autor: Martin Kirschner.
Veganství je filozofie, životní styl a způsob stravování, který vede určitá skupina lidí. Na rozdíl od vegetariánů, kteří jsou umírnění a jedí i nemasovou živočišnou stravu, vegani odmítají jakoukoliv živočišnou stravu, jako je mléko, vejce a v některých případech i med.
Důvody proč se stát veganem se u různých lidí liší. Někteří chtějí ochraňovat zvířata, jiní žít zdravě, další chtějí zhubnout a pro některé to je způsob životního stylu a životní filozofie. Ať je to jak chce, veganství není pro každého a ti kdo se chtějí stát veganem musí absolvovat určitý aklimatizační proces, než můžou přejít na čistě rostlinnou stravu.
Kdo se nemůže stát veganem
Děti když se narodí, tak jako novorozeňata potřebují mateřské mléko. To obsahuje mnoho látek, které regulují růst a vývoj dítěte, především vitamín D. V průběhu dospívaní děti přecházejí postupně na masitou stravu. Je třeba si uvědomit, že děti v útlém věku jsou do jisté míry přirozenými vegetariány, protože nemají rádi maso. Pro jejich zdravý vývin bychom jim neměli maso odpírat, ale také bychom je neměly do masa nutit a vařit jim ve velkém masovou stravu. Čili děti pro zdravý vývin potřebují mléko, maso a jinou živočišnou stravu pro zdraví vývin, ale všeho s mírou.
Těhotné ženy by v průběhu těhotenství neměly ani uvažovat, že by se staly vegankami. Jejich plod potřebuje potřebné živiny a bílkoviny pro zdraví vývin. Ženám, které čekají dítě a už jsou vegankami se doporučuje znovu, alespoň částečně přejít na vegetariánskou stravu, dokud se dítě nenarodí. Tak to například udělala Natalie Portman, která je taky vegankou.
Jak se stát veganem
Veganem byste se měli stát pouze tehdy, když jste bytostně přesvědčeni, že je pro vás rostlinná strava zdravější a vyhovuje vám víc, než strava živočišná. Stávat se vegetariánem z přesvědčení (ať už jakéhokoliv) je jako, kdyby se lev chtěl stát srnkou z přesvědčení.
Většina lidí (snad 90%), než se stala vegany, byla nejdříve vegetariány. Tento přechod bych doporučil i vám, aby si tělo začalo postupně zvykat na bezmasou stravu, ale zároveň, aby mělo pravidelný příjem potřebných bílkovin, než se naučí zpracovávat bílkoviny ze zvýšené rostlinné stravy.
Na co dávat pozor
Při veganské stravě nezapomínejte na příjem vitamínu B12, který vám zajistí imunitu a dostatek energie. Také nezapomínejte na dostatek vlákniny a proteinů. Strava by měla být vyvážená.
Známí vegani
Někteří říkají, že veganství a sport nejde dohromady. Není to pravda, protože známými sportovními vegany jsou například slavná tenistka Venus Williams, nebo Carl Lewis, jeden z nejúspěšnějších atletů historie.
Do koho byste neřekli, že je veganem, tak to je například Mike Tyson, který díky veganské stravě zhubnul 50 Kg. Pochvaluje si, že díky veganské stravě začal pozitivně myslet.
Dalšími vegany jsou například Bill Clinton, Alice Silverstone, Joaquin Phoenix, Woody Harrelson, Alanis Morissete, Usher a spoustu jiných
Výhody veganství
– Veganská strava obsahuje spoustu vlákniny, minimum nasycených tuků a cholesterolu. Navíc je bohatá na oxidanty.
– Čistě rostlinná strava také snižuje pravděpodobnost výskytu srdečních onemocnění, cukrovky a dokonce rakoviny.
– Podle některých studií zvyšuje náladu.
– Obsahuje vysoké množství vápníků, hořčíků a železa. Ty zlepšují náš spánek, snižují stres a zlepšují přísun kyslíku do mozku.
– Obsahuje omega-3 mastné kyseliny, které zlepšují činnost našeho mozku.
Facebook komentáře