Autor: Martin Kirschner.
Plánování nového prostoru může být minovým polem otázek a těžkých rozhodnutí. Existuje ale řada věcí, které byste při výběru koupelny nikdy neměli dělat.
Výběr nové koupelny představuje řadu možností, které je třeba zvážit. Potřebujete předělat nákres a prostor? V jakém pořadí by měly práce probíhat? Co je na prvním místě, osvětlení, instalatérství nebo sanitární keramika? A na kterých věcech byste opravdu neměli šetřit, pokud jde o rozpočet?
Spojili jsme se s řadou odborníků, abychom vám přinesli jejich nejlepší tipy pro návrh koupelny, které vám mohou usnadnit vše, od plánování až po výběr designu, vybavení a instalaci, včetně sdílení všech běžných chyb, kterým je třeba se vyhnout!
Věci, které byste při výběru koupelny nikdy neměli dělat
1. Uspěcháte nákres – nebo si vystačíte se starým
Efektivní uspořádání, které dobře využívá dostupný prostor, je nejdůležitějším aspektem koupelny. Přesto mnoho z vás buď spěchá a vybere první kombinaci, která vás napadne, nebo ještě hůř, zkopíruje tu starou, která nemusí fungovat.
Jaké to má důsledky:
1) Náklady na přepracování rozvržení jsou zvýšené kvůli změnám ve vodovodních a elektrických rozvodech, nicméně v některých případech jsou potřeba pokud je nákres špatně rozvržen.
2) Většina tradičních koupelen byla špatně naplánována – nikdy se nepočítalo s úložným prostorem, radiátory byly příliš velké a málo energeticky úsporné, umyvadla byla často umístěna pod okny, takže nebylo možné zavěsit zrcadla a WC bylo v samostatné místnosti.
Správné uspořádaní dává možnost začlenit designové prvky, které maximalizují prostor a funkčnost. Několik příkladů je volně stojící vana, která otevírá podlahu a dodává iluzi větší místnosti, výklenek ve zdi, který vytváří sofistikované místo pro uložení lahví, aniž by zabíralo více místa, nebo menší a energeticky účinnější radiátory, které mohou být instalovány nad vanou, aby byly ručníky snadněji dostupné.
2. Umístíte věšák na ručníky příliš daleko od sprchy
Při navrhování koupelen se vždy začíná s rozvržením. Většinou se to odvíjí podle toho, kde je vaše odpadní potrubí umístěno pro toaletu a zda je možné jej přesunout nebo ne.
Toaleta má přísnější limity v návaznosti na odpadním potrubí. Jakmile budete vědět, kde může být toaleta umístěna, tak se můžete začít rozhodovat, kam půjde umyvadlo, vana a sprcha.
Potrubí má tendenci být flexibilnější, pokud jde o přemístění. Jakmile budete mít své rozvržení a budete vědět, jak velké můžete mít všechny zařízení koupelny, tak můžete začít tu vzrušující část a můžete začít sestavovat své komponenty a vybírat si svůj produkt.
Nejlepší tip? Při zvažování toho všeho nezapomeňte na věšáky pro ručníky s vyhříváním. Jednou velkou chybou, kterou často vidíme je, že když lidé vyjdou ze sprchy, musí jít přes koupelnu, aby dosáhli na svůj ručník. Zbytečně si tak ušpiníte nohy a budete muset vytírat podlahu.
3. Nainstalujete vše ve špatném pořadí
U každé koupelnové instalace je klíčové plánování. Vyberte si zkušeného designéra, který dokáže řídit celý proces od začátku do konce a zajistí poskytnutí rozměrových výkresů, které vám pomohou vizualizovat prostor.
Nejlepší tipy jak to udělat:
1. Naplánujte místnost tak, aby veškeré potrubí bylo na svém místě a obklady stěn vyžadovaly minimální řezání.
2. Ujistěte se, že podpěry jsou ve správné poloze s ohledem na velikost obkladů stěn.
3. Umístěte podlahové vytápění tak, aby jej během instalace nemohly poškodit žádné upevňovací prvky.
4. Vyberte si produkty, které zahrnují dvoudílnou instalaci, jako je například ekologický odpad, který se instaluje před vanou.
5. Pokud se rozhodnete pro volně stojící vanu, ujistěte se, že je to to poslední, co se montuje, protože tím snížíte riziko poškození.
4. Nainstalujete pouze jedno světlo
Jako u většiny oblastí v domě může dobré osvětlení koupelny změnit vzhled a dojem z prostoru.
Kolem zrcadel je třeba zvážit pracovní osvětlení, abyste měli dostatek světla při holení, čištění zubů nebo používání zubní nitě nebo nanášení make-upu atd. Vždy byste měli volit světla, která budou svítit, aniž by způsobovala stíny, například jeden světelný pás nad zrcadlem nebo nástěnné svítilny umístěné po obou stranách zrcadla.
Pokud používáte koupelnu pozdě v noci, pak se doporučuje podlahové osvětlení s nízkým příkonem, abyste viděli, kam jdete, aniž byste museli rozsvěcovat hlavní světla, která můžou být pro vaše oči obtížně přizpůsobitelná a můžou bránit vaší schopnosti znovu usnout.
5. Nasadíte vše na jeden světelný okruh
Osvětlení koupelny je stejně důležité jako umístění sanitární keramiky. Celková nálada a atmosféra koupelny je tím diktována a toto by mělo být rozhodnuto před schválením jakýchkoli návrhů. Ujistěte se, že uvažujete o osvětlení, aniž byste se příliš spoléhali pouze na stropní světla. Ačkoli jsou fantastické v tom, že poskytují rovnoměrné pokrytí světla, nejsou zrovna nejsympatičtější a často dokážou z místnosti odstranit kouzlo, takže atmosféra bude vypadat klinicky.
Zkuste použít dva světelné okruhy, jeden pro stropní svítidla a druhý, který zahrnuje osvětlení s vynalézavějšími prvky, jako jsou výklenková svítidla pod umyvadlem, nástěnná svítidla, nebo třeba obrysová světla připevněná k podlaze pro kouzelné osvětlení vany.
6. Zapomenete na hodnocení IP (stupeň krytí)
Při výběru osvětlení musíte vzít v úvahu stupeň krytí IP, který se používá k definování úrovní účinnosti těsnění elektrických krytů proti vniknutí cizích těles, jako je vlhkost.
Vždy zkontrolujte, zda má vybavení IP hodnocení, které je vhodné pro plánované zóny.
Zóna 0 (Ve sprše nebo ve vaně): Jakékoli svítidlo v těchto oblastech musí mít minimální krytí IP67 (což je zcela odolné proti ponoření) a musí mít nízké napětí.
Zóna 1 – (Přímo nad vanou nebo sprchou): Jakékoli svítidlo zde musí mít minimální krytí IP65. To znamená, že jsou prachotěsné a jsou chráněny před nízkotlakými tryskami a do samotné armatury nemůže prosakovat žádná voda.
Zóna 2 – (Ba obou stranách vany nebo sprchy nebo v okruhu 60 cm od umyvadla): Jakékoli svítidlo zde musí mít minimální krytí IP44, které bude chránit před stříkající vodou.
7. Přidáte příliš mnoho samostatných prvků
Zatímco rodinná koupelna by měla být dostatečně praktická a všestranná, aby uspokojila potřeby každého, nemusí to mít vliv na styl.
Jednoduché doplňkové sady ji mohou učinit funkčnější bez nutnosti samostatných instalací, což považujeme za součást procesu návrhu.
Například přidání vanové zástěny ke standardní rovné vaně poskytují plně funkční sprchovou vanu, která využívá prostor praktickým, a přitom nenápadným způsobem.
8. Šetříte na mosazných předmětech
Mosazné předměty jsou nejdůležitější součástí každé renovace koupelny. Vzhledem k tomu, že se jedná o pracovní části, neustále jimi protéká voda, a proto jsou nejvíce využívány a mají nejvyšší potenciál k prasknutí. Proto by jste si měli zvolit kvalitní mosazný materiál.
Strach lidí z renovace koupelny je nejčastěji způsoben netěsnostmi atd. a ve skutečnosti je to otázka investice do vysoce kvalitního mosazného materiálu, který obstojí ve zkoušce času, aniž by se rozbil.
Dalším důvodem, proč investovat do špičkové kvality je to, že mosazné materiály se často montují do zdi, což znamená, že neexistuje přímý přístup k jejích upevnění a z tohoto důvodu musíte zajistit, aby to, co je ve zdi, mělo vysokou kvalitu, nebo byste později mohli čelit drahým opravám.
9. Zanedbáváte prostor od stěn
Umístěte prvky ve své koupelně moudře. U toalety se ujistěte, že máte minimálně 40 cm volného prostoru vpředu a 20 cm po obou stranách. U sprch ponechejte 80 cm podlahové plochy, ručníky udržujte ve vzdálenosti, aby byly ze sprchy snadno dosažitelné.
Při přidávání nábytku zvedněte předměty nad podlahu, kde jen můžete. Vyberte si například nástěnný věšák na ručníky, jako je elektrický ohřívač ručníků, který uvolňuje prostor na podlaze tím, že sedí v jedné rovině se zadní stěnou. Stejně tak umístění instalace pod umyvadlo zefektivníte nábytek tím, že využijete tento jinak mrtvý prostor.
10. Ztěžujete čištění a udržování pořádku
V koupelně je často spousta lahví a produktů, které mohou nakonec vytvořit přeplněný vzhled.
Abyste se vyhnuli nepořádku, vytvořte si úhledný a uklizený prostor výběrem nástěnného úložného příslušenství kolem umyvadla, abyste měli všechny své drobnosti po ruce, jako jsou například nastavitelné koše, police a další řešení, která můžete přidat v závislosti na vašich potřebách úschovy věcí.
Navrhuji také si vybrat výrobky a materiály pro instalaci do koupelny, které mohou z dlouhodobého hlediska zkrátit dobu čištění. Například toalety bez okrajů mají méně míst pro ukrytí bakterií a lze je během několika sekund vyčistit.
Shrnutí
Teď už víte v deseti bodech, co nemáte rozhodně dělat při výběru koupelny a zároveň jsem s vámi sdílel poznatky od odborníků, jak se tomu vyhnout.
Představení společnosti Maro
Máte představu o tom, čemu se při výběru koupelny vyvarovat a zbytek vám poradí odborníci ze společnosti Maro. Společnost Maro je 100% českou společností působící na českém trhu již 29 let, kterou naleznete v 11 městech České Republiky.
Před návštěvou prodejny si můžete jejich již hotové profesionální koupelny prohlédnout ve 3D prezentaci a také vám na požádaní vytvoří 3D grafický návrh koupelny pro vaší domácnost. Spolupracují se specializovanými partnery, kteří vám pomohou váš sen k dokonalé koupelně realizovat. Kromě koupelen také dělají vodo topo plyn.
Facebook komentáře