Kabinet ústavní většiny Jihoafrické republiky (JAR) aplikoval koncem července 2018 do ústavy dodatek, který umožní bílým farmářům konfiskovat půdu bez náhrady. Stalo se tak na základě hlasování o vyvlastnění půdy bílím farmářům, které proběhlo v únoru 2018, kdy návrh byl hlasováním přijat.
V upravené ústavě JAR se píše: „Pozemky lze získat vykoupením vlastníků, nebo i bez náhrady v případě, že se jedná o veřejný zájem“. Co to je veřejný zájem, ale ústava neuvádí.
Podle dosavadních informací vláda JAR tvrdí, že bude půdu od bílých farmářů vykupovat a vyvlastňovat bude pouze v případě, že vyjednávání o vykoupení pozemků uvíznou na mrtvém bodě. Bílí farmáři však tvrdí, že vláda jihoafrické republiky nabízí pouze desetinu výkupní ceny půdy a tak ji nechtějí prodat.
Prvními z několika stovek vyvlastněných se stali Johan Steenkamp a Arnold Cloete spoluvlastníci lovecké farmy Akkerland Boerdery v provincii Limpopo na severovýchodě Jihoafrické republiky. Tito dva bílí farmáři nesouhlasili s výkupní cenou a dostali proto od vlády dopis, ve kterém byli informováni, že jejich půda bude vyvlastněná:
„Tímto je předáno oznámení o terénní inspekci, která proběhne 5. května 2018 v deset hodin dopoledne, za účelem auditu majetků a předání klíčů od farmy státu,“
V dopise byl také soudní příkaz, který oběma zakázal přístup na svou farmu, dokud nebude o celé věci rozhodnuto u soudu.
Osud bílých farmářů
Prakticky všichni farmáři se shodnou na tom, že zabavování farem a půdy je jenom začátek a že v budoucnu bude následovat zabavování veškerého majetku.
Odhaduje se, že až deseti tisíce bílých farmářů se chce z JAR odstěhovat. Tito potomci francouzů, němců, holanďanů a britů zažádali o azyl v zemích svých předků, ale všemi těmito zeměmi byli odmítnuti. Zatímco Evropa přijímá uprchlíky černé pleti s otevřenou náručí, tak to vypadá, že pro bílé uprchlíky zde není místo.
Pomoc s přesídlením těchto farmářů nabídl australský ministr pro imigraci Peter Duffon. V současné době Australie nabízí bílým farmářům azyl. Tento krok australské vlády ostře zkritizovala OSN a jiné neziskové organizace, které uvedly, že bílí lidé nemají na azyl právo.
Další zemí, která nabídla bílým farmářům azyl, je Rusko, kde se chce přestěhovat kolem 15 tisíc bílých farmářů. Rusko si od tohoto kroku slibuje rozvoj zemědělství na pozemcích, které by farmáři dostali zdarma. Prvních 50 rodin se již odstěhovalo do Stavropolské oblasti:
Ekonomická prognóza JAR
Nejspíš se bude opakovat situace, která se již stala v Zimbabwe. Tento stát také v minulosti vyvlastnil půdu bílým farmářům za vlády Mugabeho. V zemi pak následoval ekonomický pád, hladomor a zvýšila se kriminalita. Zimbabwe pak žádala bílé farmáře, aby se vrátili s tím, že jim půdu, kterou dříve vlastnili, pronajme na 99 let. Prakticky všichni bílí farmáři tuto nabídku odmítli.
Stejná situace může vzniknout i v JAR, pokud bílí farmáři přestanou hospodařit na svých farmách. Dále může dojít k inflaci a Jihoafrický Rand by mohl silně ztratit ze své hodnoty v průběhu pár let.
Občanská válka
Někteří také poukazují na to, že by mohl dojít k občanské válce. Tato možnost je ale velmi nepravděpodobná, protože sílí tendence zemi opustit, než vést válku. Bělošské obyvatelstvo navíc tvoří pouhých 8,8 %, takže je zde jistý nepoměr sil. Na druhé straně je třeba zmínit, že téměř každý bílý Jihoafričan vlastní zbrojní průkaz a nosí u sebe střelnou zbraň, která je chrání před neustálými útoky černošského obyvatelstva.
Již od pubertálního věku jsou bílý Jihoafričané posílání na speciální tábory, kde se učí střílet ze střelné zbraně a kde se jim vysvětluje, jaká zvěrstva páchá černošské obyvatelstvo na bílých lidech a kdo je jejich nepřítel.
Video o výcviku mladých Bůrů na speciálním táboře:
Na závěr zde ještě uvádím rozhovor s bílou Jihoafričankou, která popisuje současnou situaci v Jihoafrické republice. Video je s českými titulky:
Pokud vám není osud bílých farmářů lhostejný, pak sdílejte tento článek s ostatními, aby věděli co se v Jihoafrické republice děje:
Facebook komentáře