Autor: Martin Kirschner.
Možná, že si to ani neuvědomujete, ale většina lidí na sobě nosí oblečení, které má v sobě spoustu jedovatých látek. Tyto jedovaté látky se pak u lidí vstřebávají skrze kůži, nebo vdechováním výparů do těla. Co za jedovaté látky se na textilu nachází a jak tomu předcházet, si povíme v tomto článku.
Předem je třeba říct, že v ČR neexistuje moc nařízení, která by výskyt těchto jedovatých látek v textilu zakazovala. Přítomnost zdraví škodlivých látek v textilu sledují pouze vyhláška MZ. číslo 84/2001, která se zabývá výrobky určenými dětem do 3 let. Tato vyhláška zakazuje dávat azobarviva do textilu, který je určen dětem do 3 let. Na všechny ostatní se tato vyhláška nevztahuje.
Jaké jedovaté látky může váš textil obsahovat
Azobarviva
Od 3 let je povoleno dát tuto jedovatou látku na jakýkoliv textil. Azobarviva uvolňují jedovaté amini. Ty jsou vysoce karcinogenní látkou, která poškozuje játra a střeva.
Chlór
Nejčastější výmluvou, proč se přidává do textilu, je to, že je odolný vůči ohni. Takové oblečení mívá na štítku napsáno „Odolné proti ohni“. Možná, že když takové oblečení uvidíte, tak zajásáte a koupíte jej pro své dítě, které chcete jako rodič ochránit před požárem. Nicméně vás musím zklamat, protože chlór obsahuje dioxiny, které se vyznačují vysokou toxicitou a jsou vysoce karcinogenní a mutagenní.
Disperzní barviva
Tato barviva vznikají při chybách v barvení. Jedná se především o nadměrné barvení, nebo poškození textilního vlákna. Disperzní barviva způsobují především alergické reakce. Nejohroženější skupinou jsou ženy. Německé alergologické kliniky uvedly, že 1-2 % ze všech alergií je způsobeno právě těmito disperzivními barvivy.
Pesticidy
Kromě toho, že se pesticidy hnojí potraviny, tak se pesticidy hnojí i bavlnovníky. Bavlnovníky, jak víte, dávají lidem bavlnu, z které se pak dělá textil, který stále obsahuje tyto škodlivé látky. Pesticidy jsou vysoce toxické a způsobují rakovinu.
Těžké kovy
Těžké kovy bývají nejčastěji obsaženy v barvách, kterými se textilní látky barví. Některé z těchto těžkých kovů se natrvalo usazují v těle, protože tělo je nedokáže vyloučit (detoxikovat) z organismu. V těle působí těžké kovy jako enzymatické jedy a vyvolávají oxidační stres.
Formaldehyd
Tato velmi jedovatá sloučenina se používá k ochraně prádla proti mačkání. Formaldehyd způsobuje atopické ekzémy, chronické záněty středního ucha a alergické stavy.
Nejvíc toxického textilu vyrobí Čína
Čína je zemí neomezených možností. Nejenom, že jsou zde pronásledovaní duchovně zaměření lidé a takzvaní „nepřátelé státu“, ale také se jedná o nejvíce zkorumpovaný komunistický systém, který nehledí na lidská práva.
Tato země je továrnou světa a většina zboží (včetně textilu), které si koupíte v obchodech, byla vyrobena v Číně. V této zemi jsou slabé zákony, které by chránily bezpečnost práce, produktovou nezávaznost a již zmiňovaná lidská práva. Nicméně to není podstatné, protože úředníci, kteří by na toto vše měli dohlížet, jsou úplatní a zavírají před těmito událostmi oči.
Pro představu, jak v Číně vypadá taková otrocká práce, která navíc dělníkům ničí zdraví, se můžete podívat zde:
Jak můžete vidět v dokumentu, tak důvod proč se vyrábí toxické oblečení, je ten, že výrobci a prodejci se snaží co nejvíc snížit cenu a zároveň toxické látky umožňují zrychlit proces výroby.
Indie a Bangladesh na správné cestě
Tyto země jsou hned po Číně největším producentem textilu, hlavně oblečení dělaného ze 100% bavlny. Ještě před osmi lety v Indii bylo běžné, že se bavlnovníky hnojily pesticidy. Mnoho indických zemědělců kvůli těmto pesticidům zemřelo, nebo mělo trvalé zdravotní následky.
Nicméně doba pokročila a lidé z těchto zemí si uvědomili, že západní člověk je ochotný za textilní oblečení zaplatit klidně větší cenu v rámci Fair Trade, pokud je toto oblečení prokazatelně organického původu a tudíž zdravotně nezávadné.
Jak se chráním já před toxickým oblečením
Především jsem člověk, který si váží sebe, svého zdraví a života. Stejně tak nemíním podporovat nějaké otroctví, které navíc ničí lidem zdraví. Proto si nechávám dělat potisk triček a merch na zakázku u firem, které nabízejí ekologický sítotisk. Tyto firmy také prodávají ekologická trička, která jsou vyrobená, v rámci Fair Trade (spravedlivá cena pro výrobce), organickým způsobem.
Facebook komentáře