Liberland je mikrostát, formálně vyhlášený v dubnu 2015 českým politikem a aktivistou Vítem Jedličkou, na ploše cca 7 kilometrů čtverečních neobydleného sporného území mezi Chorvatskem a Srbskem, nedaleko hranic s Maďarskem. Od té doby je Vít Jedlička prezidentem Liberlandu.
Až do dneška se nic zásadního na tomto území nedělo. Byly rozjety online projekty, jako je web Liberlandu, kde jste mohli a stále můžete zažádat o rezidenství, občanství a pas Liberlandu. Také v rámci tohoto státu vznikla kryptoměna Merit, která měla sloužit jako transakční prostředek a forma odměňování mezi Liberlanďany. Mezitím Jedlička navazoval diplomatické styky s mnoha státy po celém světě a žádal o uznání Liberlandu, což by zvýšilo prestýž této země, nicméně z právního hlediska to nebylo nutné, protože podle mezinárodního práva bylo území nikoho zabráno zcela legálně.
Liberland v současné době také navázal partnerství převážně se Srbskem, které uvolnilo část přístavu Apatin pro účely Liberlandu, který tento přístav používá pro obchodní a turistickou činnost. Jako rezident Liberlandu si můžete také založit liberlandskou firmu sídlící v tomto Apatinu a získat tak bezmeznou daňovou optimalizaci. To se hodí především pro projekty podnikajíjcí online s mezinárodní doménou a rozsahem.
Liberland staví budovy
Rok 2023 se stává pro Liberland plodným rokem a to především v určité oblasti. Vít Jedlička upustil od obřích megalomanských projektů na výstavbu celého města na území Liberlandu (což by stálo miliardy dolarů) a rozhodl se, že začne v malém, což je krok ke kterému mu můžeme poblahopřát, protože začít v malém znamená pohnout se k větším věcem.
Výstavba Mariny
Liberland staví první budovu pro osadníky, kteří by zde chtěli trvale bydlet a na svých stránkách píšou: „Vývoj v Liberlandu probíhá bezprecedentním tempem. Marina je připravena ke stavbě, první dům je postaven a my zažíváme každodenní příliv nadšených osadníků.“
V současné době se také Liberlandu podařili navázat diplomatické a politické styky s Chorvatskem, které se od začátku vzniku tohoto státu chovalo nepřátelsky a často první pokusy o osídlení Liberlandského území končily tím, že osadníky vyhazovala chorvatská policie.
To se však nyní mění a Liberland navázal právní spolupráci s Chorvatskem. Liberland nyní převezme chorvatské zákony týkající se stavebnictví, hygieny, dopravy a trestního práva. S požehnáním Liberlandu budou moci na tomto území působit chorvatští policisté a soudci. Jak však Liberland přiznává, tak z dlouhodobého hlediska by to mohlo omezit suverénost tohoto území a proto dodává: „Toto je dočasné řešení, ale věříme, že je to nejlepší přístup k zajištění života, svobody, majetku a štěstí našich občanů a osadníků.“
Liberlandská škola
Liberland otevírá i svou první soukromou školu stavící na libetariánských hodnotách. Školní výuka již začala začátkém září tohoto roku.
O své škole píšou: „Naše škola využívá učební plán Rona Paula, který je známý svým zaměřením na svobodu, sebeřízené učení a kritické myšlení. Nabízíme komplexní škálu předmětů od mateřských škol až po přípravu na vysokou školu, všechny jsou navrženy tak, aby posílily postavení studentů a podporovaly silné partnerství mezi rodiči a pedagogy.“
V současné době je možné se do této základní školy přihlásit online formou domácího vzdělávaní. Nicméně Liberland vybízí k tomu, abyste si zarezervovali svůj dům v Liberlandu a již brzy se vaše děti budou moci připojit k výuce offline, protože „Usilovně pracujeme na tom, aby se offline škola pro vás brzy stala realitou!“
Závěr
Začíná trvalé osidlování Liberlandu. Lidé, kteří chtějí svobodně žít v daňovém ráji by tuto možnost měly zvážit. Tenhle projekt je v začátcích a stále je dost místa. Otázkou však je, jak dlouho dobu tomu tak bude, když se budou přidávat lidé z celého světa, kteří si za 100 dolarů pořídili rezidenci a můžou tak v Liberlandu trvale žít.
Facebook komentáře