Dlouhodobý nadbytek cukru může způsobit ztučnění jater, záněty a metabolické poruchy, zvyšuje riziko cukrovky, srdečních chorob a obezity. Med je přírodní sladidlo, které lidé používají po tisíce let a mnozí věří, že má jedinečné zdraví prospěšné vlastnosti. Je tedy med zdravější než cukr?
Složení medu
Vědecký název rafinovaného cukru, který denně jíme, je sacharóza. Sacharóza obsahuje jednu molekulu glukózy a jednu molekulu fruktózy, obsahuje tedy 50 procent glukózy a 50 procent fruktózy.
Med je sirupovitá tekutina vyráběná včelami poté, co extrahovaly nektar z rostlin. Je sladký, chutný a bohatý na chuť, je milován lidmi po celém světě a používá se v mnoha jídlech a receptech.
Med je z 80 procent přírodní cukr, hlavně fruktóza a glukóza. Med je díky vysokému obsahu fruktózy sladší než stolní cukr. Med také obsahuje 18 procent vody; zbývající 2 procenta tvoří minerály, vitamíny, pyl a bílkoviny.
Vitamíny obsažené v medu jsou B6, riboflavin (B2), thiamin (B1), niacin (B3) a kyselina pantotenová (B5). Minerály obsažené v medu jsou vápník, měď, železo, hořčík, mangan, fosfor, draslík, sodík a zinek.
Účinky medu na zdraví
Kvalitní med je minimálně zpracovaný, nezahřívaný a obsahuje mnoho na živiny bohatých bioaktivních rostlinných sloučenin a antioxidantů, jako jsou flavonoidy a fenolové kyseliny. Med může mít mnoho zdravotních výhod souvisejících s obsahem antioxidantů a dalších stopových složek.
Tmavší med má tendenci mít více antioxidantů než světlejší med. Antioxidanty pomáhají neutralizovat reaktivní formy kyslíku a volné radikály v těle. Ty se mohou hromadit v buňkách a způsobit poškození, což vede k onemocněním, jako je předčasné stárnutí, diabetes 2. typu a srdeční onemocnění.
Výzkum medu
Některé studie naznačují, že med může pomoci zlepšit zdraví srdce a zabránit srdečním onemocněním.
Revize 25 výzkumných prací z roku 2020 zjistila, že med může pomoci snížit krevní tlak, zlepšit hladinu krevních lipidů, regulovat srdeční frekvenci, snížit velikost svéry infarktu myokardu a zabránit oslabení buněčné apoptózy. Všechny tyto faktory mohou zlepšit srdeční činnost a zdraví.
Observační studie, která zahrnovala více než 4 500 lidí starších 40 let, ukázala, že mírný až střední příjem medu byl spojen s nižším počtem němoci prehypertenze u žen. Studie na potkanech navíc ukázala, že med pomáhá chránit srdce před poškozením způsobeným oxidačním stresem.
Kromě toho surový med obvykle obsahuje propolis, želatinovou látku, která vzniká, když včely sbírají rostlinnou mízu, pyl nebo nektar a mísí je se svými slinami a včelím voskem. Propolis může zlepšit hladinu cholesterolu a triglyceridů.
Dlouhodobé studie ohledně medu a zdraví srdce však na lidech nebyly provedeny. Proto je zapotřebí více výzkumu, abychom lépe porozuměli účinkům medu na zdraví srdce.
Med má několik dalších zdravotních výhod, jako například to, že tiší kašel. Americká akademie pediatrů uznává med jako přírodní prostředek na potlačení kašle. Manuka medové obklady farmaceutické kvality se klinicky používají k léčbě popálenin a dekubitů (proleženin).
Vzhledem k tomu, že med je stále cukr, nadměrná konzumace může mít na zdraví stejné nepříznivé účinky jako cukr. Stopové složky antioxidantů, vitamínů, minerálů a aktivních enzymů v medu však mohou pomoci snížit krevní tlak a zlepšit krevní lipidy. K potvrzení této skutečnosti je zapotřebí více dlouhodobých studií, ale lze bezpečně předpokládat, že med lze jako zdravé sladidlo používat s mírou.
Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz), Zdroj: www.theepochtimes.com
Facebook komentáře