Stezka Českem je fenomén, který oslovil tisíce milovníků pěší turistiky a dobrodružství v přírodě. Tato dálková trasa vznikla jako odpověď na touhu lidí najít únik z pandemický lockdownů a objevit krásy české krajiny. Dnes se řadí mezi nejzajímavější pěší výzvy u nás.
Jak vznikla Stezka Českem?
Za myšlenkou vytvořit Stezku Českem stojí Martin Úbl, český cestovatel a nadšenec do dlouhých treků. Myšlenka se zrodila v září roku 2020, kdy svět naplno postihla pandemie koronaviru a cestování do zahraničí bylo omezené. Lidé hledali způsob, jak si pročistit hlavu, načerpat energii a užít si přírodu. Inspirován slavnými dálkovými trasami, jako je Pacific Crest Trail v USA, Martin Úbl a jeho přátelé začali propagovat českou alternativu – Stezku Českem.
Během krátké doby se z nenápadného projektu stala turistická senzace, která přilákala nejen zkušené trekaře, ale i lidi, kteří chtěli zažít svůj první dálkový pochod.
Severní a Jižní stezka
Stezka Českem je rozdělena na nejznámější Severní a Jižní trasu, přičemž obě mají přibližně 1 000 km a vedou nádhernou přírodou České republiky. Obvykle se začíná u nejzápadnějšího, nebo nejvýchodnějšího bodu ČR.
Severní stezka vede od západu k východu přes Krušné hory, České Švýcarsko, Jizerské hory, Krkonoše, Orlické hory, Jeseníky až do Beskyd. Tato trasa je náročnější a nabízí strmé výstupy, ale také úchvatné výhledy a rozmanitou krajinu.
Jižní stezka prochází od východu k západu Javorníky, Bílými Karpaty, Jižní Moravou, Podyjím, Českým lesem, Novohradskými horami a Šumavou. Je o něco mírnější než severní varianta, ale stále poskytuje výjimečné zážitky včetně malebných vesnic a hlubokých lesů.
Můžete se také vydat středem České republiky ze severu na jih a nebo ze západu na východ. Počítejte však, že krajina bude hustěji zalidněná a kvůli absenci hor nebude tak krásná. Proto většina stezkařů volí jižní a severní stezku.

Stezku Českem můžete jít několika různými trasami.
Stezka Českem není označena jako tradiční turistické trasy, ale všechny potřebné informace lze najít na oficiálních stránkách Stezky Českem, včetně podrobného itineráře, který mi pomohl při plánování cesty. Doporučuji uložit trasu do aplikace, jako jsou Mapy.cz nebo FarOut (jednorázová platba 280 Kč) kde naleznete trail angely. Osobně dávám přednost třetí možnosti, kdy si stáhnu itinerář u každé z etap, který vyznačuje důležité body na Stezce Českem podobně jako aplikace FarOut. Samotné trasy jsou dobře značené, i když někdy může být trochu matoucí, když české a polské značení bývá na opačných stranách.
Zkušenosti lidí, kteří Stezku Českem prošli
Stezka Českem není jen o chůzi – je to cesta sebepoznání, klidu a propojení s přírodou. Ti, kdo ji prošli, mluví o hlubokých osobních proměnách.
„Těch 11 etap mi dovolilo získat důvěru ve své schopnosti, vůli i odhodlání. Naučilo mě to překonávat strach a poznat sebe sama mnohem lépe a úplně jinak. … Těch 1 500 000 kroků mě dovedlo k mému skutečnému cíli. K muži, kterého jsem potkala téměř na konci mého putování a se kterým bych chtěla sdílet svou přítomnost i budoucnost tak dlouho, jak jen to půjde.“ – Péťa Kváková
Honza Freml se podělil o svou životní zkušenost, která ho přivedla na Stezku Českem ve své knize Terapie stezkou českem, kterou jsem četl a můžu jenom doporučit všem lidem, kteří procházejí nějakou životní krizí a hledají inspiraci. Po prodělaném covidu utrpěl dvě mozkové příhody, které ho upoutaly na JIP, kde byl odkázán na přístroje a ztratil kontrolu nad svým tělem. Navíc se rozvedl poté, co ho opustila manželka, a cítil, že jeho život ztratil smysl. Právě v této těžké chvíli si vzpomněl na Stezku Českem, která mu nakonec pomohla najít novou cestu vpřed a uzdravit se.
„Ta myšlenka se pro mě stala světlem – jako maják pro ve tmě ztracené mořeplavce. Ta cesta mi dala nový smysl, ztracené sebevědomí, fyzickou sílu, životní nadhled a vrátila mě zpátky do přítomnosti.“ – Honza Freml
„Celá Stezka byla zážitek sama o sobě. Pro mě jsou zážitek drobnosti, jako například borůvkové knedlíky na Borůvkové hoře. Také bylo moc fajn, když jsem si mohl popovídat s jiným stezkařem. Bylo příjemné si popovídat s lidmi, kteří mi poskytli ubytování nebo zažít tu pravou atmosféru turistických chat se zvukem kytary.“ – Adam Červenka.
Knihy o Stezce Českem
Pro ty, kteří chtějí Stezku Českem poznat hlouběji, existuje několik knih:
Martin Úbl – Autor napsal na toto téma dvě knihy. Stezka Českem může jít každý (2022) je kniha plná praktických rad, map, inspirací a příběhů z cesty. Druhá kniha s názvem Stezka Českem: Nové příběhy (2024) se více zabývá příběhy lidí a jejich nevšedních zážitků na této stezce.
Lucie Kutrová – 151 příběhů na stezce Českem. Autorka popisuje své zážitky z dlouhého putování napříč Českem.
Lucie Vidličková – Bloncka na Stezce Českem. Příběh 44 leté matky, která sama ušla 1000 km Stezky Českem. Ideální četba pro ženy, které hledají odvahu podstoupit, tento dálkový trek.
Jan Hocek – Napsal knihy Centrální stezka: napříč Českem od západu k východu, Českem od severu k jihu : stezka středozemím, Jižní stezka : Českem od východu k západu a Severní stezka: Českem od západu k východu, které slouží jako praktický průvodce nejznámějšími trasami Stezkou Českem.
Závěr
Stezka Českem je víc než jen turistická trasa – je to zážitek, který vám umožní objevit krásy naší země. Někdo bere Stezku Českem jakou součást terapie, někdo jako duchovní pouť a jiný si chce užít sílu přítomného okamžiku pro načerpání nových duševních sil a inspirací pro život. Ať už se vydáte jakoukoliv trasou a z jakéhokoliv důvodu, tak jedno je jisté – bude to cesta, na kterou nikdy nezapomenete. Další rady a tipy se dočtete přímo na stránkách Stezka Českem.
Facebook komentáře