Zatímco nová studie ukazuje účinnost „cyklického dýchání“, Falun Gong prospěl milionům lidí tím, že jim harmonizoval imunitní systém, což dokazuje genomická studie.
Studie s více než 100 účastníky, publikovaná v lednu 2023 v časopise Cell Reports Medicine, testovala účinnost meditace všímavosti oproti třem různým dechovým cvičením.
Studie uvádí: „Krátké strukturované dýchací praktiky zlepšují náladu a snižují fyziologické vzrušení,“ zjistil tým vědců na Stanfordské univerzitě z oddělení neurobiologie a psychiatrie pod vedením profesora Andrewa Hubermana, Ph.D.
Studie zjistila, že jedna z těchto dýchacích technik, nazývaná „cyklické dýchání“, byla účinnější než meditace všímavosti a že další dýchací techniky pomáhají snižovat stres a podporují dobré zdraví srdce.
Zjištění jsou přesvědčivá. Autoři však neposkytli biochemický důkaz, proč se zdá, že technika cyklického dýchání funguje tak dobře.
Další recenzovaná studie, publikovaná v roce 2005 v Journal of Alternative and Complementary Medicine, porovnávala genové profily šesti praktikujících Falun Gongu se šesti zdravými jedinci, kteří nikdy nepraktikovali žádnou meditaci.
Falun Gong (také známý jako Falun Dafa) je prastará qigongová praxe. Qigong je obecný termín označující praktiky, které kultivují a vyvažují qi (životní energii).
Podle studie: „Genomické profilování neutrofilních transkriptů u praktikujících asijského qigongu: Pilotní studie genové regulace interakcí mysli a těla“ použila technologii microarray DNA k určení genového profilu a funkce imunitních systémů účastníků.
Vědci pocházející z University of Texas Southwestern Medical Center a prestižní Baylor College of Medicine v Houstonu, dospěli k závěru, že praktikující Falun Gongu měli zvýšenou imunitu se sníženou regulací jejich buněčného metabolismu a změněné apoptotické (buněčná smrt) geny ve prospěch rychlého vymizení zánětu. Jinými slovy, určité geny byly mezi praktikujícími Falun Gongu více „aktivní“, zatímco jiné geny byly „aktivní“ méně.
Všímavá meditace a cenný vagusový (bloudivý) nerv
Všímavost i meditace se v posledních desetiletích staly na Západě populární. Všímavé meditaci se připisuje to, že pomáhá lidem zvládat stres a také jim pomáhá snižovat účinky stresu na jejich psychickou a fyziologickou pohodu.
Hubermanova studie se zaměřila na to, jak efektivně různé formy meditace a dýchání ovlivňovaly úroveň nálady a úzkosti, srdeční frekvenci a srdeční rytmus.
Předpokládali, že samotné dýchání může stimulovat bloudivý nerv a to může pomoci zvládat stres a přinést další zdravotní výhody podobné těm, které lidem přináší meditace.
Aby vědci ověřili tuto hypotézu, porovnali dýchací techniky s meditačními technikami, které nezahrnovaly žádný druh speciálního dýchání. Neurologicky tím izolovaly dech od meditace.
Ukazuje se, že dýchání má přímý vliv na bloudivý nerv.
Bloudivý nerv je nejdelší z dvanácti nervů v těle, které spojují mozek s ostatními částmi hlavy, krku a těla.
Ačkoli to označujeme jako bloudivý nerv (v jednotném čísle), ve skutečnosti jde o pár nervů, které vycházejí z levé a pravé strany mozkového kmene – prodloužené míchy.
Bloudivý nerv řídí autonomní nervovou soustavu, aby regulovala úroveň srdeční a emoční stimulace.
Jinými slovy, je to hlavní vypínač pro uklidnění srdce a uklidnění mysli.
Studie zjistila, že pětiminutové každodenní cvičení, ať už dechové práce nebo všímavé meditace, zlepšilo náladu a snížilo úzkost.
Lidem v obou skupinách (meditace všímavosti a dechová cvičení) se podařilo snížili úzkost a zlepšili náladu. Kromě toho 90 procent testovaných subjektů uvedlo, že mají pozitivní zkušenosti když prováděli svá cvičení.
Studie také zjistila, že dechová cvičení vykazovala pozitivnější výsledky než všímavá meditace. A nejúčinnější dýchání bylo cyklické dýchaní, technika, která kladla důraz na prodloužené výdechy.
Vzdychání je obvykle považováno za projev smutku, nespokojenosti nebo podráždění. Ale ve skutečnosti je vzdychání instinktivní způsob, jakým tělo reguluje na stres.
Technika cyklického vzdychání, která vědomě používala „fyziologický vzdech“, je tedy způsob, jak záměrně použít tělesný instinktivní způsob pro zklidnění bloudivého nervu.
Ze všech testovaných technik Hubermanův tým dospěl k závěru, že cyklické dýchání přineslo nejpozitivnější výsledky.
Praxe starověkého qigongu: 5 cvičení
Jako qigongová praxe z Číny se nyní Falun Gong praktikuje po celém světě. Je pravděpodobné, že najdete cvičební místo nedaleko vás.
Skládá se ze dvou hlavních složek: 1) sebezdokonalování prostřednictvím učení studia a 2) souboru pěti jemných cvičení a meditace.
Učení vede studenty k tomu, aby se vzdali nezdravých připoutaností a snažili se naladit svůj život na tři principy: pravdivost, soucit a snášenlivost.
Jemná cvičení a meditaci se snadno naučíte:
Cvičení 1 je protahovací cvičení. Protáhnete své tělo do 8 různých pozic, které pomohou otevřít všechny energetické kanály těla.
Cvičení 2 je meditace ve stoje. Stojíte na místě a držíte ruce ve čtyřech polohách tak dlouho, jak jen to jde. Tento cvik se snadno naučíte, ale je velmi obtížný na výdrž, protože každá pozice vyžaduje, abyste byli dlouhou dobu v klidu.
Cvičení 3 je cvičení vestoje s pomalu se pohybujícími rukama. Předpokládá se, že pomáhá očistit tělesnou qi (energii) výměnou za vesmírnou qi.
Cvičení 4 je také cvičení ve stoje, které zahrnuje použití rukou k jemnému obkreslování těla. Toto cvičení pomáhá léčit jakékoli abnormální stavy, které může mít vaše tělo.
Cvičení 5 je meditace vsedě bez záměru mysli nebo dechových technik.
Cvičící obvykle při cvičení poslouchají uklidňující hudbu. Hudba také pomáhá uklidnit mysl a zabraňuje myšlenkám narušovat klidný stav.
Knihy Falun Dafa a cvičební videa jsou volně dostupné online. Většina lidí však začíná praktikovat Falun Gong tím, že jdou na místní cvičební místo, aby se učili od ostatních praktikujících.
Falun Gong: Zlepšení zdraví na molekulární úrovni
Když jsem poprvé nastoupil do farmaceutické společnosti jako vědecký pracovník, začal jsem se učit Falun Gong v Torontu od sicilské rodiny, abych zmírnil svůj stres v práci.
Dopad byl rychlý a výrazný a posledních 24 let ho praktikuji denně.
Hledal jsem ve vědecké literatuře, abych si o tom zjistil více informací, a byl jsem fascinován zjištěním, že studie z roku 2005, kterou jsem zmínil výše, zjistila, že Falun Gong pozitivně ovlivňuje podstatnou část našeho vrozeného imunitního systému, neutrofily.
Neutrofily tvoří 40 až 70 procent všech našich bílých krvinek. Genová exprese (geny jsou přepisovány do mRNA a poté přenášeny do proteinů) profilu neutrofilů od šesti praktikujících Falun Gongu byla porovnána s profily od šesti zdravých nepraktikujících.
Neutrofily jsou elitní jednotky obranného systému našeho těla. Jsou to rychle se pohybující buňky v krevním řečišti a během několika minut se mohou dostat do první linie (na místo zranění, nebo bakteriální nebo virové infekce).
Když se tam dostanou, tyto elitní jednotky v podstatě sežerou nepřátele zaživa. Jedná se o proces zvaný fagocytóza. Mohou také zabíjet infekce pomocí silných zbraní uvolněním chemikálií (degranulace) nebo uvolněním pastí (neutrofilní extracelulární pasti), aby zachytili a poté zabili vetřelce.
Jako mocná síla v našem těle si dokážete představit, jak jejich činnost musí být dobře vyvážená. Neutrofily musí být dostatečně aktivní, aby bojovaly s nepřáteli, ale ne příliš aktivní, aby neublížily tělu samotnému.
Zdá se, že tato rovnováha se mezi praktikujícími Falun Gongu ve srovnání s nepraktikujícími zlepšila.
Texasští vědci zkoumali aktivity 12 000 lidských genů u všech 12 účastníků studie. Zjistili, že aktivity většiny genů byly mezi těmito dvěma skupinami podobné. Nicméně 250 z 12 000 genů se mezi těmito dvěma skupinami trvale lišilo, přičemž 132 genů bylo regulováno směrem dolů (méně aktivní) a 118 genů bylo regulováno směrem nahoru (aktivnější) u šesti praktikujících Falun Gongu ve srovnání se šesti zdravými lidmi, kteří Falun Gong nepraktikovali.
Mezi 250 geny, nejzajímavější skupinou genů byly ty, které byly funkčně spojeny s proteinovou degradací a syntézou. To znamená, že jsou důležité pro likvidaci špatně složených nebo poškozených proteinů přítomných v našich buňkách. Méně účinný systém likvidace může mít za následek mnoho poruch, včetně genetických onemocnění, neuronálních degenerativních onemocnění, rakoviny, chřadnutí svalů, cukrovky, hypertenze, sepse, autoimunitních onemocnění, zánětů a poruch souvisejících se stárnutím.
Apoptóza (buněčná smrt) je další důležitou funkcí metabolického systému našeho těla. Výzkumníci dále zjistili, že pod tlakem (jako je přítomnost lipopolysacharidu, prozánětlivého činidla) byly geny Bcl-2, Bcl-xL a FKBP 38 související s apoptózou významně sníženy, což mělo za následek zrychlenou apoptózu neutrofilů, což může vést k rychlejšímu vymizení zánětu.
To znamená, že praktikující Falun Gongu by během zánětu trpěli méně sebepoškozováním.
Je zajímavé, že genové aktivity se také liší v nepřítomnosti tlaku (jako je lipopolysacharid), což dává neutrofilům v krvi praktikujících Falun Gong prodlouženou životnost.
Jinými slovy, za normálních podmínek žily neutrofily praktikujících Falun Gongu déle. Není divu, že se zdá, že mají lepší imunitní systém! A že se mé zdraví tolik zlepšilo, jakmile jsem to začal praktikovat.
Přestože se jednalo o malou studii, výsledky by měly zaujmout každého, kdo se zajímá o zlepšení svého zdraví: Zdá se, že praktikování Falun Gongu ve skutečnosti umožňuje neutrofilům najít vyrovnanější úroveň aktivity, a to jak za normálních podmínek, tak ve stresu.
Miliony praktikujících Falun Gongu těžily z této praxe, přičemž mnozí z nich získali zpět zdraví po nevyléčitelných nemocech.
Čínská komunistická strana však viděla v popularitě Falun Gongu hrozbu pro její moc a v roce 1999 tuto praxi postavila mimo zákon. Přesto a navzdory brutálnímu pronásledování praktikujících Falun Gongu v Číně, tato praxe získává celosvětovou popularitu.
Více informací o Falun Gongu, jeho zdravotním přínosu, pronásledování ČKS a boji praktikujících za lidská práva, to vše najdete na www.falungong.cz.
Názory vyjádřené v tomto článku jsou názory autora a nemusí nutně odrážet názory The Epoch Times. Epoch Health vítá odbornou diskuzi i přátelskou debatu. Chcete-li odeslat svůj názor, můžete jej napsat dole do komentáře.
Překlad a redakční úprava: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz), Zdroj: theepochtimes.com
Facebook komentáře