autor: Martin Kirschner.
V minulých článcích série „Nebezpečná psychiatrie“ jsme publikovali příklady případů, které šokovaly německou veřejnost a které naznačují, že zázračná pilulka na všechny neduhy patří spíše do říše pohádek. I přesto jí lidé často svěřují své životy s nadějí na uzdravení.
Čtyřdílná série článků o úskalích psychiatrie čerpá z dvouhodinového dokumentu s názvem „Éra strachu – hrůzovláda psychiatrie“, který byl sice natočen v Německu, ale poukazuje na některé obecné problémy existující v celosvětovém měřítku.
Cílem této série článků není obvinit všechny psychiatry, neboť je zde upřímný předpoklad, že většina z nich vystudovala tento vědní obor s ušlechtilým ideálem pomáhat lidem. Nutno však dodat, že ne všichni psychiatři, kteří vystudovali obor psychiatrie a poté se jako psychiatři živili, se s tímto odvětvím ztotožnili, což je z tohoto dokumentu rovněž patrné.
Hlavním nedostatkem, který je zde diskutován, je primární zaměřování se na zisk z prodeje psychofarmak namísto skutečné pomoci pacientům. Dokument doprovázejí názory odborníků na psychiatrii, a i když je výlučně negativně kritický vůči psychiatrii jako takové, opírá se o reálné případy a vyjádření expertů.
Samozřejmě názor si může udělat každý sám. Dokument naleznete zde.
Psychofarmaka, antidepresiva a jiné „léky“ pohybující se v psychiatrické sféře bychom mohli označit jako státem povolené drogy, protože jakákoliv látka, která dokáže snížit psychickou nebo fyzickou bolest a na které si člověk může vybudovat závislost, se dá označit jako droga. Dnes již vědci ověřili, že na antidepresivech se dá závislost skutečně vybudovat.
Někteří lékaři nemají na psychofarmaka pozitivní názory. Níže uvádíme citace některých z nich, které se objevují ve zmiňovaném dokumentu.
„Psychofarmaka mají účinky, ale ne co se týče léčení, ale naopak – co se týče zničení osobnosti, co se týče narušení normální funkce celého organizmu. Psychofarmaky můžete lidi utlumit, což vytváří zdání uzdravení nebo zlepšení. Ale není to pravda.“ – Léčitel Dieter Reez.
„Psychofarmaka mohou mít škodlivé následky na činnost mozku, a jak může laik pozorovat, pacienti jsou časem pomalejší nebo jiní.“ – Profesor chirurgie Dr. Johann Bauer.
„Jsou připraveni o své pocity a ani neví, co je špatné a co je dobré. Už nejsou schopni rozeznat rozdíl.“ – Lékařka Dr. Hedwig Obermayerová.
„Některá (psychofarmaka) mohou například způsobit zásadní příbytek na váze. Jiné mohou způsobit vážný neklid nebo poruchy spánku a úzkost až do bodu, kdy mohou vést i k vyšší míře sebevražd.“ – Lékař Ulrich Koch.
,,Když ládujete člověka psychofarmaky, je to předem naplánovaná nevyhnutelná pohroma.‘‘ – Psychiatrička a neuroložka Dr. Hannelore Kirsteinová.
„Nikdy se neléčí příčina, jen se potlačují příznaky. A to u těchto lidí vede ke značným vedlejším účinkům a potom k nežádoucím následkům a dalším nemocem.“ – Obhájce pacientů psychiatrie Georg Mutter.
Facebook komentáře