Válka Facebooku proti konzervativcům a křesťanství dosáhla absurdně nových výšin, když tento dinosourus sociálních sítí zakázal frázi „Ježíš zemřel, abys mohl žít“ a prohlásil to za „nenávistné projevy“, které na platformě nemají místo.
Základní principy jednoho náboženství by neměly být považovány za více či méně přijatelné než principy jiného, bez ohledu na to, zda s tím „moderátor“ (pravděpodobně levicový aktivista ze Silicon Valley) souhlasí nebo ne.
Když však křesťan zveřejní prohlášení „Ježíš zemřel, abys mohl žít“, což je jedno ze základních přesvědčení křesťanství, jedinec za tímto příspěvkem bude na Facebooku obviněn z „nenávistných projevů“.
Příkladem toho je případ Billyho Hallowella, bývalého spisovatele a novináře z Blaze, který takové prohlášení sdílel na prominentní sociální síti. Reakcí Facebooku bylo nejen smazání příspěvku, ale také ospravedlnění cenzury jako reakce na „nenávistné projevy“.
Ať už s tímto tvrzením souhlasíte nebo ne, podobně jako jsou hluboce zakořeněné přesvědčení jakéhokoli jiného náboženství, není jasné, co přesně je na tomto prohlášení považováno za „nenávistné“. Vše, co fráze jasně vyjadřuje je pocit nesobeckosti a oběti pro zlepšení života druhých.
Hallowell sdílel tento incident na Twitteru, poskytl snímky obrazovky jako důkaz a vyjádřil svůj názor, že šlo o „velmi, velmi bizarní“ událost.
Proběhl ale také odvolací proces, který nepomohl. Moderátoři na Facebooku, kteří tyto výzvy kontrolují, se drželi svých zbraní a odpověděli, že „příspěvek porušuje pravidla komunity o nenávistných projevech“.
Hallowell původně publikoval příspěvek na Facebooku kolem 2. dubna, což se shodovalo s Velikonocemi, takže poselství, které chtěl sdělit, bylo obzvláště relevantní. Příspěvek byl však rychle označen za údajné porušení zásad komunity týkající se nenávistných projevů a bylo vydáno upozornění, že bude „zkontrolován“.
V této fázi bylo trestem, který cenzurní algoritmus Facebooku považoval za vhodný, učinit příspěvek neviditelným pro všechny kromě autora.
Víra, že se Ježíš obětoval pro své následovníky, ať už s tím někdo souhlasí nebo ne, je prostě základním principem náboženství.
Místo ospravedlňování smazání příspěvku, které znělo „máme tyto standardy týkající se projevů nenávisti, abychom zajistili, že se každý bude cítit bezpečně, respektován a vítán“, by mohli mít promyšlenější systém moderování na Facebooku. Právě takové reakce způsobily, že se křesťané necítili „v bezpečí, respektovaní ani vítaní“.
Situace se dále zhoršila, když byl příspěvek po odvolání zcela smazán.
„Vaše odvolání bylo zkontrolováno,“ prohlásil Facebook a dodal: „Nejsme schopni zobrazit obsah, který je v rozporu s našimi komunitními standardy týkajícími se nenávistných projevů.“
Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz), Zdroj: thepeoplevoice.tv
Facebook komentáře