Výzkumníci publikovali třídílný, 150stránkový přehled toho, jak by mohla být divoká zvířata poškozena neionizujícími elektromagnetickými poli (EMF) produkovanými bezdrátovou infrastrukturou, což vyvolává otázky o bezpečnosti bezdrátové technologie pro životní prostředí, protože 5G začíná pokrývat Spojené státy.
„Už nějakou dobu díky řadě vědeckých studií víme, že buněčné záření je škodlivé jak pro divokou zvěř, tak pro lidi,“ řekla epidemioložka Devra Davisová.
Davisová je zakladatelkou organizace Environmental Health Trust, organizace, která upozornila na možná rizika 5G, wi-fi a podobné infrastruktury pro lidské zdraví i divokou zvěř.
Environmental Health Trust nevypracoval nový přehled, který zahrnoval výzkumníky z University of Washington a Johns Hopkins University. Mluvčí organizace sdělil listu The Epoch Times e-mailem, že na to upozornila v nedávném podání u FCC.
„Máme více než dost výzkumu, abychom spustili nové regulační opatření na ochranu volně žijících živočichů. FCC měla provést úplný přezkum dopadu zavádění 5G sítě na životní prostředí před zefektivněním stovek tisíc 5G mobilních věží po celé zemi,“ uvedl mluvčí.
Epoch Times požádaly FCC o vyjádření.
V srpnu 2021 Washingtonský Odvolací soud rozhodl ve prospěch Environmental Health Trust ve své petici proti FCC. Soud zjistil, že FCC neučinila dost, aby se zabývala důkazy spojujícími radiofrekvenční záření s negativními zdravotními dopady nesouvisejícími s rakovinou, a to ani na úrovních pod stávajícími limity expozice FCC.
Soud také poznamenal, že FCC adekvátně neodpovědělo ministerstvu vnitra, když upozornilo na problém poškozování životního prostředí – konkrétně na účinek EMP z komunikačních věží na stěhovavé ptáky.
V posledních týdnech aerolinky varovaly, že celostátní zavádění 5G ze strany AT&T a Verizon by mohlo narušit lety, zejména Boeingu 777. Obavy přiměly tyto bezdrátové společnosti odložit spuštění 5G v blízkosti letišť.
První část přehledu zkoumala, jak se v posledních desetiletích radikálně zvýšilo environmentální EMP.
Druhá část se zabývala některými z mnoha organismů zasažených EMF, přičemž autoři poznamenali, že „účinky byly pozorované u savců, jako jsou mimo jiné netopýři, jelenovití, kytovci a ploutvonožci, a u ptáků, hmyzu, obojživelníků, plazů, mikrobů a mnoha druhů rostlin.“
Třetí část se zaměřuje na limity expozice EMP a vyhlídky na novou regulaci.
V posledních letech se diskuse o potenciálním nebezpečí bezdrátového záření, konkrétněji 5G, někdy setkaly s opovržením ze strany hlavních médií, s odkazem na online spekulace, že epidemie COVID-19 byla způsobena zavedením 5G, kdy CNN nazvala článek z roku 2020 „Proč si konspirační teoretici myslí, že 5G je špatné pro vaše zdraví a proč odborníci říkají, že se nemusíte bát.
Mluvčí organizace Environmental Health Trust na dotaz na možnost průmyslového tlaku nasměroval The Epoch Times na recenzi z roku 2021 „Ztracené příležitosti pro prevenci rakoviny“.
„Tento výmluvný přehled poskytuje vhled do promarněných příležitostí k prevenci rakoviny, jejichž příkladem je azbest, tabák, některé pesticidy a nyní RF záření. Autoři zdůrazňují, jak byly upřednostňovány ekonomické úvahy namísto prevence rakoviny. „Strategie k zasévání pochyb o rizicích rakoviny byla zavedena před desítkami let a nyní je telekomunikačním průmyslem přijata a implementována sofistikovaněji, pokud jde o rizika RF-EMF pro lidské bytosti a životní prostředí. Průmysl má ekonomickou sílu, přístup k politikům a médiím, zatímco znepokojení lidé jsou nevyslyšeni,“ uvedla mluvčí.
Davis si myslí, že čas začít s 5G je nyní.
„S příchodem 5G do čtvrtí po celé zemi se úrovně bezdrátového záření výrazně zvýší,“ řekl Davis. „Nemáme ten luxus času, abychom pokračovali v debatě o tomto problému s bezdrátovým průmyslem. Dospělí, děti, domácí mazlíčci, divoká zvěř a naše životní prostředí jsou zranitelní.“
Deník Epoch Times oslovil Wireless Industry Association (WIA), hlavní obchodní sdružení výrobců věží mobilních telefonů a poskytovatelů bezdrátových služeb.
Mluvčí organizace prosazující 5G, 5G Americas, upozornil The Epoch Times na svou webovou stránku „5G a zdraví“. Zdá se, že webová stránka neobsahuje žádné informace o nebezpečích nebo jejich nedostatku 5G pro divokou zvěř.
Na otázku, zda má 5G Americas nějaké další informace nebo pohledy na 5G a divokou přírodu, mluvčí odmítl dále komentovat a uvedl, že webová stránka „5G a zdraví“ obsahuje veškeré informace, které měla organizace v úmyslu poskytnout.
Zdroj: theepochtimes.com
Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz)
Facebook komentáře