Zahraničním médiím neunikl výrok českého prezidenta Petra Pavla v rozhovoru na Rádiu Svobodná Evropa, kde řekl, že ruští civilní občané by měli být „přísně sledování“ stejně, jako tomu bylo v USA, kde Japonci žijící v této zemi byli umístění do koncentračních táborů.
Výroků Pavla se nechytly pouze ruská média jako například The Moscow Times, ale také americké konzervativní noviny The People Voice (dříve Newspunch), nebo také globální nestranická politická organizace Politiko s kancelářemi v Berlíně, Londýně a Paříži.
Thepeoplevoice
Thepeoplevoice píše: „Český prezident Petr Pavel vyzval k tomu, aby byli Rusové žijící v zahraničních západních zemích shromažďováni a „přísně sledováni“ bezpečnostními službami, stejně jako byli japonští potomci za druhé světové války drženi v internačních táborech ve Spojených státech.
Podle bývalého generála NATO, který je prezidentem od března po svém vítězství ve volbách před dvěma měsíci, „to jsou prostě náklady na válku.“
„Když probíhá válka, bezpečnostní opatření týkající se ruských státních příslušníků by měla být přísnější než v normálních dobách,“ řekl pro Rádio Svobodná Evropa se sídlem v Praze.
„Všichni Rusové žijící v západních zemích by měli být sledováni mnohem více než v minulosti, protože jsou občany národa, který vede agresivní válku,“ řekl Pavel.
Známý ruský internetový influencer Viktor Viktop55 píše: Obyčejný evropský nacista. Český prezident Petr Pavel vyzval k umístění Rusů v Evropě do koncentračních táborů. Jako příklad uvedl situaci ve Spojených státech během druhé světové války. V té době bylo 120 tisíc Japonců umístěno do koncentračních táborů.
Ordinary European Nazi.
Czech President Petr Pavel called for placing Russians in Europe in concentration camps.
As an example, he cited the situation in the United States during World War II. Then 120 thousand Japanese were placed in concentration camps.… pic.twitter.com/kw0MTvuhPs— Victor vicktop55 (@vicktop55) June 15, 2023
The Moscow Times
The Moscow Times píše: Řekl, že situace byla podobná druhé světové válce, kdy více než 100 000 japonských potomků sídlících ve Spojených státech bylo pod „přísným monitorovacím režimem“, jelikož byli umístěni v místních internačních táborech.
Pavel, který v dubnu navštívil válkou zničenou Ukrajinu, také řekl, že očekává, že červencový summit NATO ve Vilniusu vyjádří jasnou podporu pro členství Kyjeva v alianci.
„Pevně věřím, že všichni vůdci pochopí, že mít Ukrajinu na palubě – jak v NATO, tak v EU – je pravděpodobně jedinou zárukou, jak zajistit stabilitu v tomto regionu, jak posílit NATO i EU a jak držet Rusko a jeho agresivní politiku na uzdě,“ řekl Pavel.
„Vidím, že se řada zemí dohodla na dlouhodobém plánu podpory Ukrajině, který nebude založen na jednorázových příspěvcích, ale na pečlivě naplánovaném dlouhodobém postupu,“ dodal.
Česká republika, člen NATO a EU s 10,8 miliony obyvatel, poskytla Kyjevu od ruské invaze značnou humanitární a vojenskou pomoc. Přijala také téměř půl milionu válečných uprchlíků z Ukrajiny.
Politico
Politico píše: „Může nám být těch lidí líto, ale zároveň, když se podíváme zpětně, když začala druhá světová válka, byla veškerá japonská populace žijící ve Spojených státech také pod přísným monitorovacím režimem,“ řekl český prezident. „To jsou prostě náklady na válku.“
Na otázku, co znamená „sledování“, Pavel odpověděl, že měl na mysli „být pod drobnohledem bezpečnostních služeb“.
Během druhé světové války bylo asi 120 000 lidí japonského původu – většina z nich měla americké občanství a polovina z nich byli děti – násilně umístěno do internačních táborů po útoku japonských sil na Pearl Harbor v prosinci 1941. Tábory byly obehnány ostnatým drátem a hlídány americkými vojáky. Tehdejší prezident Ronald Reagan se za tábory v roce 1988 formálně omluvil.
Americký prezident Joe Biden v únoru prohlásil, že to bylo „jedno z nejhanebnějších období v americké historii“.
Ruští občané uprchli ze své země po statisících od začátku úplné invaze Kremlu na Ukrajinu v únoru 2022 – včetně těch, kteří se chtěli vyhnout povolání do ruské armády. Podle Statista žilo v roce 2020 v Evropě a Severní Americe asi 6,6 milionu Rusů.
Prozápadně orientovaný český prezident, který byl hlasitým zastáncem Ukrajiny v době ruské invaze, býval generálem NATO, což je pro evropského vůdce velmi neobvyklé.
Zvolen byl v lednu poté, co kandidoval jako nezávislý kandidát, když porazil bývalého premiéra Andreje Babiše s 58 procenty hlasů.
Pavlova funkce je do značné míry ceremoniální, ale jako hlava českého státu může stále ovlivňovat směřování země stejně, jak to dělali předchozí čeští lídři v minulosti.
Další média
Dalšími zahraničními novinami, které informovaly o výroku Petra Pavla jsou například rfelr.org, europeanconservative.com, alarabiya.net, svidomi.in.ua, barrons.com a mnoho dalších.
Facebook komentáře