Johannes Kepler, významný německý astronom, matematik a astrolog, je znám především díky svým objevům v oblasti planetární mechaniky a třem Keplerovým zákonům, které popisují pohyb planet kolem Slunce. Méně známé jsou však jeho schopnosti v oblasti astrologie a předpovídání budoucnosti. Jedním z nejvýznamnějších momentů v Keplerově astrologické kariéře bylo předpovězení budoucnosti Albrechtovi z Valdštejna, slavné postavě své doby.
Genialita Johannese Keplera
Johannes Kepler, narozený roku 1571 v německém Weil der Stadt, byl brilantním vědcem a matematikem, který pracoval jako asistent Tycho Braheho a později jako císařský matematik a astrolog u císaře Rudolfa II. Jeho práce v oblasti astronomie vedla k objevům, které změnily naše chápání vesmíru. Kepler však měl také značné znalosti astrologie.
Předpovědi o Albrechtu z Valdštejna
Jedním z nejznámějších astrologických úspěchů Johanna Keplera bylo předpovězení osudu Albrechta z Valdštejna, význačné postavy třicetileté války a významného vojenského velitele. Kepler a Valdštejn se setkali v roce 1608, kdy Valdštejn požádal Keplera o astrologickou analýzu předpovědi budoucnosti podle data narození.
Podle historických záznamů Kepler provedl detailní astrologickou analýzu Valdštejnova narození a předpověděl, že Valdštejn dosáhne mimořádného úspěchu a bude mít význačnou vojenskou kariéru. Tato předpověď byla pozoruhodná, protože v té době byl Valdštejn mladým šlechticem, který se teprve začínal věnovat vojenství. Nicméně, Keplerovy předpovědi se brzy staly realitou.
V knize Největší záhady světa – Osud je popsáno co všechno Kepler předpověděl o Valdštejnovi a které z těchto vizí o jeho budoucnosti se vyplnili:
„Když bylo Valdštejnovi pětadvacet let, poprvé se prostřednictvím svého přítele obrátil na hvězdáře Keplera, který podle data Valdštejnova narození sestavil horoskop, aniž vůbec věděl, že se jedná o Valdštejna. Tato anonymní zakázka byla sjednána v červnu roku 1608.
Kepler tehdy předpověděl mladému šlechtici, že se záhy ožení s bohatou vdovou a že už brzy po tomto sňatku začne jeho strmý společenský vzestup. Keplerův horoskop dále sděloval, že… zákazník je nesmírně inteligentní, ctižádostivý, věrolomný, lakotný, vypočítavý k nadřízeným, ukrutný k poddaným, citově vyprahlý…, takže za celý život nenaváže citový vztah ani k ženě, ani ke svému jedinému budoucímu dítěti… Nebude mít nikdy slitování se svými protivníky a ti později nebudou mít rovněž žádné ohledy při zúčtování s ním…
Vše obsažené v prvním Keplerově vyčerpávajícím horoskopu se v průběhu příštích let skutečně téměř do puntíku událo a Keplerovy psychologické „odhady“ se tedy ve více než hojné míře potvrdily. Valdštejn byl tímto prvním Keplerovým horoskopem nadšen a bohatě se hvězdáři odměnil. Valdštejn si totiž o sobě nedělal žádné iluze (což činí mnozí jiní géniové), a tak ho nemohlo vyděsit ani urazit, když jeho nejskrytější a nelichotivé mravní vlastnosti demaskoval člověk, jenž uměl číst z hvězd. Brzy proto Keplerovi odhalil svoje inkognito a hvězdář, proslavený zejména jako tvůrce tří převratných zákonů nebeské mechaniky (např. zákonem o oběhu planet po elipsách), se záhy stal Valdštejnovým přítelem, rádcem a tvůrcem jeho horoskopů.
Co všechno Johannes Kepler (zemřel v roce 1630) za dlouhých dvaadvacet let služby u bohatého mecenáše Valdštejnovi předpověděl? Především mu ještě v době, kdy byl zcela bezvýznamným mužem a měl hluboko do kapsy, sdělil, že získá základ bohatství prvním sňatkem a základ moci pak druhou ženitbou. Obojí se stalo pravdou. Druhá Valdštejnova manželka Isabela Kateřina byla totiž sestrou českého arcibiskupa Arnošta Harracha, který měl vliv na vídeňském císařském dvoře a svými přímluvami u císaře položil bytelné základy Valdštejnově kariéře.
Kepler navíc už v roce 1614 předpověděl, že se Valdštejn stane vrchním velitelem rakouské císařské armády, což se stalo skutečností až v roce 1625…
V roce 1615 Kepler v dalším horoskopu uvedl, že se Albrecht z Valdštejna stane generálem císařského loďstva a generálem nad Atlantským a Baltským mořem. Valdštejn se při tomto proroctví málem rozchechtal, vždyť o lodích a válečném námořnictvu neměl ani ponětí! A přesto se předpověď do puntíku vyplnila poté, co rakouský císař zahrnul Valdštejna všemi možnými i nemožnými tituly odměnou za to, že v roce 1627 zahnal dotírající vojska slávychtivého dánského krále málem až do Baltského moře. Všechny ony „směšné námořní tituly“ získal Valdštejn v roce 1628 za svoje předešlá skvělá vítězství na pevnině…
V roce 1623 předpověděl Kepler podle postavení hvězd, že se Valdštejn bude počátkem třicátých let podílet na vojenském rozdrcení Švédů, kteří ovšem zatím ještě ani nesnili o své příští expanzivní a velmocenské politice, jež vykrystalizovala ze švédské vnitropolitické reality až koncem dvacátých let!
V krvavé bitvě u Lůtzenu v roce 1632 byl švédský král z dynastie Vasovců, Gustav Adolf II., na hlavu poražen a zemřel na bojišti pod palbou mušketýrů jednoho z Valdštejnových generálů. Realita tedy navíc předčila předpověď hvězd svou krutostí a zřetelností při zjevování barvitých historických kulis.
Stovky dalších předpovědí Keplera a Brokofa, jež se proměnily v realitu, bychom mohli uvést, abychom zdokumentovali přesnou práci a téměř neomylnost obou astrologů, kteří sledovali životní dráhu jednoho z nejvýznačnějších mužů českých dějin…
Pro stručnost však uvedeme jenom poslední předpověď J. M. Brokofa z října 1630:
Hvězdy Vám rozhodně nejsou nakloněny o sobotách před masopustními nedělemi, a to v letech 1631, 1632, 1633 a 1634. Váš zdravotní stav se bude vždy v těchto dnech zhoršovat, obtížná „uherská“ nemoc ochromí valně Vaše duševní a fyzické výkony počínaje rokem 1634 (šlo o třetí stadium syfilidy, což potvrdila antropologická expertiza českého lékaře MUDr. E. Vlčka, provedená z Valdštejnových kosterních ostatků vyzdvižených z krypty v roce 1975, pozn. autora). V závěru svého života se budete cítit tak bezmocný a sláb, že násilná smrt, kterou přijmete z rukou jakéhosi nájemného zabijáka, Vám bude připadat jako vysvobození, jemuž se netřeba bránit… Do písmene se pak za čtyři roky přihodilo vše, co hvězdy Brokofovi sdělily. V sobotu před masopustní nedělí dne 25. února 1634 se Valdštejn vskutku ocitl na pokraji duševních a fyzických sil a byl doslova přemožen „uherskou“ nemocí. O jedenácté večerní téhož dne vtrhl do jeho komnaty irský žoldák kapitán Deveroux a probodl Valdštejnovu hruď halapartnou, aniž by se nejmocnější muž v rakouské říši, jindy velice ostražitý a podezíravý, jakkoli bránil. Dokonce se tehdy ani neobklopil svými nejvěrnějšími vojáky, což předtím činil vždy, když se odebíral na lože.“
Závěr
Johannes Kepler věřil, že pozice planet měla vliv na osud jednotlivců a události na Zemi. Jeho astrologické metody se zakládaly na precizním mapování nebeských těles a jejich vlivu na lidský život. Byl jedním z prvních astrologů, kteří představili myšlenku, že aspekty mezi planetami a jejich pozice ve zvěrokruhu mohou ovlivňovat osud lidí.
I když moderní věda astrologii neuznává, Keplerovy úspěchy v astrologických předpovědích, jako ta o Albrechtu z Valdštejna, stále vyvolávají otázky a zůstávají tajemstvím. Bez ohledu na to, co si myslíme o astrologii, je nezpochybnitelné, že Kepler byl geniálním vědcem s fascinujícím životem a odkazem, který nás stále inspiruje k objevování tajemství vesmíru a lidského osudu.
Facebook komentáře