují na podstránky, kde musíme vyplnit naše údaje, například od bankovní karty, aby nám mohla být doručena výhra. Nakonec však hackerům v domnění, že jsme něco vyhráli, předáme informace z našich platebních karet.
„Man-in-the-middle“
Man-in-the-middle je další častý útok s kterým se můžeme setkat zejména při používání veřejných Wi-Fi sítí. Jedná se o typ útoku, kdy hacker sleduje to, co děláme na internetu během toho, jak jsme připojeni k Wi-Fi. Proto se nedoporučuje na Wi-Fi sítích používat například bankovní aplikace.
Krádeže účtů
Dnes není nikdo žádným hackerem, pokud se nám nepokusí nabourat i do našich účtů. Důvodů, proč to dělají, může být několik. Můžou například chtít naše citlivé údaje, získat kontakty na přátele, dostat se k našim zprávám, nebo jednoduše zneužít náš účet k nějaké aktivitě.
Dá se bránit proti hackerům?
Obecně se doporučuje být obezřetný. Například abychom neklikali na odkazy, o kterých máme pochybnosti. Také se doporučuje, abychom nevyplňovali citlivé údaje na neznámých stránkách. Rovněž je třeba dívat se i na URL adresy, kam odkazují odkazy. Častokrát bývá v URL adrese jen malý překlep, který si na první pohled málokdo všimne. Proto se určitě dívejte i po adrese odkazu, která se vám otevře.
Existuje však také jiné způsoby, jak můžeme chránit vaše účty. Můžete například použít dvoufaktorovou autentifikaci, kdy na přihlášení se do účtu, je třeba mít ještě jedno heslo, které přijde na jiná zařízení. Toto je jeden z nejefektivnějších způsobů, jak se bránit proti hackerům. Mimochodem, když mluvím o heslech, tak nám dovolte zmínit i nástroj Facebook Password Decryptor, jehož prostřednictvím můžete obnovit zapomenuté heslo na sociální síti Facebook.
Další forma ochrany je prostřednictvím služeb VPN. Jedná se o formu ochrany, kdy maskujete svoji IP adresu a surfujete po internetu anonymně. Díky tomu, hacker neumí na vás efektivně cílit útoky.
Facebook komentáře