Představte si svět, kde se informace přenášejí rychlostí blesku, kde si můžete stáhnout celý film za pouhých pár vteřin a kde se chytrá města stávají realitou. To je slib, který nám přináší 5G sítě. Ale jak se říká, všechno má svou cenu. A v případě 5G sítí se zdá, že touto cenou může být naše zdraví.
Mainstreamová média nás zahrnují zprávami o tom, jak 5G sítě změní náš život k lepšímu. Avšak málokdy se zmiňují o potenciálních zdravotních rizicích spojených s touto technologií. Je čas se podívat na to, co nám média neřeknou.
Začněme příběhem o malém městě ve Švýcarsku. V roce 2019 byla v obci Genthod nedaleko Ženevy spuštěna jedna z prvních 5G antén ve Švýcarsku. Krátce poté začali někteří obyvatelé hlásit zdravotní problémy, jako jsou nespavost, bolesti hlavy a nevolnost. Ačkoli nelze přímo prokázat souvislost mezi 5G anténou a těmito potížemi, obyvatelé Genthodu se rozhodli vzít věci do svých rukou a požádali o zastavení dalšího rozšiřování 5G sítě ve svém městě.
Příběh z Genthodu není ojedinělý. Podobné zprávy přicházejí z celého světa, kde lidé začínají vyjadřovat obavy o možných zdravotních rizicích spojených s 5G technologií. A některé studie tyto obavy podporují. „Už nějakou dobu díky řadě vědeckých studií víme, že buněčné záření je škodlivé jak pro divokou zvěř, tak pro lidi,“ řekla epidemioložka Devra Davisová.
Jedním z hlavních problémů, kterým čelíme při hodnocení bezpečnosti 5G sítí, je nedostatek dlouhodobých studií. Většina výzkumů se zaměřuje na krátkodobé účinky elektromagnetického záření (EMR) na lidské zdraví. Avšak některé studie naznačují, že dlouhodobá expozice EMR může mít negativní dopad na naše zdraví.
V roce 2011 klasifikovala Světová zdravotnická organizace (WHO) radiofrekvenční elektromagnetické pole, které vytvářejí mobilní telefony a vysílače, jako možné karcinogeny pro lidi. To znamená, že existuje určité riziko, že dlouhodobé vystavení tomuto radiofrekvenčnímu záření může způsobit rakovinu.
V roce 2021 vznikl dokument s názvem „Ztracené příležitosti pro prevenci rakoviny“ v němž mluvčí vědecké obce říká: „Tento výmluvný přehled poskytuje vhled do promarněných příležitostí k prevenci rakoviny, jejichž příkladem je azbest, tabák, některé pesticidy a nyní RF záření. Autoři zdůrazňují, jak byly upřednostňovány ekonomické úvahy namísto prevence rakoviny. „Strategie k zasévání pochyb o rizicích rakoviny byla zavedena před desítkami let a nyní je telekomunikačním průmyslem přijata a implementována sofistikovaněji, pokud jde o rizika RF-EMF pro lidské bytosti a životní prostředí. Průmysl má ekonomickou sílu, přístup k politikům a médiím, zatímco znepokojení lidé jsou nevyslyšeni,“ uvedla mluvčí.
Jedna z nejznámějších studií na toto téma je tzv. Nardellův experiment. V roce 2018 byla provedena studie, která simulovala dlouhodobou expozici EMR na laboratorních krysách. Výsledky ukázaly, že krysy vystavené EMR měly vyšší výskyt nádorů srdce a mozku než kontrolní skupina.
Přestože tyto studie nelze přímo přenést na lidi, naznačují, že bychom měli být opatrní při nasazování nových technologií, jako je 5G, aniž bychom plně pochopili jejich potenciální dopad na naše zdraví. Určitou prevencí může být používání kabelu místo wifi a co nejméně používat chytré mobily, obzvlášť bychom je měli dát co nejdál od svého těla, když se chystáme spát.
Navíc se zdá, že některé země berou tyto obavy vážně. Například Belgie a Švýcarsko pozastavily rozvoj 5G sítí, dokud nebude provedeno více výzkumu o jejich bezpečnosti.
Závěrem lze říci, že 5G sítě nám mohou přinést mnoho výhod, ale je důležité neztrácet ze zřetele možná zdravotní rizika. Mainstreamová média by měla být transparentnější a informovat veřejnost o všech aspektech této technologie, včetně potenciálních nebezpečí. A my jako konzumenti bychom měli být obezřetní a požadovat více výzkumu a regulace, abychom zajistili bezpečnost našeho zdraví v éře 5G.
Facebook komentáře