Někdy jediná věc, která nám může pomoci prospívat, je zdravá dávka stresu
Ne každý stres je pro vás špatný.
Ve skutečnosti výzkum nadále podporuje myšlenku, že určité druhy mírného stresu mohou být prospěšné pro vaše zdraví a pohodu v nesčetných složitých způsobech.
Ukázalo se, že vaše babička mohla mít celou dobu pravdu když říkala – co tě nezabije, to tě posílí.
Nyní je tento efekt, v biologii známý jako hormetický efekt, kde výsledkem je nadměrné kompenzace vašeho těla za mírný stres.
Nejznámější příklad je ze zvedání těžkých vah. Nejen, že vaše tělo opraví trhliny mikrosvalů po traumatu z cvičení, ale obnoví tato svalová vlákna o něco silnějšími a hustšími, než bylo předtím – což vede k celkovému nárůstu velikosti a síly.
Na dávce záleží
Problém se stresem je, když je dávka příliš silná, nebo pokud se stresor stane chronickým. Pokud například děláte těžké vzpírání bez řádného zotavení, váš výkon se rychle zhorší a přetrénování potlačí váš imunitní systém.
Stejně tak, pokud se pokusíte příliš rychle zvýšovat váhu, vaše šlachy a vazy nemusí mít čas se přizpůsobit a riskujete vážné zranění.
Klíč je v dávce. Chcete, aby byl stresor relativně mírný s dostatkem času na zotavení mezi cvičeními.
Ve zbytku tohoto článku se podělím o devět příkladů hormetického účinku v každodenních činnostech. Přidáním správné dávky stresu do svého života si pomůžete stát se silnějšími, odolnějšími a lépe připravenými čelit dni.
Samozřejmě se poraďte se svým lékařem, než provedete jakékoli drastické změny ve svém životním stylu.
9 Příkladů hormetického efektu
Vystavení slunci: Sluneční světlo je často špatně prezentováno. Ale ve skutečnosti je nedostatek vitaminu D – jehož většinu získáváme ze slunce – hlavním celosvětovým zdravotním problémem. Rozumné vystavování se slunci je spojeno s nižší úrovní kardiovaskulárních onemocnění a ochranou před řadou typů rakoviny. Příliš mnoho slunečního záření vás samozřejmě vystavuje zvýšenému riziku rakoviny kůže, takže je důležité používat zdravý rozum a chránit svou pokožku během nejteplejších částí dne.
Přerušovaný půst: Přibývá důkazů naznačujících, že příležitostný nedostatek potravy (mezi 12 a 24 hodinami v kuse) poskytuje řadu metabolických výhod. Mírný stres z toho, že máme hlad, je pro nás dobrý způsobem, jakým chronické hladovění zjevně není. Dalším bonusem je, že přerušovaný půst může způsobit, že i to nejjednodušší jídlo bude chutnat jako kulinářský zážitek světové třídy.
Sauny: Nyní existují přesvědčivé důkazy, že pravidelné saunování prodlužuje lidský život. Hormetický efekt opět vysvětluje, jak je tělo schopno adaptovat se na krátké, časté záchvaty intenzivního horka – a ve skutečnosti překompenzova tot tím, že bude sílit, jak se vystavení horku postupně zesiluje.
Studené sprchy: Dalším intenzivním stresorem, který se ukazuje jako dobrý pro nás, je vystavení chladu. Bylo prokázáno, že různé typy terapií studenou vodou snižují bolestivost svalů a snižují záněty v celém těle. Jednoduchým místem, kde začít experimentovat, jsou studené sprchy. Překvapivě mnoho lidí hlásí pocit podobný „běžeckému opojení“ poté, co strávili alespoň 5 až 10 minut ve studené vodě.
Intenzivní cvičení: Víme, že cvičení produkuje volné radikály, zvyšuje náš krevní tlak a způsobuje oxidační stres – tak proč se nám stále doporučuje, abychom to dělali pro naše zdraví? Jednoduchá odpověď je samozřejmě hormetický efekt. Každý z těchto indikátorů stresu se během intenzivního cvičení dočasně zvýší, ale naše tělo ve snaze udržet homeostázu se přizpůsobí tak, abychom byli do budoucna fit a metabolicky pružnější.
Být společenský: Pro mnoho lidí je výzvou být ve společenství s cizími lidmi a cítí se zranitelnější v existujících vztazích. Toužíme po odměnách hlubšího přátelství, ale příliš často místo toho volíme nenáročný komfort našich televnizních obrazovek. Studie však ukázaly, že krátkodobý stres spojený s tím, že se do společnosti vydáme, nám pomáhá vybudovat podpůrnou síť, která pak funguje jako ochranný nárazník proti chronickému stresu – což je druh stresu, kterého se opravdu musíme obávat.
Učení se novým věcem: Vzhledem k poddajnosti lidského mozku má tento orgán schopnost přizpůsobovat se a měnit v důsledku nových zkušeností. Výzkum ukazuje, že vykonávání duševně náročných činností, jako je další vzdělávání, je spojeno se sníženou pravděpodobností rozvoje demence. Ve skutečnosti jakýkoli kognitivně obtížný úkol způsobí, že váš mozek kompenzuje nový růst a zpomalí kognitivní úpadek. Učit se druhý jazyk se zdá být obzvláště skvělým nápadem, pokud chcete přijmout novou výzvu.
Minimalismus: Konzumenství je způsob myšlení, který se řídí především pohodlím a komfortem. Kdykoli se objeví „problém“ – jako je nuda, těžká práce nebo nepohodlí jakéhokoli druhu – konzumním řešením je koupit si další věci nebo přidat další předplatné, aby byl život jednodušší. Ale co když všechno to snadné žití ve skutečnosti z dlouhodobého hlediska ztěžuje život? Pokud je teorie hormetických stresorů správná, pak ve skutečnosti potřebujeme limity, omezení a výzvu k řešení našich vlastních problémů, abychom jako lidé skutečně vyrostli. Není žádným překvapením, že ti, kteří přijali jednodušší životní styl, nakonec změní svůj život více způsoby, než původně očekávali.
Čelit svým strachům: Základní koncept expoziční terapie je jednoduchý – nejrychlejší způsob, jak překonat jakýkoli strach, je dobrovolně se mu postavit čelem. Obvykle nejlépe funguje postupný přístup a je důležité dovolit si cítit strach a sednout si s ním. Pokud se budete i nadále vystavovat těmto mírným stresorům, aniž byste ustoupili, váš mozek se nakonec aklimatizuje na nepohodlí a vy se budete cítit silnější, protože jste svému strachu čelili. Expoziční terapie je ve skutečnosti tak účinná, že je považována za zlatý standard pro léčbu PTSD a reakce na trauma.
„Říká se, že nejlepší koně prohrávají, když soutěží s pomalejšími a vyhrávají proti lepším soupeřům. Nedostatečná kompenzace z absence stresoru, obrácené hormetiky, absence výzvy degraduje ty nejlepší z nejlepších.“ ~Nassim Taleb
Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz), Zdroj: theepochtimes.com
Facebook komentáře