Autor: Martin Kirschner.
V březnu roku 2017 jsem navštívil Mallorcu. Mallorca mě okouzlila svou krásou, takže bych se chtěl s vámi podělit o své zkušenosti s tímto ostrovem. V tomto článku se dozvíte, proč navštívit tento ostrov a jaký je nejlepší termín, kdy tento ostrov navštívit.
Mallorca je ostrov ve Středozemním moři. Tento ostrov je součástí Baleárského souostroví, které tvoří ostrovy Mallorca, Menorka a Ibiza; všechny jsou přitom součástí Španělska. Mallorca je největší a nejnavštěvovanější ostrov z tohoto souostroví.
Rozhodl jsem se, že pojedu na Mallorcu v březnu, protože jsem plánoval trek na západní straně ostrova, kde jsou hory a turistické cesty. Určitě nedoporučuji Mallorcu navštívit v létě, pokud chcete, tento ostrov projít pěšky. Kvůli nesnesitelnému horku byste trek dokonce nemuseli dokončit. Ideální je proto navštívit Mallorku z důvodu cyklistiky, nebo trekování na začátku jara nebo pozdního podzimu.
Naopak, pokud se chystáte na Mallorcu kvůli odpočinku a opalování na pláži, pak letní měsíce jsou ideální čas na návštěvu tohoto ostrova.
Začátek mé cesty na Mallorce
Začátkem března 2017 jsem přistál na letišti v hlavním městě Mallorcy, které se jmenuje Palma de Mallorca. Z letiště jsem pak šel pěšky na západ do centra tohoto města. Zde jsem měl oběd a poté jsem šel severozápadním směrem do města Esporles.
Původně jsem si myslel, že do Esporles dojdu tentýž den, kdy jsem přistál na letišti, nicméně mezi městy Palma de Mallorca a Esporles nebylo žádné turistické označení a proto jsem celkem bloudil. To je také důvod, proč jsem do Esporles přišel až po dvou dnech.
Na této cestě jsem první den vypil všechnu vodu a večer jsem byla naprosto dehydratovaný. Na cestě nebyl žádný stánek nebo obchod, kde bych mohl koupit zásoby pitné vody. Hlavně, že jsem já hlupák, měl láhev vína, když jsem skoro umíral žízní. Víno je také z vody, pomyslel jsem si, a tak jsem otevřel láhev vína, vypil polovin láhve a byl jsem totálně našrot.
Následujícího rána mi překvapivě nebylo špatně. Je všeobecně známo, že pokud spíte v přírodě opilý, proberete se bez kocoviny, protože vás příroda krásně očistí. Byl jsem však silně dehydratovaný a nebyl jsem schopen pokračovat bez pitné vody. Proto jsem navštívil první dům, kde jsem požádal o pitnou vodu.
Zaklepal jsem na dveře a otevřela mi nějaká žena kolem padesáti let. Začal jsem s ní mluvit anglicky, že potřebuji pitnou vodu, ale nerozuměla mi. Proto jsem vytáhla prázdnou láhev a ukázal jí této ženě. Pochopila, co po ní chci a nalila mi do láhve pitnou vodu. Poděkoval jsem ji ve španělštině “Gracias” a pokračoval v cestě.
Začal jsem stoupat strmým kopcem. Voda, kterou mi žena dala, byla pravděpodobně poněkud zkažená, protože byla cítit, ale zachránila mi život, protože po dalším putování jsem nenašel žádné další domy v horách, takže, bych už nemohl znovu požádat o pitnou vodu.
Když jsem pokračoval dál do hor, tak jsem potkal divoké kozy. Šlo vidět, že si drží odstup od lidí. Jsou velmi mrštné a skáčou po skalách a stromech jako opravdoví mistři.
V této části Mallorky můžete vidět desítky kruhových konstrukcí z kamenů se zelenými kruhovými nádvořími. Lidé kdysi žili v těchto chatách, ale později je opustili a přesídlili do měst. Koneckonců, život v horách musel být tvrdý a proto nyní nikdo v těchto chýších nežije.
Esporles
Esporles je malé městečko, které se nachází v údolí uprostřed pohoří Tramuntana v západní části Mallorcy. Po dvou dnech jsem přišel do tohoto města velmi dehydratovaný. Pokračoval jsem městem a objevil studnu. Na studni byl hrneček, takže mi došlo, že ve studni musí být pitná voda. Na této studni jsem seděl asi půl hodiny a hltal doušky osvěžující vody.
Zajímavostí tohoto města je to, že místní obyvatelé počítají s tím, že pitná voda je na Mallorce špatně dostupná, a proto mají před svými domy barely s pitnou vodou pro žíznivé turisty. Zvláště těchto barelů využijete, když přijedete do města přes víkend, protože obchody jsou zavřené a vy nemáte kde koupit pitnou vodu, s výjimkou restaurace, kde je velmi drahá.
Kostel Sant Pere
K nejlepším atrakcím tohoto města patří kostel Sant Pere. Je to starodávný kostel ze 16. století. Tento kostel jistě stojí za to vidět kvůli kráse a majestátu. V zahradě tohoto kostela uvidíte rostoucí citrusové stromy a pomeranče.
Ekologická farma
Za návštěvu také určitě stojí ekologická farma, kde pěstitelé pěstují BIO pomeranče. Zvedla jsem pár těchto pomerančů ze země a ochutnal je. Musím říct, že v životě jsem nejedl lepší pomeranče. Pomeranče byly velmi chutné a šťavnaté. Navíc v horku, když jste dehydratovaný, je to příjemné osvěžení. Proto doporučuji, abyste navštívili tuto farmu a koupili alespoň kbelík těchto úžasných pomerančů. Alespoň se nebudou na mě zlobit, že jsem si vzal pár jejich pomerančů ze země zkonzumoval je.
Na závěr
Po dvou dnech odpočinku ve městě Esporles jsem cestoval dále na severozápad do přímořských měst Banyalbufar a potom do Port des Canoge. O tom, co jsem zažil v těchto městech, nebo spíše vesnicích a jaké zajímavosti jsem zde viděl, se dočtete ve druhé části článku.
Pokračování:
Mallorca 2 – Banyalbufar, Port des Canonge, Valldemossa
Mallorca 3 – Hora Es Caragoli, města Deiá a Sollér
Mallorca 4 – jezera Embassament del Cúber a Embassament del Gorg Blau, oblast Font des Noguer
Mallorca 5 – klášterní komplex Lluc
Mallorca 6 – Port de Pollenca, Port d’Alcudia, Sa Pobla
Facebook komentáře