Výzkumy naznačují, že toto výživné ovoce dokáže vše od pomoci při hubnutí až po boj s rakovinou
Porézní lilek je klasifikován jako bobulovitý plod nebo ovoce, ale obvykle se používá jako zelenina v pokrmech po celém světě. Po staletí lidé spoléhali na toto jídlo pro jeho nutriční a léčivou hodnotu.
Encyklopedie tradiční čínské medicíny z čínské dynastie Ming, „Compendium of Materia Medica“, tvrdí, že lilek jedinečně léčí horečku doprovázenou zimnicí, zlepšuje krevní oběh, zmírňuje bolest, snižuje otoky a rozšiřuje střeva (pro prevenci zácpy).
Moderní odborníci na výživu říkají, že lilek je superpotravina, protože má nízký obsah kalorií a sodíku a je bohatý na vlákninu, vitamíny a minerály. Každých 100 gramů lilku obsahuje:
25 kalorií
5,3 gramů sacharidů
2,7 gramů vlákniny
221 miligramů draslíku
16 miligramů vápníku
29 miligramů fosforu
15 miligramů hořčíku
Obsahuje také vitamín B, vitamín C a „vitamín P“ – rostlinné sloučeniny zvané flavonoidy. Lilek obsahuje citrin, rutin, hesperidin, flavony a flavanoly.
Dr. Yalan Tsai z tchajwanské Taichung Veterans General Hospital uvedl pro The Epoch Times následující výhody konzumace lilku.
Bohatý na antioxidanty a pomáhá předcházet demenci
Jasně fialová barva lilku pochází z flavonoidních glykosidů, antioxidantů, které jsou užitečné v boji proti demenci. Ty pomáhají chránit mozkové buňky a zabraňují ztrátě paměti související s věkem a kognitivní degeneraci.
Studie publikovaná v Journal of Food Biochemistry zjistila, že strava doplněná lilkem moduluje aktivity enzymů v purinergních, monoaminergních a cholinergních enzymových systémech spojených s příznaky podobnými Alzheimerově chorobě. Autoři dospěli k závěru, že „plody lilku by mohly sloužit jako holistické opatření v prevenci cukrovky, která je spouštěčem neurodegenerativních onemocnění“.
Zabraňuje makulární degeneraci v očích
Lilek je bohatý na lutein, sytě žlutý pigment nacházející se v rostlinách a vaječném žloutku, který má protizánětlivé vlastnosti. Pomáhá inhibovat volné radikály a předcházet makulárním lézím. Také snižuje škodlivé účinky modrého světla na oči způsobené sluncem, fluorescenčním osvětlením a LED zařízeními.
Studie publikovaná v Nutrients zjistila, že Solanum melongena L. (EPX), výtažek z lilku, „chránil buňky ARPE-19 zatížené A2E proti buněčné smrti vyvolané modrým světlem prostřednictvím zeslabení reaktivních forem kyslíku“. Podle autorů studie „podávání EPX u laboratorních myší albínů snížilo poškození zadní části očí a degeneraci vrstvy sítnice.
Pomáhá zhubnout a předcházet cukrovce
Vzhledem k tomu, že lilek má nízký obsah kalorií a vysoký obsah živin a vlákniny, je vynikajícím pomocníkem při hubnutí. Vláknina obsažená v lilku pomáhá zpomalit trávení a dodává pocit sytosti, což snižuje celkový kalorický příjem.
Přehledový článek publikovaný v Iranian Journal of Basic Medical Sciences ukázal, že lilek může kontrolovat diabetes prostřednictvím svých antioxidačních vlastností a inhibuje aktivitu alfa-amylázy a alfa-glukosidázy. Lilek může také vykazovat ochranné účinky na hyperlipidémii a obezitu prostřednictvím indukce aktivity lipoproteinové lipázy a snížení aktivity pankreatické lipázy. Lilek lze také použít k léčbě metabolického syndromu a jeho komplikací.
Prospěšné v boji proti zánětu a rakovině
Lilek obsahuje sloučeninu zvanou solasodin rhamnosyl glykosid (SRG). Některé studie na zvířatech prokázaly, že SRG mohou zabíjet rakovinné buňky a snížit recidivu určitých typů rakoviny. Kromě toho mohou antokyany v lilku inhibovat nádorovou angiogenezi, snižovat zánět a inhibovat enzymy, které šíří rakovinné buňky.
Studie publikovaná v Mutation Research uvádí, že v reakci na peroxid vodíku buňky ošetřené šesti extrakty z lilku chránili lidské lymfocyty DNA. Autoři studie došli k závěru, že lilky mají potenciál poskytnout zdravotní přínosy spojené s prevencí nebo snížením rizika rozvoje chronických onemocnění, jako je rakovina.
Bezpečnostní opatření týkající se lilku
Navzdory výhodám konzumace lilku čínští lékaři také varovali před přílišným přejídáním, protože by to mohlo být pro některé lidi škodlivé.
Abychom nahlédli do tohoto opačného pohledu, The Epoch Times hovořilo s Dr. Zhenem Lixuenem, ředitelem japonského centra akupunkturní terapie Heisei v Okayamě. Ten řekl, že i když je lilek pro tělo prospěšný, měl by se jíst s mírou.
Zhen řekl, že cílem tradiční čínské medicíny je udržet tělo v rovnováze. Například lilek je jídlo chladivé povahy a je ideální pro konzumaci v teplých měsících, aby pomohl ochladit tělo a zmírnil letní vedra. Lilek je zvláště dobrý pro lidi se zácpou, krvácejícími hemoroidy a vlhkou horečkou a pro ty, kteří jsou náchylní k vyrážkám z horka a vředům.
Podle Zhena „čínská medicína pohlíží na ženy jako na jinovou povahu a proto mají tendenci mít chladnou konstituci, takže by neměly pravidelně jíst potraviny chladné povahy.“
„Lidé, kteří mají slabou slezinu a žaludek a jsou náchylní k průjmům a řídké stolici, by si také měli dávat pozor, kolik lilku jedí,“ dodal. Zhen varoval, že jíst lilek před operací není dobrý nápad, protože to může ovlivnit rychlost zotavení.
Druhá lékařská encyklopedie z čínské dynastie Ming, „Dian Nan Ben Cao“, obsahuje v podstatě stejná opatření týkající se lilku jako od Li Shizhena v popsané v díle „Compendium of Materia Medica“. I přestože je toto přirozeně studené jídlo pro tělo prospěšné, přílišné přejídání má potenciál „způsobit chronická onemocnění, vředy a svrab, bolesti břicha a průjem a může být také škodlivé pro ženskou dělohu“.
Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz), Zdroj: epochtimes.com
Facebook komentáře