Autor: Martin Kirschner.
Objevují se stížnosti, že volby do poslancké sněmovny v roce 2021 byly zmanipulované, nebo dokonce, že se mohlo jednat o podvod. Na tuto situaci poukazují především voliči Volného bloku a jiných vlasteneckých stran.
Volný blok proto zřídil stránku s názvem „Máte pochybnosti o výsledku voleb“ kde mohli voliči do 20. října 2021 nahlasit prokázané případy z celé České Republiky, pokud se domnívají, že s jejich hlasy bylo manipulováno, nebo nebyly vůbec započteny.
Na své webové stránce Volný blok uvádí:
„Co vede některé voliče k nespokojenosti a této iniciativě? Existují svědectví o nezapečetěných místnostech, kde se klíče přes noc uschovaly pouze na vrátnici. Poškozené pečeti byly hlášeny v Ostravě-Porubě a jinde. Pokud by se v některých volebních místnostech stalo něco v rozporu se zákonem o volbách (volebních místností bylo 14 755), mohlo by to ovlivnit volební výsledek jakékoliv kandidující strany! A to principiálně nelze ponechat bez povšimnutí!“
Chybí kontrolní mechanismus
Na email Ministerstva vnitra ([email protected]), které zřídilo volební web, jsem poslal svůj dotaz, jestli existuje nějaký kontrolní mechanismus, který by dokázal zabezpečit to, že nebudou volby zmanipulované:
„Dobrý den.
Na internetu a sociálních sítích kolují fámy, že by parlamentní volby mohly být podvodem (stejně jako v USA).
Jako redaktor seriózních internetových novin, bych chtěl tyto fámy vyvrátit. Chtěl bych se proto zeptat, jestli existuje nějaký kontrolní mechanismus, kde například já jako volič si můžu ověřit, že můj hlas byl uznán za danou politickou stranu? (například web, kde zadám své rodné číslo a vyjedou mi informace kde a kdy jsem volil, koho jsem volil a jestli můj hlas byl započítán).
Předpokládám, že v dnešní době informačních technologií by něco takového mohlo být možné.
Předem děkuji za odpověď.
S pozdravem,
Martin Kirschner.“
Ačkoliv jsem svůj email zaslal na úřad, který má ze zákona povinnost mi do 14 dní odpovědět, tak jsem se odpovědi nedočkal. Nejspíš je lepší mlčet, než říct pravdu, že žádný kontrolní mechanismus prakticky neexistuje.
Pokud jste někdy byli volit, tak jistě víte, že ani váš hlasovací lístek, nebo obálka nejsou nijak spojeny s vaší identitou. Pokud by tedy mělo dojít k překontrolování, tak by si s tím musel dát někdo detektivní práci a pátrat po otiscích vašich prstů. Nicméně to, že někde leží fyzicky váš hlasovací lístek neprokazuje, že byl váš hlas započítán do hlasovacího systému.
Lidé si udělali alternativní volby, které skončili úplně jinak
Lidé si sami zorganizovali své vlastní volby do poslanecké sněmovny formou ankety na sociální síti Facebook. Takto skončil výsledek:
Jak můžete vidět, tak v těchto volbách vyhráli suverénně vlastenecké strany. První místo získal Volný Blok, druhé Trikolóra, Svobodní, Soukromníci, Manifest a na třetím místě se umístilo SPD. Ostatní strany skončily v závěsu.
Samozřejmě, někdo může říct, že pokud si někdo vytvořil třeba druhý FB profil, tak mohl volit dvakrát. Na druhé straně proč by to někdo dělal, když se jednalo o volby nanečisto a o nic nešlo? Navíc se hlasování účastnilo podle obrázku minimálně 6094 lidí, což je dostatečně velký vzorek na to, aby nedocházelo k výrazným zkreslením.
Alternativy k současnému volebnímu systému
Aby nedocházelo k pochybnostem, tak je potřeba nastavit volební systém tak, aby byl zcela transparentní. To znamená, že každý hlasovací lístek bude spjat se jménem voliče, aby si pak svůj hlas mohl online dohledat na internetu jestli byl uznán. Pojďme se společně podívat jak by takový systém vypadal.
Volební systém D1
S volebním systémem od Karla Janečka jsem se seznámil na jeho seminářích Pozitivní Evoluce. Tento volební systém dává voliči větší volební moc, protože volič může udělit 2 hlasy dvěma politickým stranám a 1 mínusový hlas pro stranu, které chce naopak hlas odebrat.
Metodu v praxi využívá společnost Decision 21 v participativním rozpočtování v obcích a na školách po celém světě. Dále je využívána v různých hlasováních, průzkumech a anketách v rámci projektů Participace 21. Společnost realizovala i jeden z největších participativních rozpočtů na světě ve městě New York.
Volební systém D1 přináší občanům:
Nachází nejširší možnou společenskou shodu.
Odhaluje kontroverzní možnosti.
Umožňuje občanům přesnější vyjádření svého názoru.
Je jednoduchá a intuitivní.
Nevýhoda však je, že z hlediska kontroly hlasovacích lístků by se jednalo o stejný systém jako dnes. Spravit by to ovšem mohlo to, že hlasovací lístky budou přiřazeny ke konkretnímu jménu a zřídí se online databáze pro ověření platnosti hlasu, například pomocí QR kódu, kdy se načtou data o uznání hlasu s místem a časem hlasování.
Volební systém na Blockchainu
V elektronickém volebním systému na Blockchainu má prim Estonsko a Norsko. Z bakalařské práce Pavla Casky jsou popsány výhody a možnosti motivace zavedení takového elektronického systému:
„Motivací pro tvorbu systému umožňujícího odevzdat hlas bezpečně z domova je několik. Jako hlavní motivaci bych uvedl zvýšení důvěry ve způsob převodu hlasu občana na zastupitele v zastupitelské demokracii. Tato důvěra je jedním z pilířů demokratického zřízení, jak bylo popsáno v kapitole 1. Zvýšení důvěry v autenticitu voleb, by mělo také znamenat zvýšení autority státu a tedy i ochoty respektovat jeho nařízení. Stávající způsob odevzdávání obálek neumožňuje přímo zkontrolovat započtení hlasu ve volbách. Jako důkaz je použito tvrzení volební komise, tedy několikačlenného orgánu složeného z místních obyvatel, že s hlasy nebylo manipulováno. Stejně tak Státní volební komise, jako nejvyšší orgán dohlížející na korektnost voleb, vydává prohlášení o tom, že výsledky voleb nebyly nijak zkresleny, nebo ovlivněny. Důvěra v tyto orgány je však jen tak velká, jako je důvěra ve stávající státní zřízení.“
Jelikož důvěra ve stávající státní řízení je na bodě mrazu, i hlavně v souvislosti s dnešními korona virovými opatřeními, tak by vláda měla zřídit volební systém, kde si každý občan může snadno zkontrolovat, zda jeho volební hlas byl řádně uznán. To by zajistil volební systém založený na blockchainu:
„Zpochybňování autenticity volebních výsledků, případně obvinění ze zneužití volebního aparátu by tedy také mohlo být zneužito v politickém boji (přiklad z Velké Británie ukazuje, že volební aparát je možné zneužít i v zemích, které mají vysoce zažité demokratické principy vládnutí). Například při amerických prezidentských volbách je zpochybňování výsledků již poměrně běžné. Při použití elektronického volebního systému využívajícího jako platformu pro úschovu hlasů databázi využívající technologii blockchain by podobné zpochybnění autenticity jednotlivých článků přenosu hlasu nebylo možné. Každý hlas v této databázi je po autentizaci a ukončení voleb přístupný ke kontrole správnosti jeho započtení. S dostupnými atributy jako jsou čas a datum započtení hlasu. Každý jednotlivec, který by měl pochybnosti o svém započtení svého hlasu, se může autentizovat pomocí svého čipu v občanském průkazu.“ dodává Caska.
Aby takový volební systém fungoval, tak by musel být skutečně decentralizovaný, což zajistí nezávislé audity, aby s ním třetí strana nemohla nijak manipulovat, tak jako se tomu stalo u Amerického sčítacího systému Dominion. Je také potřeba tento decentralizovaný systém naprogramovat pro opakované použití.
Lidé by takto mohli volit buď z domova, nebo u volební komise.
V případě volby z domova, by tak volič volil pomocí čipu zabudovaném v občanském průkaze, tak jak můžeme vidět na fotografii:
Alternativou k této variantě by také mohla být online datová volební schránka, kde by vaše identita byla ověřená a přes kterou by jste mohli volit. Ovšem každý specialista na kryptografickou bezpečnost vám řekne, že mnohem bezpečnější je hardwarové řešení v podobě OP s čipem, tak jako jsou hardwarové peněženky, kde si můžete zcela bezpečně a bez zneužití ukládat kryptoměny.
V případě například starších lidí, kteří by neměly počítač, internet a čtečku, tak by mohli odvolit ve volební místnosti, kde by hodili jako postaru fyzický hlas, ale tentokrát s QR kódem, který by museli volební komisaři načíst do systému, aby bylo možné volební hlas dohledat a přiřadit ke konkrétnímu jménu, času, místě a druhu zvolené strany.
Shrnutí
Příklad Estonska nám ukazuje, že nové technologie lze snadno využít i do volebního systému. Nový decentralizovaný volební systém založený na blockchainu (třeba i s kombinací volebního systému D1) by snadno vyvrátil jakékoliv pochybnosti o volebních podvodech, protože každý hlas by se dal v této decentralizované účetní knize snadno dohledat.
Facebook komentáře