Led je standardní léčbou zranění a bolavých svalů, protože pomáhá zmírňovat bolest způsobenou poraněnou tkání. Trenéři používali zavedenou metodu „RICE“ (odpočinek, led, komprese, elevace) po celá desetiletí, ale nyní se zdá, že led i úplný odpočinek mohou oddálit hojení, místo aby pomáhaly.
Ve studii bylo sportovcům řečeno, aby cvičili tak intenzivně, že u nich došlo k vážnému poškození svalů, které způsobilo rozsáhlou svalovou bolest. Chlazení sice oddálilo otoky, ale neurychlilo zotavení z tohoto svalového poškození (The American Journal of Sports Medicine, červen 2013). Shrnutí 22 vědeckých článků nenalezlo téměř žádný důkaz, že led a komprese urychlily hojení ve srovnání s použitím samotné komprese, ačkoli led a cvičení mohou jen okrajově pomoci léčit podvrtnutí kotníku (The American Journal of Sports Medicine, leden 2004;32(1) :251-261).
Léčení vyžaduje zánět
Když poškodíte tkáň úrazem nebo se u vás rozvine svalová bolest velmi intenzivním cvičením, vyléčíte se pomocí své imunity, stejného biologického mechanismu, který používáte k zabíjení choroboplodných zárodků. Těm se říká zánět. Když se bakterie dostanou do vašeho těla, vaše imunita pošle buňky a proteiny do infikované oblasti, aby je zabily. Když jsou poškozeny svaly a další tkáně, vaše imunita pošle stejné buňky přirozené imunity do poškozené tkáně, aby podpořila hojení. Reakce na infekci i poškození tkáně je stejná. Buňky přirozené imunity spěchají do poraněné tkáně, aby zahájily proces hojení. Buňky přirozené imunity zvané makrofágy uvolňují do poškozených tkání hormon podobný inzulínu zvaný růstový Faktor (IGF-1), který pomáhá svalům a jiným zraněným částem se hojit. Použití ledu ke snížení otoku však ve skutečnosti zpomaluje hojení tím, že brání tělu uvolňovat IGF-1.
Autoři jedné studie použili dvě skupiny myší, přičemž jedna skupina byla geneticky pozměněna, takže nemohla vytvořit normálně očekávanou zánětlivou reakci na poranění. Druhá skupina byla schopna normálně reagovat. Vědci pak vstříkli chlorid barnatý do svalů, aby je poškodili. Svaly myší, které nemohly vytvořit očekávanou imunitní reakci na zranění, se nezhojily, zatímco myši s normální imunitou se uzdravily rychle. Myši, které se vyléčily, měly ve svých poškozených svalech velmi velké množství IGF-1, zatímco myši, které se nemohly vyléčit, neměly téměř žádný IGF-1.
Led zabraňuje vnikání léčivých buněk do zraněné tkáně
Aplikace ledu na poraněnou tkáň způsobí, že se krevní cévy v blízkosti poranění zúží a zastaví průtok krve, který přináší hojivé buňky přirozené imunity. Cévy se znovu neotevřou po mnoho hodin po aplikaci ledu. Tento snížený průtok krve může způsobit odumření tkáně v důsledku sníženého průtoku krve a může dokonce způsobit trvalé poškození nervů.
Cokoli, co snižuje imunitní odpověď, také oddaluje hojení
Cokoli, co snižuje vaši imunitní odpověď, také zpomalí hojení svalů.
Hojení je tedy zpožděno:
- léky kortizonového typu,
- téměř všemi léky tlumící bolest, jako jsou nesteroidní protizánětlivé léky, jako je ibuprofen,
- imunosupresivy, které se často používají k léčbě artritidy, rakoviny nebo psoriázy,
- přikládání studených obkladů nebo ledu a
- čímkoliv jiným, co blokuje imunitní odpověď na zranění.
Led také snižuje sílu, rychlost, vytrvalost a koordinaci
Led se často používá jako krátkodobá léčba, která pomáhá zraněným sportovcům vrátit se zpět do hry. Chlazení může pomoci snížit bolest, ale narušuje sportovní sílu, rychlost, vytrvalost a koordinaci (Sports Med, 28. listopadu 2011). V tomto přehledu bylo při průzkumu lékařské literatury nalezeno 35 studií o účincích chlazení. Většina studií využívala chlazení po dobu delší než 20 minut a většina uváděla, že bezprostředně po ochlazení došlo ke snížení síly, rychlosti, výkonu a běhu založeného na agility. Krátká zahřívací doba vrátila sílu, rychlost a koordinaci. Autoři doporučují, že pokud už se někdo rozhodne přiložit led, aby se zmenšily otoky, mělo by to být prováděno méně než pět minut a poté by mělo následovat postupné zahřívání před návratem do hry.
Moje doporučení
Pokud jste zraněni, okamžitě přestaňte cvičit. Pokud je bolest silná, pokud se nemůžete hýbat, pokud jste zmatení nebo ztratíte byť jen chvilkové vědomí, měli byste být prohlédnuti, zda nepotřebujete okamžitou lékařskou pomoc. Otevřené rány je třeba vyčistit a zkontrolovat. Pokud je to možné, zvedněte poraněnou část, abyste využili gravitace k minimalizaci otoku. Osoba, která má zkušenosti s léčbou sportovních zranění, by měla zjistit, že žádné kosti nejsou zlomené a že pohyb nezvětší poškození. Pokud je zranění omezeno na svaly nebo jinou měkkou tkáň, může lékař, trenér nebo kouč přiložit kompresivní obvaz. Protože bylo prokázáno, že aplikace ledu na zranění snižuje bolest, je přijatelné ochlazovat zraněnou část na krátkou dobu bezprostředně poté, co ke zranění dojde. Led můžete nanést až na 10 minut, na 20 minut odstranit a 10minutovou aplikaci ještě jednou nebo dvakrát zopakovat. Není důvod aplikovat led déle než šest hodin poté, co jste se zranili.
Pokud je zranění vážné, dodržujte doporučení lékaře ohledně rehabilitace. S drobnými zraněními můžete obvykle začít s rehabilitací druhý den. Můžete se pohybovat a trénovat zraněnou část, dokud pohyb nezvýší bolest a nepohodlí. Vraťte se ke svému obvyklému sportu, jakmile to zvládnete bez bolesti.
Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz), Zdroj: theepochtimes.com
Facebook komentáře