Autor: Martin Kirschner.
V současné době vlády a banky začínají utahovat šrouby. Omezují se transakce, výběry a způsoby, jak nakládat se svými penězi. Pokud vám například u české banky někdo pošle na váš bankovní účet více než 300 000 Kč, tak banky jsou povinný toto hlásit finančnímu úřadu a ten dále zkoumá, jestli nejste náhodou terorista, kde jste tyto peníze vzali a jestli tyto peníze podléhají daňové povinnosti.
V horších případech vám Stát skrze banku může zmrazit i bankovní účet, tak jako se to stává i mnoha velkým firmám a podnikatelům pouze na základě podezření, že oni, nebo jejich konkurence neplatí řádně daně. Fyzickým osobám byly zase zablokovány bankovní účty pouze na základě nějakého „podezření z terorismu“.
Lidé pohybující se v kryptoměnách si už dávno uvědomili, že je potřeba si vzít zpátky svou finanční moc a proto zakládají krypto produkty založené na Defi. Decentralizované financování je experimentální forma financování, která se nespoléhá na tradiční centralizované zprostředkovatele financování, jako jsou makléřské společnosti, burzy nebo banky, a místo toho využívá chytré kontrakty zakotvené v blockchainu.
Asi nejznámějšími Defi projekty v současné době jsou Digibyte, Cardano, Polygon (Matic) a Safemoon. U projektu Safemoon navíc funguje takzvaná tokenomika, což znamená, že se vám kryptoměna neustále spoří, i když s ní platíte (to u bankovních spořících účtů není možné).
Hlavní myšlenka decentralizovaných financí stojí na tom, že jste svými vlastními bankéři. Žádná třetí strana nemůže kontrolovat, kolik máte ve své peněžence kryptoměn a v jaké finanční hodnotě. Nikdo vám nemůže blokovat účty, nebo omezovat výši vašich transakcí. Nemusíte se tudíž nikomu zpovídat, kde jste vzali své finance a žádat nějakou třetí stranu o odblokování účtu.
V praxi to vypadá, tak, že si buď stáhnete aplikaci, nebo si založíte účet na webu a vytvoříte si kryptopeněženku. Tato kryptopeněženka je pak napojená na vaši Visa, nebo Mastercard kryptokartu s kterou můžete platit a vybírat peníze z bankomatů po celém světě. Společnosti, které to v současné době umožňují jsou Wirex, Spectracoin, burza Binance a v blízké budoucnosti také Safemoon.
Pro ještě větší decentralizaci si můžete kryptoměnu uložit do hardwarové peněženky Trezor, nebo Ledger. Ty ale nejsou napojené na krypto karty s kterými můžete platit v obchodech a vybírat peníze z bankomatů.
Lidé přestávají centralizovaným financím věřit nejen proto, že vám můžou zablokovat váš finanční účet, ale také proto, že tyto finance nejsou ničím kryté. Vzhledem k tomu, že vlády neustále tiskou nové peníze, tak vzniká inflace a tedy znehodnocovaní vašeho bohatství. Kryptoměny stejně jako zlato umožňují lidem své bohatství pojistit. Navíc většina kryptoměn je chráněna před inflací, protože například Bitcoinu nikdy v oběhu nebude více jak 21 miliónů jednotek.
Krypto odborník Dušan Matuška na Chaincamp v roce 2020 uvedl odstrašující příklad toho, jak vláda ve Vímarské republice tiskla nekonečně mnoho peněz a tím způsobila hyperinflaci. Současná vláda Venezuely dělá totéž a proto je tento stát odsouzen na 30 let ekonomické bídy. Dále říká, že kryptoměny, lidem z Venezuely pomáhají dostat se ven z chudoby. Tudíž lidé se neptají: „Jestli mají používat kryptoměny, ale jak je používat“ protože ve svém okolí vidí, že kryptoměny jsou cestou ven z jejich chudoby. Doporučuji shlédnout jeho přednášku:
Facebook komentáře